Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχος αντιστήριξης - Λογισμικό της LH-Λογισμική


Alessio

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι!

Όπως γράφω και στον τίτλο, μου ανατέθηκε η στατική μελέτη ενός τοίχου αντιστήριξης για έργο οδοποιίας. Θα κατασκευαστεί κατάντι του δρόμου και θα συγκρατεί γαίες που θα αποτελέσουν το κατάστρωμα του δρόμου. Η μελέτη είναι ουσιαστικά τυπική (μικρό ύψος και μικρά φορτία καθώς ο δρόμος έχει και θα έχει ελάχιστη κυκλοφορία και δεν θα περνάνε φορτηγά) καθώς ο κατασκευαστής ξέρει τί και πώς απλά χρειάζεται μια μελέτη σωστή για να την υποβάλλει στην υπηρεσία προς έγκριση.

Δεν έχω στατικό και απευθύνθηκα σε παλιότερο συνάδελφο που έχει το προγραμματάκι για Τ/Α του πακέτου του ΜΑSTER 3.0. Υποτίθεται ότι θα εξετάσω 3 περιπτώσεις ύψους 1,0μ 1,5μ 2,0μ. Βγάζει αποτελέσματα αλλά δεν διαφοροποιούνται και μπήκα σε σκέψεις για το πόσο αξιόπιστο είναι...Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος αυτό ή ίσως την εξέλιξη του? :???:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δώσε μας τα δεδομένα (έδαφος-γεωμετρία τοίχου-φορτία) και τα αποτελέσματα (οπλισμός) μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε και μ' άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις τηλ και στην υποστήριξη της εταιρίας; Δεν έχει σημασία που δεν είναι δικό σου το πρόγραμμα. Θα πεις το όνομα του δικαιούχου και οτι το χρησιμοποιείς για λογαριασμό του. Τηλ 2103837260.

 

ΥΓ: Μήπως είναι σπασμένο το πρόγραμμα; Γιατί στα σπασμένα συμβαίνουν κάτι τέτοια περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Απο1 σε 2 μετρα λογικο να μην διαφοροποιούντα τα αποτελέσματα αφου οι φορτίσεις ίσα που το χαιδεύουν. Λογικά θα βάζει τον ελάχιστο οπλισμό. Τι πάχος έχει ο τοίχος και τι οπλισμό βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Η Εγνατία έχει <<βγάλει>> κάποια σχέδια τοίχων αντιστήριξης ανά περίπτωση τα οποία χρησιμοποιούνται πλέον σε όλα σχεδόν τα δημόσια έργα όταν χρειάζεται να γίνει ένας τοίχος ήσσονος σημασίας , ως πρότυπα.Δεν ξέρω αν κάνουν για την περίπτωσή σου αλλά μπορείς να τα βρείς και να τα συμβουλευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σόρρυ για την καθυστέρηση αλλά η ΔΕΗ με διέλυσε...Διακοπή στο σπίτι,φεύγω πάω γραφείο ξανά διακοπή...Άμα πάρω κανένα μηχάνημα "στο χέρι" θα τα πούμε...OFFTOPIC τέλος!

 

Λοιπόν,πράγματι από 1,5 σε 2 μέτρα ύψος είναι μικρή η διαφορά και θα έλεγα ότι το λογικό είναι να είναι ίδιος ο οπλισμός.Απλά επειδή ούτε δικό μου είναι,ούτε εντελώς σύγχρονο έχω το φόβο γιατί εν τέλει εγώ βάζω και υπογραφή...

 

Μακάρι να με άφηνε η ΔΕΗ να ποστάρω και σχέδια...Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει οι διαστάσεις είναι(ξεκινώντας από τη στέψη και "κλείνοντας το σχημα" δεξιόστροφα):

 

1)Η = 2,0μ

Στέψη:0,3

Ύψος κορμού: 1,7 (ορθογώνιος)

0,3 δεξιά του κορμού

ύψος πεδίλου:0,3

πλάτος πεδίλου: 1,7

ύψος πεδίλου : 0,3

από αριστερό άκρο ως τον κορμό 1,1

 

Χάλυβας S500, C16/20

 

Ο Οπλισμός που βγάζει είναι : Φ10/20 στον κορμό από την μεριά του

επιχώματος και Φ10/19στην εξωτερική,στην άνω πλευρά του πεδίλου

Φ10/10 και Φ10/15 στην κάτω.

 

Πώς σας φαίνεται?Στην περίπτωση του Η=1,5 ο κορμός γίνεται 1,2 και από το αριστερό άκρο ως τον κορμό 1. Ο οπλισμός είναι ο ίδιος!

 

Σε σχέση με τη φόρτιση,τελικά είπα για σιγουριά και με δεδομένο ότι όσο θα γίνεται η οδοστρωσία θα φορτίζεται από βαρέα οχήματα, να θεωρήσω ότι θα φορτίζεται από κινητό φορτίο στη στέψη.37,5ΚΝ/μ2 είναι αρκετό θεωρείτε???

 

:roll:

 

ΥΓ Καθε παρατήρηση δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικά εδάφους γ, φ, c;

Νερό;

Η επιχωμάτωση από ποια πλευρά είναι;

Από την άλλη πλευρά έχεις καθόλου επιχωμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

Φ10/20 ελαφρύς γενικά οπλισμός αλλά επαρκής για τις διαστάσεις που το θέλεις. Πάντα βέβαια σε συνήθης περιπτώσεις πχ όπως λέει και ο Χάρης χωρίς νερά με νορμάλ έδαφος κτλ. δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.