Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Μια βοήθεια γιατι ακούω πολλέ απόψεις..

Θέλει πελάτης να αγοράσει πέντε ιδιοκτησίες υπογείου απο τις οπόιες οι δύο έχουν αλλάξει χρήση απο αποθήκη σε κατοικία με τον 4495 και οι άλλες έχουν παραμείνει αποθήκες. Στην άδεια του 1963 η κάτοψη υπογείου παρουσιάζει μία και μοναδική αποθήκη αλλα η σύσταση της ίδιας χρονιάς παρουσιάζει όντως πέντε αποθήκες με χιλιοστά επι του ακινήτου(κλασσικο για την εποχή). 

Για τις συγκεκριμένες ιδιοκτησίες έχει ήδη γίνει μεταβίβαση  το 2018 με τακτοποίηση 4495 για αυτες που αλλάξαν χρήση και τρείς βεβαιώσεις περι μή αυθαιρεσιών για τις υπόλοιπες.

Θεωρώ ότι κακώς δόθηκαν οι βεβαιώσεις περι μή αυθαιρεσιών απο τον προηγούμενο μηχανικό καθώς πιστεύω έπρεπε να είχε κάνει και διαμερισμάτωση υπογείου. Οταν μίλησα μαζί του μου είπε οτι βασίστικε για την τακτοποίηση στα σχέδια συμβολαίου και όχι στην κάτοψη.. (νομίζω λάθος). 

Επίσης να αναφαίρω οτι τα συμβόλαια δεν γίνανε με Περαιωμένη υπαγωγή αλλά με Ολοκληρωμενη χωρίς να έχει ανεβάσει σχέδια στο σύστημα και πουθενα στο συμβόλαιο δεν υπάρχει μνεία προς τον αγοραστή περι ολοκλήρωσης της διαδικασίας..

Τι πρέπει να γίνει ώστε να μπορέσουν να ξαναμεταβιβαστούν αυτες οι ιδιοκτησίες;;  Γενικά δεν πιστεύω οτι εγώ μπορώ να δώσω τωρα πέντε βεβαιώσεις..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Αφου στην αδεια ηταν ενας χωρος και με την συσταση εγινε "πεντε" οριζοντιες ιδιοκτησιες με χιλιοστα,

αρα,  ειχε  διαφορα μεταξυ αδειας και συστασης  και έπρεπε  να κανει μια ωραια διαμερισμάτωση

καθως και να τακτοποιησει ολο αυτο το πλεγμα των αυθαιρεσιων που περιλαμβανει αλλαγη χρησης, λειτουργικη συνενωση μεταξυ των κατοικιων, ή και μεταξυ των αποθηκων που δεν αλλαξαν χρηση...κλπ

Εκαναν  λαθος

[τι τακτοποιηση εκαναν το 2018]?

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα

 

Έκανε μόνο αλλαγή χρήσης για τις δύο αποθήκες και τίποτα άλλο.

Το θέμα είναι αν το συμβόλαιο είναι άκυρο καθότι βασίζετε σε λανθασμένη τακτοποίηση ( δεν έχει διαμερισμάτωση κτλ.. ), ψευδής βεβαιώσεις και  μη περαιωμένη υπαγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

ειναι λαθος ολα.

Ισχυει το αρθρο 82.

Και φερει ευθυνη ο μηχανικος, κατ' αρχας, για οσα [δεν] εγραψε...και οι λοιποι συμβαλλομενοι.

Θα ζητησεις διορθωση του συμβολαιου

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω περίπτωση ακινήτου όπου έχει γίνει τακτοποίηση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης υπογείου βοηθητικού χώρου σε κύρια, ο οποίος λειτουργικά είναι εξαρτημένος με τον υπερκείμενο όροφο, δηλαδή έχει χρησιμοποιηθεί ο συντελεστής 0,3. Εγώ τώρα μπορώ να εκδόσω άδεια ώστε η υπόγεια στάθμη να γίνει ανεξάρτητη ιδιοκτησία? Κουζίνες και λουτρά υπάρχουν ήδη, δηλαδή μόνο κατάργηση της εσωτερικής κλίμακας θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Αφου τακτοποιηθηκε σαν "εξαρτημενος κυριος χωρος" σημαινει οτι επικοινωνει με τον οροφο.

πώς θα γινει σημερα "ανεξαρτητος"; Απο πού θα εχει εισοδο;

Σημερα στο συμβολαιο φαινεται σαν παρακολουθημα του οροφου, χωρις χιλιοστα.

Για να γινει διαχωρισμος, χρειαζεσαι και χιλιοστα, αρα πρεπει να γινει τροποποιηση της συστασης.

Αρα,  βλεπεις με τον συμβ/φο αν απαγορευεται ή οχι.

 

Το ερωτημα ειναι: Αφου το τακτοποιησες σαν "εξαρτημενο", μηπως δεν μπορεις πλεον να του αλλαξεις "ιδιοτητα"

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

Αφου τακτοποιηθηκε σαν "εξαρτημενος κυριος χωρος" σημαινει οτι επικοινωνει με τον οροφο.

πώς θα γινει σημερα "ανεξαρτητος"; Απο πού θα εχει εισοδο;

Σημερα στο συμβολαιο φαινεται σαν παρακολουθημα του οροφου, χωρις χιλιοστα.

Για να γινει διαχωρισμος, χρειαζεσαι και χιλιοστα, αρα πρεπει να γινει τροποποιηση της συστασης.

Αρα,  βλεπεις με τον συμβ/φο αν απαγορευεται ή οχι.

 

Το ερωτημα ειναι: Αφου το τακτοποιησες σαν "εξαρτημενο", μηπως δεν μπορεις πλεον να του αλλαξεις "ιδιοτητα"

 

 

 

Καλημέρα Δημήτρη,

Η οικοδομή είναι μονοκατοικία, οπότε δεν υπάρχει σύσταση. Είσοδος θα γίνει εξωτερικά από την ξεμπαζωμένη (τακτοποιημένη) μια όψη. Σύσταση θα γίνει αφού και αν γίνεται να διαχωριστεί το υπόγειο από τον υπερκείμενο όροφο. Το ερωτημά μου είναι το ίδιο με το δικό σου γιατι έχω και γω τις αμφιβολίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να προγραμματισουν εξ αρχης τι ηθελαν...

Και οπως καταλαβα, δεν εχεις ακομα ανεξαρτητη εισοδο...

Μαλλον  εδω προεκυψε το "τρωγοντας ερχεται η ορεξη"

Σε βοηθαει που ειναι μια οικοδομη με εναν ιδιοκτητη...

Γνωμη μου, πιθανον να κανω λαθος,  ειναι οτι σε "περιοριζει" η τακτοποιηση σαν "εξαρτημενο"

Σιγουρα θα μας πει αν καποιος το εκανε...

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ισόγειο κατάστημα στην άδεια κατασκευής του 1975.

Έγινε ΣΟΙ το 2001 με την οποία διαχωρίστηκε το κατάστημα σε 1 κάταστημα-ΟΙ (έχει πάρει και μέρος από λεβητοστάσιο της άδειας) και σε 1 θέση στάθμευσης-ΟΙ.

Σήμερα ο χώρος είναι κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος που όπως αποδεικνύεται, υφίσταται έτσι προ του 2011.

Τακτοποιώ ως διαμερισμάτωση (η πραγματικότητα συμφωνεί με ΣΟΙ, απλά έχει πέσει η μεσοτοιχία που χώριζε τις 2 ΟΙ).

Και αν είναι διαμερισμάτωση, χρειάζεται συναίνεση και από τους 2 διαφορετικούς ιδιοκτήτες των 2 ΟΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.