Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέση μελέτης-κατασκευής


 
dratsiox

Recommended Posts

Γενικά συμφωνώ, όπως όλοι, με avgoust.

Το θέμα της συνυπευθυνότητας των υπερεγολάβων είναι πολύ εύστοχο και το γεγονός ότι δεν αλλάζει εύκολα νοοτροπία ο μάστορας οφείλεται στο γεγονός πως δεν έχει περάσει από κανένα σχολείο για να αποκτήσει και ένα θεωρητικό υπόβαθρο και να μπορεί να προσαρμοστεί σε αλλαγές.

Ελλειπης για μένα είναι η μελέτη όταν δίνει πολλά περιθώρια στον κατασκευαστή να αυτοσχεδιάσει. Όταν δεν έχει προβλέψει λεπτομέρειες .

Όσο για το θέμα των κοντών υποστυλωμάτων, εφαρμόζω πυκνούς συνδετήρες σε όλο το ύψος των υποστυλωμάτων

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά προβλήματα πιστεύω ότι είναι 2:

 

1. Η μελέτη θεωρείται είδος πολυτελείας και όχι απαραίτητη

 

2. ΔΕΝ υπάρχει κανένας επίσημος έλεγχος για την ποιότητα της κατασκευής

 

Το πρώτο οφείλεται στην γενική νοοτροπία που έχει επικρατήσει. Όσο για το δεύτερο αν κανείς δεν έρθει για έλεγχο τότε ποιο είναι το κίνητρο του εργολάβου να κάνει σωστή κατασκευή στον φέροντα οργανισμό που στο κάτω κάτω που ο πελάτης δεν θα δει? Και όταν λέω έλεγχος δεν εννοώ τον καημένο τον επιβλέποντα μηχανικό που πρακτικά είναι υπάλληλος του εργολάβου. Αν πεις μία - δύο φορές να ξηλώσει κάτι και να το ξαναφιάξει τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βρει κάποιον άλλο μηχανικό την άλλη φορά.

 

Αντιθέτως, αν υπήρχε κάποιο αντικίνητρο για την πρόχειρη κατασκευή (πχ πρόστιμο ή έστω απλά χάσιμου χρόνου και χρήματος για να ξηλώσει και να ξαναφιάξει ότι δεν είναι σύμφωνο με την μελέτη) τότε πιστέψτε με πως η νοοτροπία του εργολάβων θα άλλαζε. Και προσεγμένη κατασκευή θα κάνανε και τον καλό επιβλέποντα θα επιλέγαν και θα πλήρωναν.

 

Διορθώστε με αν έχω πουθενά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν ρίξεις "πρόστιμο" για κακή κατασκευή υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρεις δουλειά; Όπως το λες ο επιβλέποντας είναι υπάλληλος του εργολάβου μέχρι του βαθμού που τολμάει να πατήσει το πόδι του χωρίς να χάσει δουλειές.

Αυτά που είπε ο rigid ισχύουν: Από την μία αν δεν έχεις ενοποιήσει τα σίδερα στην μελέτη σου (και όχι να τα αφήνεις όπως τα βγάζουν τα προγράμματα) τότε σε δουλέυουν και τα παιδιά των μαστόρων. Από την άλλη το υπερβολικό "ψείρισμα" των σχεδίων παίρνει πολύ χρόνο ο οποίος δεν πληρώνεται. Και ακούς και το άλλο:

 

"Ο τάδε βγάζει στατικά σ'ένα απόγευμα..."

Link to comment
Share on other sites

και γιατί γινεται το ξήλωμα?

 

μα, αφου δεν ειναι δυνατον να ειμαστε πάνω απο το κεφάλι τους όλη μέρα, δεν μας πληρώνει κανείς γι'αυτό.

 

Ναι αλλά ταυτόχρονα πρέπει να τηρηθει η τέχνη και ο κανονισμός και τρίχες κατσαρές (κυρίως αυτές, οι κατσαρές).

 

Η οικοδομή (κυρίως) ειναι μια τρέλλα , εγώ δεν την παλεύω πάντως.

 

και σ'αυτή την ηλικία μόνο καφενείο μπορώ ν'ανοιξω, για τεχνη ειναι αργά.

 

αν ξεκινούσα τωρα, δασκαλάκος θα γινόμουν, θα ζούσα και 100-120 χρόνια (περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω έλεγχος και προστιμα δεν εννοώ από τον επιβλέποντα μηχανικό άλλά από κάποια αρμόδια υπηρεσία. Όχι φυσικά σε όλες τις κατασκευές. Έστω και δηγματοληπτικά στο 5% των κατασκευών θα έφτανε για αλλαγή της νοοτροπίας.

 

Φυσικά μπορούν να γίνουν στην σφαίρα του ιδεατού και σε όχι στην δική μας χώρα.

 

Αυτό που λές πάντως Γιάννη για τα στατικά σε ένα απόγευμα είναι πραγματικά πληγή. Πράγματι πολλές μελέτες είναι σκορποχώρι. Ενδεικτικό παράδειγμα κατάστασης που επικρατεί:

 

Φίλος μου αρχιτέκτονας πάει σε γιαπί για έλεγχο ξυλοτύπου πριν την σκυροδέτηση. Είχα πάει και εγώ μαζί του για βόλτα. Σε κάποια φάση παίρνει το αρχιτεκτονικό;; σχέδιο και λέει στον καλουπατζή ότι λείπουν κάποια τμήματα από έναν εξώστη μαζί με κάποια στηθαιάκια. Η λογική ερώτηση που κάνω εγώ είναι: "Μα καλά...με βάση τα αρχιτεκτονικά σχέδια θα κάνει ο άνθρωπος το καλούπωμα. Οι ξυλότυποι τι ρόλο παίζουν;" Και η απάντηση πού ήλπιζα να μην πάρω: "Αφού σχεδόν πάντα στους ξυλότυπους ξεχνάν να δείξουν τέτοιες λεπτομέρειες."

 

Συμπέρασμα : Στατικά εν μία νυκτί δεν γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω έλεγχος και προστιμα δεν εννοώ από τον επιβλέποντα μηχανικό άλλά από κάποια αρμόδια υπηρεσία.

αλλά στον επιβλέποντα θα 'ρχοταν το ραβασάκι στο τέλος.

 

δεν προκυται ν'αλλάξει απολύτως τίποτα. αντίθετα τα πράγματα θα πανε προς το χειρότερο. όσοι ειστε τυχεροι και έχετε χωράφια, διατειθεμαι να τα καλλιεργήσω και τα κέρδη μισα-μισά.

 

όποιος ενδιαφερεται για την πρόταση p.m.

Link to comment
Share on other sites

... "Αφού σχεδόν πάντα στους ξυλότυπους ξεχνάν να δείξουν τέτοιες λεπτομέρειες."

 

Kαι ρωτάω εγώ με τη σειρά μου.

 

α. Αν έχει δώσει τα αρχιτεκτονικά σήμερα , και θέλει τα στατικά εχθές ! και σε τιμή a nanoΕuro/ m2 έχει την απαίτηση να πάρει και λεπτομέρειες για τα στηθαία ? .

 

β. Αντε και έγιναν όπως έγιναν τα σχέδια τσάτρα - πάτρα. Ως επιβλέπων πια δεν φρόντισε να ελέγξει αν συμπίπτουν με τα αρχιτεκτονικά ? Προφανώς όχι . Διότι τότε θα είχε εντοπίσει τις ασυμφωνίες και θα είχε εγκαίρως ενημερώσει τον εργολάβο.

 

Γι αυτό είχα γράψει πιο πριν ότι είναι σημαντική η συζήτηση πριν την κατασκευή. Καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να θεραπεύεις.

 

ΥΓ. Ο επιβλέπων έλεγξε στη συνέχεια αν έχει τουλάχιστον ληφθεί υπ'όψη το φορτίο των στηθαίων στην μελέτη ?

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστα λες για τη συζήτηση, αλλά τελικά άλλα συζητάμε και άλλα γινονται.

 

για μενα αν δεν εισαι πάνω από το κεφάλι ΟΛΩΝ τους, τελείωσε, μόνο αν ειναι φιλότιμοι και αγαπούν τη δουλεία τους μπορείς να διευκολεινθείς

Link to comment
Share on other sites

rigid το "άλλα λέμε άλλα γίνονται" είναι μια πραγματικότητα.

 

Οπως όμως είπα στην αρχική μου τοποθέτηση μειώνεις τον αριθμό των σφαλμάτων και του τα χώνεις και πιο άνετα μετά (" εγώ στα είχα πει απ'την αρχή" ).

Link to comment
Share on other sites

μειώνεις τον αριθμό των σφαλμάτων.

όντως γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να τ'αποφυγεις όλα

 

συνοπτικα στατιστικα (κατα τη γνωμη μου)

 

αστοχία στη μελέτη: ως 30%

 

αστοχία στην εφαρμογή της μελέτης: ως 100%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.