Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή κυρίας πόρτας διαμερίσματος - Πρόβλημα με την συναίνεση της πολυκατοικίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ξεκινάω με το θέμα που μου εχει προκύψει και ειλικρινά έχω χάσει τον ύπνο μου.

Πρόσφατα έγινα ιδιοκτήτρια ενός διαμερίσματος σε πολυκατοικία με άλλα 19 διαμερίσματα.Κατέληξα επίσης με τον μηχανικό στο σχέδιο της ανακαίνισης όπου περιλαμβάνει αλλαγή της κυρίας πόρτας του διαμερίσματος κατά 90μοιρες λόγο αλλαγής διαρρύθμισης. Όπως ενημερώθηκα από τον μηχανικό έπρεπε να ξεκινήσω να μαζεύω υπογραφές από τους ιδιοκτήτες όλων των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας ζητώντας την συναίνεση τους,το οποίο και προσπάθησα να κάνω ως ένα βαθμό μαζεύοντας 7. Την επόμενη μερα βγήκε η φήμη στην πολυκατοικία ότι εγώ θελω να χωρίσω το διαμέρισμα στα δύο και να το κάνω Airbnb και κάποιοι από αυτούς που είχαν βάλει υπογραφή μου ζήτησαν να την σβήσω+ του ότι η φήμη μαθεύτηκε και τώρα και οι άλλοι αρνούνται να υπογράψουν. 

Έχω πάει μετά το συμβάν και έχω κολλήσει στην είσοδο της πολυκατοικίας την κάτοψη του διαμέρισματος που αποδεικνύει ότι ΔΕΝ θα γίνει διαμερισματωση και έχω μιλήσει προσωπικά και με τον διαχειριστή για να οργανωθεί έκτακτη συνέλευση αλλά και πάλι χλωμό το κοβω να βάλουν υπογραφές.

Ο μηχανικός μου πρότεινε να ξεκινήσουμε τις εργασίες και να αφήσει την αλλαγή της θέσης της πόρτας για το τέλος ώστε μέχρι τότε εγώ να έχω μαζέψει της υπογραφες

Αν γίνει καταγγελία όταν ξεκινήσουν οι εργασιες θα σταματήσει το εργο; μπορεί να πάει αυτόφωρο ο μηχανικός η εγω;

Έχω πελαγωσει.Τι μου προτείνετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η πόρτα θα αλλάξει φορά ανοίγματος (από αριστεροστροφη σε δεξιόστροφη) ή θα αλλάξει θέση σε άλλον τοίχο;

Αν μιλάμε για θέση, τότε δεν θα ήταν συνετό να ξεκινήσουν οι εργασίες, αλλά να δείτε μήπως χρειαστεί να αλλάξει η  μελέτη για την πρόσβαση στο διαμέρισμα. 

Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ξεκινήσετε τις εργασίες εφόσον υπάρχουν οι προϋποθέσεις (άδεια, ΙΚΑ, κάδοι, δήμος, αστυνομία) για τις οποίες φαντάζομαι ότι είστε ενημερωμένοι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@jbosdas σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η μελέτη εχει παραμείνει με την αρχική θέση της πόρτας με σκοπό να ξεκινήσουμε τις εργασίες και να τους δείξουμε στην πράξη ότι το διαμερισμα δεν θα αλλάξει χρήση ή θα χωριστεί στα δύο και γενικά να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.

Θα επιμείνω παρόλα αυτά στην ερώτηση μου που είναι πολύ απλή - Είναι δυνατόν να αποφασίζεις να κάνεις αυτό το βήμα να αγοράσεις ένα σπίτι να περνάς όλη την γραφειοκρατία και το τρέξιμο με δάνεια, τράπεζες συμβόλαια κτλ, να βρίσκεις μηχανικό να καταλήγεις στο σχέδιο που θέλεις και στην τελική να κρέμεται η όλη διαδικασία από την γνώμη των υπολοίπων της πολυκατοικίας για το αν θα κάνεις η όχι αυτό που θέλεις; Την στιγμή που ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι,δεν τους ενοχλεί κάπου κτλ

Μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει κάποια άλλη λύση και η μόνη λύση να είναι να συμφωνήσει όλη η πολυκατοικία.

 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ διαλεξες να αγορασεις διαμερισμα σε πολυκατοικια, η οποια συνοδευεται και απο το καταστατικό της πολυκατοικιας το οποιο λεει συναινεση απο ολους. Δεν είναι παράλογο αλλιως ολες οι πολυκατοικιες θα ηταν σαν παρδαλα κατσικια. Κανεις οτι θες (νομιμως) μεσα στο σπιτι. Οτι φαινεται ομως προς τα εξω(μπαλκονια/εξωπορτα) θες συναινεση

Θα μπορουσες να παρεις μονοκατοικια και να μην εχεις αυτο το θεμα.

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

@Hliana4880 Το ερώτημα που θέτεις είναι χωρίς λεπτομερή περιγραφή. Άλλαξες τη φορά της πόρτας ή έκανες διάνοιξη νέου ανοίγματος σε άλλη θέση;

Εκδόθηκε άδεια μικρής κλίμακας ; Ποιο σχέδιο είναι αυτό που αναφέρεις και βάσει ποιας διοικητικής πράξης υφίσταται;

Οι "υπογραφές" που αναφέρεις για ποιο σκοπό συλλέχθησαν; 

Αν θίγονται κοινόκτητα/κοινόχρηστα τμήματα οικοδομής και ζήτησες συναίνεση για να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ τότε η συναίνεση θα προκύψει ως αποτέλεσμα σύγκλησης γενικής συνέλευσης με την πλειοψηφία των ψήφων που ορίζει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και στην συνέλευση αυτή θα τεθεί το θέμα σου στην ημερήσια διάταξη και στο τέλος θα πάρεις υπογεγραμμένο αντίγραφο από τον διαχειριστή.

Η βραχυχρόνια μίσθωση δεν απαγορεύεται γενικώς, εκτός και αν ορίζεται διαφορετικά από τον κανονισμό της οικοδομής.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 θέλουμε να γινει αλλαγή θέσης της πόρτας από τον έναν τοίχο στον άλλον.

Οι υπογραφές μου ζητήθηκαν από τον μηχανικό για να υποβληθούν κατά την διαδικασία για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας.

Εφόσον προέκυψε το θέμα με την πολυκατοικία ο μηχανικός θα καταθέσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα με νέα μελέτη χωρίς αλλαγή της πόρτας

Σκοπός είναι να κερδίσουμε χρόνο ώστε να ξεκινήσουν οι εργασίες και κατά την διάρκεια να μαζέψω τις υπογραφές και να κατατεθεί νέα τροποποιητική μελέτη με αλλαγή της πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, από τα συμφραζόμενα εξάγεται το συμπέρασμα ότι οι εργασίες που πρόκειται να αδειοδοτηθούν προϋποθέτουν και την έγκριση της απλής πλειοψηφίας ή της ενισχυμένης πλειοψηφίας ως ορίζεται στον κανονισμό, λόγω του ότι αυτές επηρεάζουν κοινόκτητα/κοινόχρηστα της οικοδομής. Εργασίες χωρίς άδεια προφανώς γνωρίζεις ότι είναι παράνομες και επισύρουν κυρώσεις. Υπογραφές δεν μαζεύονται χτυπώντας κουδούνια, αλλά μέσω της γενικής συνέλευσης όπως ανέφερα. Επομένως, το ερώτημα που θέτεις στο φόρουμ ποιο ακριβώς είναι;

 

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Αρχικά η ερώτηση ήταν τι συμβαίνει στην περίπτωση που γίνει καταγγελία από κάποιον της πολυκατοικίας μόλις ξεκινήσει η ανακαίνιση;

Έπειτα η ερώτηση είναι αν υπάρχει άλλος τρόπος( χωρίς να μαζέψω τις υπογραφές δηλαδή )να ειναι νόμιμη η αλλαγή της πόρτας. Που απ' όσα έχετε γράψει καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει.

Όπως καταλαβαίνετε είναι η πρώτη φορά που αγοράζω ακίνητο και δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα αυτό το thread.

 

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι σίγουρη ότι δεν θίγονται οι κοινόχρηστοι χώροι και με δεδομένο ότι δεν επηρεάζεις  όψεις και κοινόκτητα,  τότε ίσως  μπορείς να κάνεις χρήση του άρθρο 30 

β) μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου

και ας σε κάνουν μήνυση  

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ σε ευχαριστώ για την εναλλακτική που προτείνεις.

Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό που αναφέρεις "δεν θιγονται όψεις" μπορεί να στηριχθεί, διότι αλλαγή θέσης πόρτας σημαίνει αλλαγή όψης λογικά.

Θα ζητήσω ενημέρωση από την δικηγόρο μου για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.