Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Πολιτικός Μηχανικός - Συμβουλές Εύρεσης Εργασίας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες παρέδωσα την διπλωματική μου και ορκίστηκα Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ. Εχω μπει στην διαδικασία ευρέσεως εργασίας, είναι πιο δύσκολο σαφώς από οτι φανταζόμουν. Από αυτά που ήδη έχω δει, νέους μηχανικούς προλαμβάνουν είτε για δουλειά γραφείου δλδ σχέδια, τακτοποιήσεις κλπ είτε σαν μηχανικούς εργοταξίου. Εμένα θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με τα δύο, όμως από διάφορα φόρουμ βλέπω να λένε ότι όσοι ασχολούνται με την δουλειά γραφείου δύσκολα να μεταβούν στο εργοτάξιο. Τι συμβουλή θα δίνατε στον άπειρο εαυτό σας που μόλις έχει τελειώσει;

Κάθε συμβουλή και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Κωνσταντινα Κλρ. said:

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες παρέδωσα την διπλωματική μου και ορκίστηκα Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ. Εχω μπει στην διαδικασία ευρέσεως εργασίας, είναι πιο δύσκολο σαφώς από οτι φανταζόμουν. Από αυτά που ήδη έχω δει, νέους μηχανικούς προλαμβάνουν είτε για δουλειά γραφείου δλδ σχέδια, τακτοποιήσεις κλπ είτε σαν μηχανικούς εργοταξίου. Εμένα θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με τα δύο, όμως από διάφορα φόρουμ βλέπω να λένε ότι όσοι ασχολούνται με την δουλειά γραφείου δύσκολα να μεταβούν στο εργοτάξιο. Τι συμβουλή θα δίνατε στον άπειρο εαυτό σας που μόλις έχει τελειώσει;

Κάθε συμβουλή και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!

Γεια σου συναδέλφισσα, καλό θα είναι να βρεις εργασία σε ένα γραφείο που θα συνδυάζει και τα δυο. Μπορεί να πιστεύω και γω ότι όπως λένε το εργοτάξιο είναι σχολείο, καθως και γω όσο δούλευα υπάλληλος μόνο εργοτάξιο έκανα, αλλα πιστεύω επίσης ότι αν και σχολείο σε βγάζει σαν μηχανικό αγράμματο τελικά με πολλή πρακτική γνώση και πρακτικά σε καθιστά για πάντα υπάλληλο = δούλο ή καλύτερα ανελεύθερο, θα έλεγα.

Ιδιαίτερα εαν έχεις σκοπό κάποια στιγμή να έχεις το δικό σου γραφείο, όπως έχω πλεον και γω, σου προτείνω να δώσεις μεγαλύτερη βάση στο γραφείο παρά στο εργοτάξιο. Και αυτό διότι θα μάθεις διαδικασίες που δεν θα μάθαινες ποτέ στο εργοτάξιο και αυριο μεθαυριο ως ελευθερος επαγγελματιας αυτες θα σου ζητηθούν από τη μεγάλη μάζα του κόσμου (πχ τακτοποιήσεις, τοπογραφικά, ενεργειακα πιστοποιητικά, άδειες, ταυτότητα κτηρίου κλπ κλπ).

Το πιο πιθανό είναι να βρεις μια κακοπληρωμένη θέση ή μετρίως αμοιβόμενη, οπότε θα σου συνιστούσα να κανεις κουράγιο 2-3 χρόνια και μετα να φύγεις και να ανοίξεις δικό σου γραφειο. Να προσέξεις ένα μόνο. Εκεί που θα πας αυτός που θα σε πληρώνει ως νεα υπάλληλο να έχει διάθεση να σου δειχνει και να σου μαθαίνει. Έχει μεγάλη σημασία με ποιον θα αρχίσεις τη δουλειά. Μην δελεαστείς από μια θέση με καλό χρήμα που θα σε κρατάει στάσιμη στη γνώση και επομένως θα είσαι μονίμως εκβιάσιμη με απόλυση αν διεκδικείς περισσότερα.

Καλή σταδιοδρομία εύχομαι και υπομονή. Και αν απελπιστείς κάποια στιγμή, υπάρχει και το εξωτερικό. Λυπάμαι και είναι ντροπή που το λέω, αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που το κράτος που τη διαφεντεύει, ως ελεύθερο επαγγελματία, σε θεωρεί a priori κλέφτη και σου απαγορεύει να εργαστείς και να πλουτίσεις (φόροι, γραφειοκρατία, δαιδαλώδεις νομοθεσία και διαδικασίες, κλπ κλπ) όπως κάνει πχ ο μέσος Αμερικάνος και ας μην έχει σπουδάσει τιποτα.

Edited by David Winston
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Κωνσταντινα Κλρ. said:

Καλησπέρα,

Καλώς όρισες, και καλή σταδιοδρομία

Ας δούμε τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης:

1. Στο εργοτάξιο θα έχεις την ευκαιρία να δεις την υλοποίηση των θεωρητικών γνώσεών σου. Θα έχεις επίσης την ευκαιρία να αποκτήσεις γνώσεις που κανένα σχολείο δεν μπορεί να σου δώσει. Μέσα από σκληρές, ενίοτε, συνθήκες θα μπορέσεις να γνωρίσεις τα όρια και τις δυνατότητές σου στο επάγγελμα. Θα έχεις τη χαρά να βλέπεις τα στάδια υλοποίησης ενός έργου από το μηδέν έως την πλήρη ολοκλήρωση και λειτουργία. Επίσης, η ενασχόληση στο εργοτάξιο, δεν αποκλείει τη δουλειά γραφείου, μιας και είναι απαραίτητη για πολλές εφαρμογές (επιμετρήσεις, πρόγραμμα δ.ε., κλπ). Η νομοθεσία των δ.ε. είναι πολύ πιο απλή από την Πολεοδομική. Από την άλλη, οι συνθήκες στο εργοτάξιο είναι πιο σκληρές από αυτές του γραφείου, δεν υπάρχει συγεκριμένο ωράριο, και συγκεκριμένη περιοχή εργασίας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης, η ενασχόληση στο εργοτάξιο, δεν συνιστάται για κάποια που επιθυμεί να δημιουργήσει οικογένεια άμεσα.

2. Το γραφείο προσφέρει σαφώς καλύτερες συνθήκες εργασίας μιας και θα είσαι σε προστατευμένο, από τις καιρικές συνθήκες, περιβάλλον. Το ωράριο (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι σταθερό όπως επίσης και ο χώρος εργασίας. Θα μπορέσεις να αποκτήσεις γνώσεις που δεν πήρες στη σχολή (ΚΕΝΑΚ, έκδοση αδειών, σχετική νομοθεσία, κλπ). Επίσης, η συγκεκριμένη ενασχόληση, δεν εμποδίζει τη δημιουργία οικογένειας μιας και οι συνθήκες είναι πιο ομαλές. Από την άλλη, θα αργήσεις πολύ να αποκτήσεις εμπειρία εργοταξίου, κι αυτή (αν) μόνο σε ιδιωτικά οικοδομικά έργα. Η Πολεοδομική νομοθεσία (έτσι όπως την έχουν κάνει) είναι άβυσσος, και θα χρειαστείς πολύ χρόνο για να την κατανοήσεις. Τα αυθαίρετα και η ταυτότητα ακινήτου, δεν είναι σοβαρές δουλειές για μηχανικούς πλην όμως, στη αναβροχιά καλό και το χαλάζι. Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις δικό σου γραφείο, θα χρειαστείς (για τα πρώτα χρόνια) τη βοήθεια κάποιου έμπειρου (και σωστού) συναδέλφου. Και, φυσικά, γνωριμίες στην πιάτσα, ώστε να ξεκινήσεις το δικό σου πελατολόγιο.

Σε κάθε όμως περίπτωση, να έχεις για οδηγό την ποιότητα της δουλειάς και την εντιμότητά σου. Μη φοβηθείς να ρισκάρεις, και μην απογοητεύεσαι από τα λάθη σου διότι είναι ανεκτίμητες εμπειρίες. Λάθη κάνουμε ακόμη κι εμείς, με 40+ χρόνια στο κουρμπέτι...

Καλή σταδιοδρομία λοιπόν, κι εδώ είμαστε για οτιδήποτε μπορούμε να φανούμε χρήσιμοι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας! Μετά τις συμβουλές σας αλλά και περαιτέρω σκέψη, τείνω για αρχή προς την δουλειά γραφείου. Έτσι σκέφτομαι να ξεκινήσω, και τα επόμενα χρόνια να βρω κάτι που να δίνει και την δυνατότητα επίσκεψης σε εργοτάξιο, ώστε να είμαι πιο "ολοκληρωμένος" μηχανικός. Στόχος και φιλοδοξία είναι να καταλήξω σε κάτι δικό μου. Φυσικά αυτό προδιαθέτει όπως είπατε γνωση, εμπειρία, γνωριμίες κλπ, οπότε για την ώρα το χω σαν μια φιλοδοξία.

Και πάλι σας ευχαριστώ που μπήκατε σε διαδικασία να μου απαντήσετε και να αναλύσετε τα υπέρ και κατά!

Καλή Χρονιά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σε γενικές γραμμές, όμως η προσωπική μου άποψη είναι ότι το εργοτάξιο σε ολοκληρώνει ως μηχανικό και θα το πρότεινα α επιφύλακτα στους νέους συναδέλφους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ για το γραφείο οι πληροφορίες είναι συγκεκριμένες για το εργοτάξιο η εικόνα είναι ασαφής. Ποιο είναι το ακριβές περίγραμμα μιας θέσης μηχανικού εργοταξίου; Η περιγραφή του Τέτρις αντιστοιχεί περισσότερο στη σύγκριση δημόσιων - ιδιωτικών έργων και όχι τόσο στην εργασία γραφείου - εργοταξίου.

Θεωρώ επίσης λάθος το να λέμε ότι το εργοτάξιο δεν συνιστάται στις γυναίκες που θέλουν να κάνουν οικογένεια. Όσο το λέμε αναπαράγουμε στερεότυπα και αποδεχόμαστε ως φυσιολογικές κακές εργασιακές συνθήκες που πλήττουν εξίσου και τον άνδρα. Ίδιες και χειρότερες συνθήκες με άσχημα ωράρια, πίεση και χαμηλές αμοιβές μπορεί να υπάρχουν και σε ένα περιβάλλον γραφείου.

 

Edited by georgios_m
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/2/2024 at 9:46 PM, Κωνσταντινα Κλρ. said:

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες παρέδωσα την διπλωματική μου και ορκίστηκα Πολιτικός Μηχανικός ΑΠΘ. Εχω μπει στην διαδικασία ευρέσεως εργασίας, είναι πιο δύσκολο σαφώς από οτι φανταζόμουν. Από αυτά που ήδη έχω δει, νέους μηχανικούς προλαμβάνουν είτε για δουλειά γραφείου δλδ σχέδια, τακτοποιήσεις κλπ είτε σαν μηχανικούς εργοταξίου. Εμένα θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με τα δύο, όμως από διάφορα φόρουμ βλέπω να λένε ότι όσοι ασχολούνται με την δουλειά γραφείου δύσκολα να μεταβούν στο εργοτάξιο. Τι συμβουλή θα δίνατε στον άπειρο εαυτό σας που μόλις έχει τελειώσει;

Κάθε συμβουλή και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!

Υπάρχουν γραφεία και γραφεία. 

Άλλο να πας στο γραφείο της γειτονιάς όπου θα κάνεις ΠΕΑ, τακτοποιήσεις κτλ και άλλο να δουλεψεις γραφείο σε κάποια μεγάλη μελετητική/συμβουλευτική/κατασκευαστική εταιρεία (δουλειές γραφείου υπάρχουν και στις κατασκευαστικές).

Στην πρώτη περίπτωση η προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν κάνεις δουλειά μηχανικού και οι τεχνικές γνώσεις που θα λάβεις θα είναι μηδαμινές έως ελάχιστες. Δες και εδώ στο φόρουμ ή σε ομάδες στο facebook. Οι τεχνικές ερωτήσεις είναι ελάχιστες και όλοι συζητάνε απλώς για διαδικαστικά. 

Βέβαι αν (θα) σου αρέσει αυτό το αντικείμενο (ΠΕΑ, τακτοποιήσεις κτλ) τότε πάω πάσο και προχώρα αλλά να ξέρεις οτι δεν αποκτάς πραγματική εμπειρία μηχανικού και 20 χρόνια να δουλέυεις/διατηρείς τεχνικό γραφείο για μια μελετητική/κατασκευαστική εταιρεία δεν έχεις τα απαραίτητα προσόντα ενός έμπειρου μηχανικού. Επίσης αυτή η εμπειρία είναι σαν να μην υπάρχει σε περίπτωση μετανάστευσης.

Ξέρω είναι πολύ δύσκολο να βρεις μια θέση εργασίας με σοβαρό αντικείμενο όπου θα αποκτήσεις σοβαρή εμπειρία. Αν το θές όμως κυνήγα το και μπορεί να σου βγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2024 at 1:16 ΜΜ, mecheng_ said:

Υπάρχουν γραφεία και γραφεία. 

Άλλο να πας στο γραφείο της γειτονιάς όπου θα κάνεις ΠΕΑ, τακτοποιήσεις κτλ και άλλο να δουλεψεις γραφείο σε κάποια μεγάλη μελετητική/συμβουλευτική/κατασκευαστική εταιρεία (δουλειές γραφείου υπάρχουν και στις κατασκευαστικές).

Στην πρώτη περίπτωση η προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν κάνεις δουλειά μηχανικού και οι τεχνικές γνώσεις που θα λάβεις θα είναι μηδαμινές έως ελάχιστες. Δες και εδώ στο φόρουμ ή σε ομάδες στο facebook. Οι τεχνικές ερωτήσεις είναι ελάχιστες και όλοι συζητάνε απλώς για διαδικαστικά. 

Βέβαι αν (θα) σου αρέσει αυτό το αντικείμενο (ΠΕΑ, τακτοποιήσεις κτλ) τότε πάω πάσο και προχώρα αλλά να ξέρεις οτι δεν αποκτάς πραγματική εμπειρία μηχανικού και 20 χρόνια να δουλέυεις/διατηρείς τεχνικό γραφείο για μια μελετητική/κατασκευαστική εταιρεία δεν έχεις τα απαραίτητα προσόντα ενός έμπειρου μηχανικού. Επίσης αυτή η εμπειρία είναι σαν να μην υπάρχει σε περίπτωση μετανάστευσης.

Ξέρω είναι πολύ δύσκολο να βρεις μια θέση εργασίας με σοβαρό αντικείμενο όπου θα αποκτήσεις σοβαρή εμπειρία. Αν το θές όμως κυνήγα το και μπορεί να σου βγει.

Από την ήδη έρευνα μου στην αγορά εργασίας το βλέπω αυτό που λες. Προσπαθώ είναι η αλήθεια να βρω μια εταιρία που να ασχολείται με μιας πιο μεγάλης κλίμακας έργα, σαφώς βέβαια δεν υπάρχει ούτε εκεί η εγγύηση οτι θα ασχολείσαι με ενα σοβαρό αντικείμενο όμως υπάρχει μια μεγαλύτερη πιθανότητα από το αν είσαι στο γραφείο της γειτονιάς (καθόλου δεν τα σνομπάρω, απλά ιδανικά θα ήθελα να δω κάτι περισσότερο από άποψη έργων). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.