Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oριοθέτηση Οικισμού - Διαφορετικό ΣΧΟΟΑΠ με ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΟΜΑΡΧΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, εντόπισα μια οριοθέτηση ενός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων και διαπίστωσα διαφορά μεταξύ της απόφασης  νομάρχη  που πήρε ΦΕΚ το 1989 με ΣΧΟΟΑΠ , ποιο ισχύει και γιατί ; 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρουν είναι άσχετοι , προφορικά΄ μου είπαν το ΣΧΟΟΑΠ , αλλά η γνώμη μου είναι αντίθετη . 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Εui Dimitriadou said:

.. είναι άσχετοι , προφορικά΄ μου είπα το ΣΧΟΟΑΠ...

Ζήτησε το γραπτά ....

ενδεχόμενα να είναι άσχετοι σίγουρα όμως είναι αρμόδιοι ....

Οπότε ότι γράψουν το λαμβάνεις ως δεδομένο και προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Εui Dimitriadou said:

εντόπισα μια οριοθέτηση ενός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων και διαπίστωσα διαφορά μεταξύ της απόφασης  νομάρχη  που πήρε ΦΕΚ το 1989 με ΣΧΟΟΑΠ , ποιο ισχύει και γιατί ; 

Το θέμα είναι ποια είναι η διαφορά. Για παράδειγμα, τα όρια του οικισμού δείχνονται μετατοπισμένα και το οικόπεδο που ασχολείσαι προκύπτει βάσει της πινακίδας του ΣΧΟΟΑΠ να βρίσκεται εκτός οικισμού;

Μήπως κάποιος συνάδελφος σου έδωσε εξαρτημένη πινακίδα ΣΧΟΟΑΠ και έχει γίνει λάθος στην εξάρτηση;

1 ώρα πριν, Εui Dimitriadou said:

, προφορικά΄ μου είπαν το ΣΧΟΟΑΠ , αλλά η γνώμη μου είναι αντίθετη . 

Οι συνάδελφοι στην περιοχή ποια γνώμη έχουν σχηματίσει και πως το αντιμετωπίζουν; 

Επί της αρχής θα συμφωνήσω σε ό,τι αφορά την βαρύτητα της απόφασης οριοθέτησης σε σχέση με την πινακίδα του ΣΧΟΟΑΠ. Όμως, καλό είναι να το ερευνήσεις ενδελεχώς πριν λάβεις την τελική σου απόφαση.

Βεβαίως αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι και η καλύτερη λύση. Βεβαίωση όρων δόμησης ώστε η Υπηρεσία να αποφανθεί εγγράφως και αρμοδίως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ κλπ περνούν τα εγκεκριμένα όρια "στο περίπου" διότι δεν είναι δυνατό να αποτυπώσουν επακριβώς τις λεπτομέρειες του 5ρη.

Προφανώς, ισχύει ό,τι αναφέρει το ΦΕΚ της οριοθέτησης του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Γεωτεμαχιο που βρίσκεται εντός ΣΧΟΟΑΠ εντός οικισμού έχει το εξής θέμα. Ενώ στο χάρτη του ΣΧΟΟΑΠ φαίνεται ως χρήση γενικής κατοικίας, στο ΣΧΟΟΑΠ έχει οριοθετηθεί απόλυτη ζώνη προστασίας 250 μέτρων από τον βυζαντινό ναό του οικισμού. Το ζήτημα είναι ότι ο ναός έχει τοποθετηθεί λάθος στο χάρτη(φαίνεται ότι βρίσκεται πάνω στο δρόμο και πριν από μία στροφή του οικισμού ενώ βρίσκεται ακριβώς μετά τη στροφή). Το ίδιο ΣΧΟΟΑΠ έχει και λάθος συντεταγμένες καθώς ο μελετητής έχει βάλει στο περίπου τον χάρτη σε εγσα87 πράγμα που γνωρίζει η υπηρεσία δόμησης. Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πως αν παρουσιάσω τη ζώνη προστασίας όπως διατυπώνεται στο λεκτικό και όχι όπως φαίνεται στο χάρτη τότε ένα κομμάτι της ζώνης προστασίας τέμνει το οικόπεδο σε 2 σημεία. Πώς θα ενεργούσατε στη θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.