Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Φύτευση σε χαμηλά κτήρια


MAX75

Recommended Posts

Καλή σας μέρα.Θα με ενδιέφερε να μάθω τι ισχύει με τα χαμηλα κτίρια όσον αφορά την φύτευση.

Σε οικόπεδο στα πευκάκια Αγίας Παρασκευής,θέλω να χτίσω χαμηλό κτίριο και να κατασκευάσω πισίνα στον ακάλυπτο και μέρος της πρασιάς.Μου λένε στην πολεοδομία πως δεν με παίρνει η φύτευση.Εγώ υποστηρίζω πως η κάλυψη από 70% που ισχύει στην περιοχή αυξάνεται κατά 10% και πάει στο 80%,άρα έτσι δεν μιεώνεται η φύτευση;

Το οικόπεδο είναι 262 τ.μ., κάλυψη έχω 179 στο κτίριο που θέλω να χτίσω.Πόση λέτε ότι είναι η φύτευση;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Στη περίπτωση που υπάρχει θέση παρκινγκ στον ακάλυπτο ή τη πρασιά κερδίζεις ένα 10%.... Δηλαδή, μειώνεται κατά 10% ο υποχρεωτικός ακάλυπτος που υπολογίζεις...

Νομίζω όμως ότι έχεις φτάσει το όριο.... :(

 

(π.δ. 749Δ/1987 αρθρο 1)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ισχύει. Τα 2/3 του υποχρεωτικού ακάλυπτου πρέπει να είναι φυτεμένα.

 

Νομίζω ότι είναι του ακάλυπτου που αφήνεις,,,,,,,και έχω περάσει πολλές άδειες έτσι...... ? ? ? :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι του ακάλυπτου που αφήνεις,,,,,,,και έχω περάσει πολλές άδειες έτσι...... ? ? ? :(

 

Είναι δυσμενέστερο το δικό σου αφού συνήθως δεν εξαντλείς τη κάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να ειμαστε ξεκάθαροι. Έχω χαμηλό κτίριο,άρα κάλυψη από 70% πάει σε 80%.(Σωστά; ) .Φύτευση στα 2/3 του 20% του οικοπέδου ή 2/3 στα 30% του οικοπέδου; Δηλαδή υποχρεωτικός ακάλυπτος για φύτευση υπολογίζεται με βάση κάλυψη 70% ή 80%;

Έχω κτίριο 179τ.μ. κάλυψης σε οικόπεδο 262τ.μ..Πόσα τελικά τ.μ. φυτεύω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.