Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδοχη κληρονομιας


nick1987

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!το πρόβλημα μου δεν έχει τέλος...αγόρασα πριν 3 χρόνια ένα διαμέρισμα σε τριώροφο πολυκατοικια οικογενειακή. Ένας όροφος κάθε αδερφός. Εμένα μου πούλησε ο ενας και βρίσκονται όλοι στα μαχαίρια. Μαζί με το διαμέρισμα ο πωλητής μου μου παραχώρησε και γράφω παραχώρησε γιατί έγινε μετέπειτα, μια αποθήκη 50 τμ την οποία κανονικά πρέπει να είχαν αποδεχτεί γιατί είναι κληρονομιά. Επειδή λοιπόν δεν ήθελε να ασχοληθεί μου έχει κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες (πληρεξούσια, ιδιωτικά συμφωνητικα) ώστε να προχωρήσουμε εγώ δηλ, στην αποδοχή στο όνομα του και έπειτα να κάνουμε μια εικονική πωληση σε μένα μιας και τον έχω πληρώσει για την αποθήκη. Έρχεται τώρα ο αδερφός του που είναι τσακωμενοι και δεν με αφήνει να μπω στο χώρο ώστε με μηχανικο για να προχωρήσουμε.εχω κάνει ασφαλιστικα μέτρα έχουν βγει υπέρ μου αλλά μυαλό δεν βάζει. Συνέχεια ξεχνάει δεν αναγνωρίζει τα πληρεξούσια μου κάνει επίθεση και γενικά αυτό πάει 3 χρόνια τώρα...δύο πράγματα θέλω να ρωτήσω πρώτον ο πωλητής μου χρωστάει στην εφορία επομένως δεν μπορεί να πάρει φορολογική ενημερωτικά...εγώ μπορω να κάνω κάτι ώστε να γίνει η αποδοχή χωρίς ενημερότητα? Και δεύτερον αν την πάρω στο όνομα μου μπορώ να μπω με το έτσι θέλω στο χώρο μου και ας μην με αφήνει???ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nick1987 said:

........ εγώ μπορω να κάνω κάτι ώστε να γίνει η αποδοχή χωρίς ενημερότητα? 

Όχι δεν μπορείτε να κάνετε! Η αποθήκη βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο και "ανήκει" σε όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου.

8 ώρες πριν, nick1987 said:

..... αν την πάρω στο όνομα μου μπορώ να μπω με το έτσι θέλω στο χώρο μου και ας μην με αφήνει???ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Δεν μπορείτε να "την πάρετε στο όνομά σας" διότι, δεν είναι δική σας και φυσικά δεν ήταν δική του ούτε αυτού που σας την πούλησε. Προφανώς δεν ανήκει και στον έτερο γκρινιάρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος μου έχει πει ότι επειδή υπάρχει διαθήκη ουσιαστικά αφού έχει πεθάνει ο πατέρας τους πηγαίνει αυτόματα σε αυτούς και ας μην την έχουν αποδεχτεί. Για να περάσει νομιμα σε μένα πρέπει να κάνει αποδοχη κληρονομιας ο πωλητής στο όνομα του και μετέπειτα να μου την "πουλήσει " εικονικά βέβαια γτ τα έχει πάρει τα χρήματα 

Link to comment
Share on other sites

αυτόματα και εικονικά δεν υπάρχουν στις μεταβιβάσεις.....

Πρώτα απ όλα αποκτά την ιδιοκτησία ο δικαιούχος με τις προβλεπόμενες διαδικασίες

Μετά έχει δικαίωμα να πουλήσει την ιδιοκτησία που απέκτησε

Δες όμως με προσοχή όσα σου έγραψαν οι δύο συνάδερφοι.

Επικουρικά.... λάβε κατά νου αφού υπάρχουν και διαμάχες μεταξύ τους μη και υπάρξει αμφισβήτηση της όποιας διαδικασίας ακόμα και της εγκυρότητας της διαθήκης (αν πλαστή ή όχι). Μιλάς και για αυτό με τον δικηγόρο σου.

Γενικά όταν μπαίνεις εκεί που υπάρχει καβγάς ειδικά αν έχουν ξεκινήσει και δικαστικές διαμάχες μεταξύ τους ενδεχόμενα να υπάρξουν και γενικότερα προβλήματα και με την νέα (δική σου) ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, nick1987 said:

Ο δικηγόρος μου έχει πει ότι επειδή υπάρχει διαθήκη ουσιαστικά αφού έχει πεθάνει ο πατέρας τους πηγαίνει αυτόματα σε αυτούς και ας μην την έχουν αποδεχτεί. Για να περάσει νομιμα σε μένα πρέπει να κάνει αποδοχη κληρονομιας ο πωλητής στο όνομα του και μετέπειτα να μου την "πουλήσει " εικονικά βέβαια γτ τα έχει πάρει τα χρήματα 

Η αγοραπωλησία από τον πωλητή σε σένα εφόσον ο πωλητής χρωστάει στην εφορία θα πρέπει να γίνει ειδική αίτηση στη ΔΟΥ ώστε να παρει χαρτί με το τι χρωστάει (αντι φορολογικής ενημερότητας) και στον συμβολαιογράφο αντί να πληρώσεις τον πωλητή πληρώνεις εσύ την εφορία (οπότε λεφτα σίγουρα θα πρέπει να στείλεις κάπου)

Link to comment
Share on other sites

Άμα γίνει προσβολή της διαθήκης δεν συμφέρει σίγουρα αυτόν με τον οποίο έχω διαμάχες εγώ γιατί η διαθήκη έχει και άλλα κληρονομικα μέσα θα τα χάσουν όλα...το θέμα είναι σίγουρα με την φορολογική ενημερότητα θα πρέπει να τακτοποιήσω αυτό πρώτα και μετά να δω πως θα πάρω ποσοστό και γω στο υπόγειο. Πάντως το γραφειοκρατία κομμάτι και το κομμάτι το δικαστικό δεν βγάζει πουθενά έχω ένα σορό χαρτιά και ο φίλος απλά δεν τα δέχεται και όλα καλά, ακόμα και στο δικαστήριο προσπαθούσε να πουλήσει τρελά ότι δεν ξέρει τι είναι αυτά που του έστειλα (εξώδικα κτλ).άμα το πάρω στο όνομα μου και έχω ποσοστό εξ αδιαιρετου και γω μπορεί ακόμα να με εμποδίζει να μπω?και αν ναι τι μπορω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, nick1987 said:

....μπορεί ακόμα να με εμποδίζει να μπω?και αν ναι τι μπορω να κάνω?

μιλάς με τον δικηγόρο σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.