Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή κλιματιστικού βάση απωλειών


alexandrk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι ιδιώτης, μηχανικός μεν, αλλά τηλεπικοινωνιών. Συνεπώς χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα πρότζεκτ για το διαμέρισμα που πρόκειται να μετακομίσω. Το πρότζεκτ περιλαμβάνει εγκατάσταση κλιματιστικών ως μοναδική πηγή ψύξης και θέρμανσης (λειτουργία 24/7).

Μερικά χαρακτηριστικά του διαμερίσματος:

Το διαμέρισμα βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, τελευταίος όροφος (ρετιρέ 5ου). Πριν περίπου 7-8 χρόνια είχε γίνει συνολική ανακαίνιση, η οποία από άποψης θερμομόνωσης περιλαμβάνει θερμοπρόσοψη 7 εκ (με κόλλες κλπ), αλλού στην εσωτερική τοιχοποιία και αλλού στην εξωτερική και παράθυρα αλουμινίου με διπλά τζάμια. Όσον αφορά τα ταβάνια, υπάρχει εσωτερικά θερμοπρόσοψη μόνο στην σαλονοκουζίνα και στο υπνοδωμάτιο. Όλες οι πλευρές έχουν επαφή με αέρα εκτός της ανατολικής που έχει επαφή με άλλη πολυκατοικία. Σε νότο και βορρά, δεν υπάρχουν ακόμα τέντες. Υπολογίζεται αρχές καλοκαιριού να καλυφθεί με τέντες ο νότος και μία πέγκολα σε τμήμα της βόρειας πλευράς.

Να σημειώσω πως στην πολυκατοικία υπάρχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου, η οποία λειτουργεί 2-3 ώρες το βράδυ, στα πολλά κρύα. Παρόλη την μόνωση του διαμερίσματος, το σπίτι είναι αρκετά κρύο το χειμώνα (μόνο όταν ανάβει η θέρμανση πετρελαίου είναι οκ), ενώ το καλοκαίρι είναι πολύ ζεστό.

Με σκοπό να βρω τα κατάλληλα κλιματιστικά, αποφάσισα να καλέσω μηχανικό ο οποίος θα υπολογίσει απώλειες ψύξης και θέρμανσης. Πρόσφατα λοιπόν, παρέλαβα απ' τον μηχανολόγο τις απώλειες και μια δύσκολη θεωρώ εξίσωση.

Αρχικά παραθέτω την κάτοψη, τα ψυκτικά φορτία και τις θερμικές απώλειες.

image.png.2e912e3eed36d74ba70bd0a2036b4d3e.png

image.png.ab7f3a3b7e629c64a4341b1170099d7f.png

 

image.thumb.png.92ece73c8d402ca56f5e3c9e543c90a5.png

Εν γένει, η "ανησυχία" του μηχανικού σχετίζεται με την ψύξη του χώρου και όχι τόσο με την θέρμανση. Στην πράξη, όντως το διαμέρισμα παρόλες τις μονώσεις είναι πολύ ζεστό το καλοκαίρι.

Κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τα ψυκτικά φορτία:

1. Τα λανθάνοντα φορτία από λάθος προστέθηκαν σε κάθε χώρο. Θα διορθωθεί και θα μου αποσταλεί ξανά

2. Οι μετρήσεις των διαστάσεων του κάθε χώρου έγιναν με βάση τις διαστάσεις που έχει η κάτοψη. Στην κάτοψη ωστόσο υπάρχει η εξωτερική διάσταση (το εξωτερικό μέρος των τοίχων), συνεπώς οι απώλειες είναι κατά ένα μικρό ποσοστό λιγότερες.

3. Η εκτίμηση του μηχανικού είναι πως η σαλονοκουζίνα έχει απώλειες στην ψύξη γύρω στα 4-4.2 kW, ενώ το Υ/Δ γύρω στα 3kW. Εδώ συμβάλει στα μειωμένα kW η ύπαρξη ντουλάπας στο νότιο τοίχο, ο οποίος είναι μια πληγή γενικότερα για το διαμέρισμα. 

4. Όλα τα παραπάνω θα βελτιωθούν με την τοποθέτηση τέντας σε όλο το νότιο τοίχο (πριν το καλοκαίρι). 

Βάση των παραπάνω προτείνεται από τον μηχανικό στη σαλονοκουζίνα ένα π.χ. 14αρι και στο Υ/Δ ένα καλό 9άρι. Συγκεκριμένα το κλιματιστικό στην σαλονοκουζίνα προτείνεται να μπει απέναντι από το νότιο τοίχο, ο οποίος θα έχει και τα περισσότερα φορτία το καλοκαίρι. Γραφείο και W/C αναμένεται να καλυφθούν από την λειτουργία των δύο κλιματιστικών, καθώς βρίσκονται δεξία του διαδρόμου που ενώνει σαλόνι και Υ/Δ.

image.jpeg.efe666163807fc9eb80d0c403984ee75.jpeg

Έχω λοιπόν καταλήξει σε δύο μοντέλα, ένα 14αρι και ένα 16αρι.

image.thumb.png.9759d62b50b3739c6be7e05f40939d25.png

Βάση των capacities και τα δύο φαίνεται πως είναι ικανά να καλύψουν τις απώλειες τον χειμώνα. Όσον αφορά το καλοκαίρι, τα rated capacities και των δύο φαίνεται πως καλύπτουν τα 4.2kW της σαλονοκουζίνας.

Δύο πράγματα είναι που με προβληματίζουν:

  • Η περίπτωση το Toshiba να μεγάλο για τις ανάγκες του χώρου με αποτέλεσμα να έχει πολλά on/off που να καταλήξουν σε αυξημένη κατανάλωση
  • Το Daikin, γνωρίζουμε από κατόχους σε άλλο forum πως μπορεί να φτάσει σε minimum κατανάλωση τα 90 watts σε θέρμανση. Το toshiba ωστόσο, βάση του capacity table μπορεί να φτάσει μέχρι τα 340 watts σε ψύξη και 240 Watts σε θέρμανση.

Ποιά είναι η άποψη σας; Τι θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου για την όσο πιο δυνατόν σωστή επιλογή κλιματιστικών;

Αφού ακούσω την άποψη σας, θα ήθελα στη συνέχεια να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την εγκατάστασή τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας. Το <<ιδιώτης>> έχει την έννοια <<όχι μηχανικός>>.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω διυλίζεις τον κώνωπα....

Δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς με τα ερωτήματα-απορίες που θέτεις!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή να μη γίνει με τις ονομαστικές αποδόσεις των μηχανημάτων, αλλά με τις αποδόσεις στις συνήθεις μέγιστες - ελάχιστες εξωτερικές θερμοκρασίες της περιοχής σου.

Υ.Γ. 1  Κάθε χώρος με άτομα έχει λανθάνον φορτίο (το WC πολύ περισσότερο!)

Υ.Γ. 2 Το γραφείο χρειάζεται δικό του AC

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, γιατί εμπλέκεστε παρεμβατικά στην επιστήμη του μηχανολόγου, δημιουργώντας ένα κλίμα αναξιοπιστίας, για τον συνάδελφο;
Θα έπρεπε να αφιερώσετε το χρόνο σας, γιατί το σπίτι ενώ έχει μόνωση δεν αποθηκεύει θερμότητα; Γιατί έχετε απώλειες πως μπορείτε να τις βελτιώσετε.

Έχετε σκεφτεί ότι αν αλλάξετε τα κουφώματα με νέου τύπου που φτάνουν U=1.8, θα δείτε σημαντική διαφορά;

Το κλιματιστικό είναι μηχάνημα, με inverter, έχει ελάχιστη/ ονομαστική και μέγιστη απόδοση. Αν είναι οριακά στη μέγιστη πηγαίνετε σε μεγαλύτερης (ψ/θ) ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, harisiliop said:

Να ρωτήσω, γιατί εμπλέκεστε παρεμβατικά στην επιστήμη του μηχανολόγου, δημιουργώντας ένα κλίμα αναξιοπιστίας, για τον συνάδελφο;

Πως εμπλέκομαι παρεμβατικά και σε ποιόν μηχανολόγο;;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, antloukidis said:

Νομίζω διυλίζεις τον κώνωπα....

Δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς με τα ερωτήματα-απορίες που θέτεις!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η επιλογή να μη γίνει με τις ονομαστικές αποδόσεις των μηχανημάτων, αλλά με τις αποδόσεις στις συνήθεις μέγιστες - ελάχιστες εξωτερικές θερμοκρασίες της περιοχής σου.

Υ.Γ. 1  Κάθε χώρος με άτομα έχει λανθάνον φορτίο (το WC πολύ περισσότερο!)

Υ.Γ. 2 Το γραφείο χρειάζεται δικό του AC

Καλά νομίζεις... προσπαθώ να μειώσω τα ρίσκα, aka χαράτσια στο ρεύμα.

Κατανοητό αν δεν μπορούν να απαντηθούν τα ερωτήματα μου.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2024 at 10:59 ΠΜ, alexandrk said:

.. τελευταίος όροφος (ρετιρέ 5ου). ........

Μία ερώτηση

Η ταράτσα άνω του διαμερίσματος σου έχει μια ΚΑΛΗ θερμομόνωση?

 

και γράφεις μετακομίζεις. Ως μισθωτής ή ως ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Didonis said:

Μία ερώτηση

Η ταράτσα άνω του διαμερίσματος σου έχει μια ΚΑΛΗ θερμομόνωση?

 

και γράφεις μετακομίζεις. Ως μισθωτής ή ως ιδιοκτήτης?

Η ταράτσα έχει υγρομόνωση (μόνο).

Θερμομόνωση υπάρχει στα ταβάνια της σαλονοκουζίνας και του Υ/Δ (νομίζω επίσης ορυκτοβάμβακα 7εκ + γυψοσανίδα).

Μετακομίζω με την σύντροφό μου, η οποία είναι ιδιοκτήτρια.

Edited by alexandrk
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, alexandrk said:

Η ταράτσα έχει υγρομόνωση (μόνο)....

.... η οποία είναι ιδιοκτήτρια.

οπότε αφού έχετε ιδιοκτησία αξίζει σημαντικά να γίνει μια πολύ καλή θερμομόνωση στην Ταράτσα σας. Η μεγαλύτερη επιφάνεια που σου κάνει το όποιο πρόβλημα είναι εκεί.

Θα δεις άμεσα διαφορά. 

Για τα υπόλοιπα και ειδικά με τα μηχανήματα που θα επιλέξεις με τους Μηχανολόγους..... 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Didonis said:

οπότε αφού έχετε ιδιοκτησία αξίζει σημαντικά να γίνει μια πολύ καλή θερμομόνωση στην Ταράτσα σας. Η μεγαλύτερη επιφάνεια που σου κάνει το όποιο πρόβλημα είναι εκεί.

Θα δεις άμεσα διαφορά. 

Για τα υπόλοιπα και ειδικά με τα μηχανήματα που θα επιλέξεις με τους Μηχανολόγους..... 

Θα το δούμε αν βγαίνει αν μπορούμε να μπούμε στο εξοικονομώ του '24, καθώς κανείς από την πολυκατοικία δεν συμμετέχει. Ακόμα και στην υγρομόνωση δεν υπήρξε συμμετοχή της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, alexandrk said:

... καθώς κανείς από την πολυκατοικία δεν συμμετέχει. ...

Μα αν κατάλαβα καλά από την κάτοψη που ανέβασες το σύνολο της ταράτσας είναι το περίγραμμα του διαμερίσματός σας?? !!

Γιατί να συμμετέχουν στην δική σου θερμομόνωση ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.