Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για την Τράπεζα Αττικής


TheoTDM900

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα καθώς θεωρώ ότι κοιμόμαστε όρθιοι και κάποιοι θησαυρίζουν με αντίβαρο τα αποθεματικά του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ποια η γνώμη σας για ότι συμβαίνει ?

 

Ποια πρέπει να είναι η στάση του ΤΕΕ ?

Ποια του ΤΣΜΕΔΕ ?

 

 

Για την κουλτούρα απλά θα αναφέρω προσωπικό περιστατικό το 2003:

Η τράπεζα των μηχανικών (όπως λέγανε κάποτε κάποιοι) μου αρνήθηκε δάνειο και πιστωτική κάρτα καθώς ήμουν αφορολόγητος.

Πήγα σε άλλη τράπεζα και με δέχθηκαν.

 

 

Βασικός μέτοχος με ~40% είναι το ΤΣΜΕΔΕ.

Το 80% του τζίρου της ΤΑ πραγματοποιείται από μηχ/κους και κατασκευαστές.

Είναι πλέον από τις πιο αξιόπιστες τράπεζες και με τα "καλύτερα" οικονομικά στοιχεία.

Και όλα αυτά στηρίζονται στο αποθεματικό του ΤΣΜΕΔΕ. Εκεί πατάνε.

 

Μετά λύπης μου διαβάζω ότι το επιτόκιο για τους μηχανικούς είναι 10,40% και για τους γιατρούς (όπως λέει παράταξη στο ΕΔ) είναι 9,40%.

 

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

όταν άλλη τράπεζα μου έδωσε 8,75%:)

 

Τι συμβαίνει ?

 

Γνωρίζει κανείς που οδεύουμε ?

 

btw: και στην ΤΑ για να γίνεις εκτιμητής πρέπει να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές ? Και εκεί ? Παρότι εν μέρει μου ανήκει ?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

το γράφεις ήδη 'Και όλα αυτά στηρίζονται στο αποθεματικό του ΤΣΜΕΔΕ. Εκεί πατάνε'.

αφού ο τζίρος βασίζεται κυρίως σε μηχανικούς και κατασκευαστές μιά διαφορά στο επιτόκιο επιβάλλεται μεγαλύτερος τζίρος βλέπεις

όσο για το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ όσα χρόνια δουλέυεις είδες τίποτε βλ.χρηματιστήριο,έντοκα γραμμάτια κλπ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει στην Τράπεζα Αττικής δεν είναι παράξενο και έχει συμβεί και σε άλλες τράπεζες. Η Γενική, όταν ανήκε πλειοψηφικά στο μετοχικό ταμείο στρατού ξαφνικά άλλαξε πολιτική σαν να ήταν μια τράπεζα ιδιωτικού ενδιαφέροντος. Αργότερα εξαγοράστηκε από τους Γάλλους. Η Αγροτική επίσης άλλαξε την πολιτική της παρά τον "κρατικό" χαρακτήρα της. Παρόμοια γίνανε και στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πριν γίνει Α.Ε. Οι αποφάσεις λαμβάνονται από το τραπεζικό κατεστημένο και -για τις λιγοστές κρατικές- από τις πολιτικές οδηγίες. Η τράπεζα Αττικής είναι πάνω απ όλα ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και ως τέτοιο, νομίζω ότι δεν κάνει διακρίσεις σε μηχανικούς ή μη, αλλά κοιτάζει να υλοποιήσει αποφάσεις της διοίκησης που έχουν παρθεί με κριτήρια άγνωστα στους πολλούς που πολλές φορές μοιάζουν παράδοξα ή παράλογα. Ενδιαφέρον έχει επίσης να δει κανείς ποιοί είναι οι άλλοι μέτοχοι της τράπεζας Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου 1 χρόνο που παρακολουθούσα, οι μηχανικοί είχαν 0,5% χαμηλότερα επιτόκια στα δάνεια (σε σχέση με τα επιτόκια δανείων σε άλλους πελάτες της Αττικής), και υψηλότερα στις καταθέσεις. Τα επιτόκια ήταν αρκετά ανταγωνιστικά σε σχέση με τις άλλες τράπεζες. Αλλά φυσικά όχι τα απόλυτα ανταγωνιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα υψηλότερα επιτόκια για τους μηχανικούς στις καταθέσεις του υπερ-ταμιευτηρίου καταργήθηκαν. Βέβαια και πάλι η Τράπεζα Αττικής προσφέρει απ' τα ψηλότερα επιτόκια καταθέσεων είτε απλού ταμιευτηρίου είτε για προθεσμιακές καταθέσεις.

Το λάθος πιστεύω είναι ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν κατέχει το 100% της Τράπεζας και έχει μόνο το ~40%. Έτσι άλλοι αποφασίζουν να κάνουν αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και το ΤΣΜΕΔΕ, προκειμένου να διατηρήσει τη θέση του, ακολουθεί.

Επίσης, είναι αδικία μεγάλη για τους μηχανικούς που πλήρωσαν με δικά τους και μόνο χρήματα την εξαγορά των μετοχών της τράπεζας, η οποία σε μια μέρα έγινε η τράπεζα και των δικηγόρων και των γιατρών.

Όταν αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο των ομολόγων διάβαζα άρθρα σε εφημερίδες που διατύπωναν την άποψη ότι τα ασφαλιστικά ταμεία θα έπρεπε να έχουν την δική τους τράπεζα που θα διαχειρίζεται τα αποθεματικά τους και όχι να απευθύνονται σε άλλες "κρατικές" και ιδιωτικές τράπεζες. Άποψη με την οποία συμφωνώ 100%.

 

Τι πρέπει να γίνει;

Κατά την άποψή μου δύο πράγματα:

1) αγορά του 100% των μετοχών όπως είπα παραπάνω για να αποφασίζουμε εμείς και μόνο εμείς και

2) καλύτερος έλεγχος της τράπεζας από τα μετόχους της, δηλαδή όλους εμάς. Πώς θα γίνει αυτό; Μα πηγαίνετε πριν απ' όλα να ψηφίσετε στις εκλογές του ΤΕΕ, ρωτήστε τις παρατάξεις που στηρίζετε να ενημερωθείτε τι γίνεται, ποια είναι η θέση τους και πιέστε με email, τηλέφωνα, προσωπικές επαφές.

Εφόσον το (1) δεν μπορεί να γίνει για οικονομικούς λόγους, καλύτερα να αποχωρήσει το ΤΣΜΕΔΕ και να δημιουργήσει τη δική του τράπεζα απ' το μηδέν.

 

* όπου ΤΣΜΕΔΕ βάλτε πλέον το ΕΤΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ ότι η λέξη αγώνας και προσπάθεια δεν υπάρχει στη σύγχρονη πραγματικότητα όπου δεν έχεις χρόνο (σκοπίμως).

 

Αλλά εδώ συντελείται κακούργημα εις βάρος του ΤΣΜΕΔΕ (όχι ΕΤΑΑ καθώς δεν συμμετάσχουν στο μετοχικό κεφάλαιο τα πρώην ταμεία δικηγόρων και γιατρών).

 

Ας πούμε ότι πέφτει έξω η τράπεζα βάσει των επιλογών της.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να καλύψει τη ζημία ?

 

Ακόμα συνάδελφοι συνειδητοποιείστε ότι τα χρήματα αυτά ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ !!!!!

 

Πρέπει να ξυπνήσουμε και απαιτήσουμε.

 

Εδώ ούτε τη γνώμη του ΤΕΕ λαμβάνουν υπ' όψη τους.

 

Οι πολιτικά τοποθετηθένοι και καλοθρεμένοι μόσχοι διευθύνοντες σύμβουλοι και πρόεδροι των ταμείων δεν είναι ιδιοκτήτες.

 

Ούτε κάν διαχειριστές. Η Αντιπροσωπεία του ΤΕΕ αποφαίνεται και καθοδηγεί κατά τη γνώμη μου.

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι 100% για να είσαι αυτός που καθορίζει.

 

Έχουμε το 40% που σημάινει και το management αν αυτό συμβαίνει όπως σε όλες τις ΑΕ.

 

Προτείνω να κινητοποιηθούμε.

 

έστω και εξωθεσμικά (εκτός ΤΕΕ).

Πχ μια επιστολή που να την σπείρουμε στο διαδύκτιο αλλά και σε όλους τους μηχανικούς να την υπογράψουν.

2) απειλή για απόσυρση όλων των ατομικών καταθέσεών μας αλλά και την μεταφορά υπολοίπων τραπεζικών προιόντων σε άλλες τράπεζες.

 

Επίσης ομαδικά μπορούμε να διαπραγματευτούμε το επιτόκιο.

Αν δλδ πάμε σε τράπεζα και εμφανιστούμε χιλιάδες μηχανικοί λέτε να μην μας καλοδεχτούν με % κάτω της ΤΑ ?

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο που λες, την μια και μοναδικη φορα που πηγα να ασχοληθω με τα κοινα των μηχανικων το ειπα, και μου απαντησαν ολοι Α) οτι ειμαι μακακας και Β) οτι εχουμε την Αττικης και δεν ειναι δυνατον να την σαμποταρουμε. Παράλογο? που φωναζε κι ο Λαζόπουλος. Δεν απαντά, άρα λογικό.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ελπίδα, πόσες φορές πρέπει να το πω.

ότι αρπάξουμε όλοι, τελείωσε, τ'αλλα ειναι για ασκήσεις επι χάρτου (ή χάρου, ότι θέτε), σαν το στρατό ένα πράμα που πάντα νικούσαμε στα σεναρια των ασκήσεων

Link to comment
Share on other sites

επί "χόρτου" τις λέγαμε στο καράβι....γιατί ήθελε είδικό τρόπο σκέψης για να τα φανταστεί κάποιος αυτά που μας ζητάγαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.