Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση ηλιακού θερμοσιφωνα


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Πριν μια εβδομάδα ο ιδιοκτήτης του πρώτου ορόφου, τοποθέτησε ηλιακό θερμοσίφωνα ακριβώς μπροστά μου με αποτέλεσμα να έχω κρύο νερό και τις ηλιόλουστες ημέρες. Ο τεχνικός δικαιολογήθηκε ότι του το είχε πει ότι θα είχε πρόβλημα ο πίσω ηλιακός. Ο ιδιοκτήτης γούσταρε εκεί και ο τεχνικός προχώρησε. Εγώ λέει άμα μου δώσετε 200€ τον αλλάζω. Θα πληρώσω εγώ τον ηλιακό του άλλου; Αποφάσισα σε εξώδικο και τους δύο καθώς είναι συνυπεύθυνοι και με εμπαίζουν. Αναφορικά με τον υδραυλικό υπάρχει κάποιο σωματείο να τον καταγγείλω; Αν δηλαδή του έλεγε ο πελάτης να τον βάλει πάνω στον ηλιακό μου, θα το έπραττε; 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Μιμίνα said:

....Αν δηλαδή του έλεγε ο πελάτης να τον βάλει πάνω στον ηλιακό μου, θα το έπραττε; 

Από τεχνικής άποψης (που αφορά το φόρουμ μας) είναι αυτονόητο ότι δεν έπρεπε να το πράξει.

Από Νομικής άποψης όμως εσείς ως νομικός όπως δηλώνεις στο προφίλ σου έχεις την αρμοδιότητα να το χειριστής.

Τι σωματεία  υπάρχουν (πέραν των Μηχανικών) ή μη δεν τα γνωρίζω. Με μία αναζήτηση στο γοογλε ενδεχόμενα θα βρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Didonis said:

Από τεχνικής άποψης (που αφορά το φόρουμ μας) είναι αυτονόητο ότι δεν έπρεπε να το πράξει.

Από Νομικής άποψης όμως εσείς ως νομικός όπως δηλώνεις στο προφίλ σου έχεις την αρμοδιότητα να το χειριστής.

Τι σωματεία  υπάρχουν (πέραν των Μηχανικών) ή μη δεν τα γνωρίζω. Με μία αναζήτηση στο γοογλε ενδεχόμενα θα βρεις.

Από Νομικής πλευράς είναι υπεύθυνος 100%. Απλώς σκέφτομαι πριν το προχωρήσω νομικά, αν μπορεί να γίνει μια προηγούμενη καταγγελία στο σωματείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georges81 said:

... κάποια ελάχιστη απόσταση ...

ανάλογα το αζιμούθιο της περιοχής και το ύψος του ηλιακού η αζιμούθιο γωνία να μη κάνει σκιά στον πίσω.

Απλό θέμα γεωμετρίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Didonis said:

ανάλογα το αζιμούθιο της περιοχής και το ύψος του ηλιακού η αζιμούθιο γωνία να μη κάνει σκιά στον πίσω.

Απλό θέμα γεωμετρίας είναι.

αναγκαστικά όταν είναι πολύ χαμηλά ο ήλιος θα κάνει για λίγη ώρα σκιά. το θέμα είναι αν υπάρχει σε κάποιο νόμο ή τεχνική οδήγία κάποιος περιορισμός.

 

βασικά άκυρο αφού ο ηλιακός τοποθετείται με νότιο προσανατολισμό. Οπότε όταν είναι χαμηλά ο ήλιος θα είναι είτε απο τα ανατολικά είτε από τα δυτικά του ηλιακού, οπότε δέν θα επηρεάσει τον άλλο που βρίσκεται πίσω του.😉

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι σωστό! Η κοινή λογική το λέει, όταν ο άλλος έχει ηλιακό πίσω δεν βάζεις ηλιακό μπροστά να σκιάσεις τα πάνελ του πίσω, τα πάνελ κανενός, ούτε 2hr  ειδικά μεσημεριανές ώρες που ο ήλιος τότε είναι πιο αποδοτικός.
Οσον αφορά την κοπέλα που ρώτησε, της προτείνω ότι καλύτερα τον υδραυλικό (αρχικά) να τον αφήσει ήσυχο, όσον αφορά το Σωματείο του γιατί δεν ξέρει τι πραγματικά ειπώθηκε τότε. Βέβαια δεν ξέρω την διαδικασία του εξώδικου είπε ότι νομίζω ότι αναφέρει αρχικά ότι σκέφτεται να τους στείλει. Υπάρχουν πιθανόν αρκετοί λόγοι που ο άλλος ιδιοκτήτης με την γνώση ή οχι του υδραυλικού έβαλε τον ηλιακό εκεί που τον έβαλε και ο δικός της σκιάζεται, με αποτέλεσμα ο δικός της, τις μέρες με ήλιο να μην έχει ζεστό νερό. Το πρώτο καταρχήν είναι να μιλήσει στον άλλο ιδιοκτήτη, με τον τρόπο της να του πει το πρόβλημα που τις δημιούργησε και να δει αρχικά τι θα της απαντήσει ο άλλος. 

Link to comment
Share on other sites

1. Να ψάξετε στη νομοθεσία να δείτε αν απαιτείται συναίνεση ιδιοκτητών για την τοποθέτηση του ηλιακού. Αν ναι και δεν ζητήθηκε τότε δείτε αν μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην πολεοδομία.

2. Αν υπήρχε άλλος χώρος να τοποθετηθεί και δεν το έκαναν κακώς και πρέπει να το διορθώσει.

3. Να δείτε καταρχάς αν ο ''υδραυλικός'' είναι όντως υδραυλικός, αν έχει τα αναγκαία δικαιώματα για να κάνει αυτή τη δουλειά. Αν γνωρίζετε τα στοιχεία του είναι σχετικά εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το γράφει στον κανονισμό της πολυκατοικίας (π.χ. οτι στη δώμα/ταρατσα μπορούν να τοποθετηθουν ρούχα για στέγνωμα, ηλιακή θερμοσίφωνες κτλ) οποτε γίνεται χωρίς συναίνεση αλλά φυσικά δεν μιλάει για αποστάστεις κτλ xD
 

 

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός δεν μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με την νομοθεσία, αν υπάρχει νομοθεσία εφαρμόζεις υποχρεωτικά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.