Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με ιδιότητα δημοσίου υπαλλήλου και ελεύθερου επαγγελματία - επιλογή ασφαλιστικού φορέα


jturbo

Recommended Posts

24 minutes ago, kierion said:

Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει επιθετικότητα.   Εσείς, για λόγους που γνωρίζετε, αισθανθήκατε ότι δέχεστε επίθεση.

Καλή συνέχεια στην επικοινωνία  με την συνείδηση σας.

 

 

Εννοείται πως δεν υπάρχει επιθετικοτητα από πλευράς σας. Εγώ το παρεξήγησα, έχετε απόλυτο δίκιο, δεν το συζητώ.
ΥΓ Για την ιστορία, η αρνητική ψήφος δεν προήλθε από μένα 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

25 minutes ago, tetris said:

Συνήθως, η νομοθεσία είναι προϊόν κι εφαρμογή της τρέχουσας ηθικής. Συνεπώς, θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί (όπως αυτός π.χ.), πως , ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό.

Δεν μπορούμε όμως να ρίχνουμε το φταίξιμο στους πολίτες, αν οι νομοθετούντες έχουν ανύπαρκτο ηθικό υπόβαθρο.

Η σταθερότητα μιας δημόσιας οργανικής θεσης, θα έπρεπε να συνδυάζεται με αντίστοιχες απολαβές που να δημιουργούν συνθήκες οικονομικής ασφαλείας, δεν νομίζετε; Δεν ξέρω όμως πολλούς μηχανικούς που να συμμετέχουν στον συγκεκριμένο διαγωνισμό. Προτιμούν έναν υψηλότερο μισθό στον ιδιωτικό τομέα. Εκτός αν εσείς μπορείτε να ζήσετε με τον σημερινό μισθό του δημοσίου υπαλλήλου. Η διαφορετικά, εκτός εάν προτιμάτε να στελεχώνουν το δημόσιο ανειδίκευτοι, που θα αρκούνται με αυτόν τον μισθό σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη δουλειά τους προσφέρεται στον ιδιωτικό τομέα.

Έπειτα, ο αθέμιτος ανταγωνισμός στην αγορά με σκοτωμένες τιμες, δεν περιμένει τους δήθεν «βολεμένους» δημόσιους υπαλλήλους μηχανικούς για να συντηρηθεί. Υπάρχει πολύ επαγγελματική αγυρτεία στην αγορά. Οι παθογένειες υπάρχουν και μέσα στην αγορά, όχι μόνο μέσα στην πολιτική. Είναι πιο περίπλοκη η κατάσταση από το να τασσόμαστε υπέρ της μιας η της άλλης πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι (συνταξιούχος γαρ) και δεν υπήρξα δ.υ. στην καριέρα μου. Συνάντησα όμως, πολλές περιπτώσεις δ.υ. που, είτε με δική τους υπογραφή (εκμεταλλευόμενοι κάποια παρερμηνεία του νόμου) είτε με υπογραφή κάποιων γελοίων προσκυνημένων ε.ε., έκαναν χρυσές δουλειές εκμεταλλευόμενοι τη θέση τους

Και, προφανώς, θεωρώ απαράδεκτο, σε εποχές ισχνών αγελάδων, να επιτρέπεται η άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος σε δ.υ..

Αν κάποιος δ.υ. δεν ικανοποιείται με το μισθό του, μπορεί να αναζητήσει υψηλότερες αμοιβές στον ιδιωτικό τομέα (αν έχει τα κότσια). Εκεί θα φανεί πόσα απίδια βάνει ο σάκκος.

Edited by tetris
συμπλήρωση
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νεότεροι προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο, με ότι μέσα διαθέτουν συνάδελφε. Δύσκολες εποχές, ισχνών αγελάδων όπως ειπες.

Edited by Dimitris Karzis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tetris said:

Δεν είμαι (συνταξιούχος γαρ) και δεν υπήρξα δ.υ. στην καριέρα μου. Συνάντησα όμως, πολλές περιπτώσεις δ.υ. που, είτε με δική τους υπογραφή (εκμεταλλευόμενοι κάποια παρερμηνεία του νόμου) είτε με υπογραφή κάποιων γελοίων προσκυνημένων ε.ε., έκαναν χρυσές δουλειές εκμεταλλευόμενοι τη θέση τους

Και, προφανώς, θεωρώ απαράδεκτο, σε εποχές ισχνών αγελάδων, να επιτρέπεται η άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος σε δ.υ..

Αν κάποιος δ.υ. δεν ικανοποιείται με το μισθό του, μπορεί να αναζητήσει υψηλότερες αμοιβές στον ιδιωτικό τομέα (αν έχει τα κότσια). Εκεί θα φανεί πόσα απίδια βάνει ο σάκκος.

Είστε συνταξιούχος? Δεν θα έπρεπε ίσως να καταδικάζετε τόσο εύκολα. Οι εποχές σας ήταν των παχιών αγελάδων....Εκτός αν προτιμάτε την φυγή τόσων επιστημόνων στο εξωτερικό. Να μείνει δηλαδή η Ελλάδα με ανειδίκευτους εργάτες. 

Edited by jturbo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2024 at 7:00 ΠΜ, jturbo said:

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και φέτος διορίστηκα ως δημόσιος υπάλληλος, μέσα από τον γραπτό διαγωνισμό εισαγωγής στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κανένας συνάδελφος μηχανικός, εάν κάποιος από τους δύο ασφαλιστικούς φορείς, το δημόσιο και τον ΕΦΚΑ, έχει ευνοΪκότερους όρους για να τον προτιμήσει κανείς. Έχω υπάρξει ελεύθερος επαγγελματίας και σκέφτομαι να διατηρήσω την δραστηριότητα αυτή με άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου από την δημόσια υπηρεσία στην οποία θα τοποθετηθώ.

Καλησπερα συνάδελφε. Σιδεροκέφαλος και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.

Δεν γνωρίζω να απαντήσω στο ερώτημα σου περί ασφαλιστικού,

αλλα 2-3 πραγματάκια που θεωρώ σημαντικά κ πως πρέπει να προσέξεις:

- Χρειάζεται άδεια από υπηρεσιακό συμβούλιο, δεν αρκεί η συναίνεση του προϊσταμένου. Πρέπει επίσης να δηλωθούν ώρες εργασίας, αντικείμενο. Από εδώ και πέρα τα πράγματα είναι σχετικά ρευστά ανάλογα με το υπηρεσιακό, ορισμένα βάζουν πλαφόν ωρών, ενω αλλα είναι πιο άνετα ως προς τα περιθώρια.

-Πρέπει να κανείς κανονικά έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας, όποτε καλύτερα θεωρώ να το αρχίσεις αφού καθοριστεί για τα επόμενα χρόνια η τοποθέτηση σου, εάν αλλάξεις υπηρεσία απαιτείται να ξανά-αιτηθείς άδεια και να τακτοποιήσεις έδρες κλπ.

-Μεγάλη, τεράστια προσοχή στα θέματα της κινητικότητας, πριν κανείς οποιαδήποτε κίνηση να μελετήσεις παρά πολύ καλα το νομοθετικό πλαίσιο (ΕΣΚ, ΥΚ, πληθώρα εγκυκλίων και διάσπαρτων νόμων), καθώς και τα οργανογράμματα των φορέων που σε ενδιαφέρουν. Δηλαδή, τόσο ως προς το φορέα όσο και ως προς την ειδικοτητα. Σκέψου πολύ καλα εάν σε συμφέρει να τοποθετηθείς ως μηχανικός, είναι πιθανό να είναι πιο ανεκτικοί ως προς την εξωτερική εργασία εάν παραμείνεις διοικητικός.

Να γνωρίζεις ότι από φορείς της αυτοδιοίκησης ως μηχανικός ,άπαξ και πας, ειδικά σε τεχνικές υπηρεσίες, δεν θα σε αφήσουν να φύγεις μετα ποτέ, καθώς απαιτείται σύμφωνη γνώμη αιρετού -που δεν την δίνουν- (γεγονός που σε επηρεάζει έμμεσα ως προς τον στόχο σου της εξωτερικής απασχόλησης), όποτε προσοχή στις δηλώσεις σου!

Extra: Αναζήτησε στο diavgeia βάζοντας τα κατάλληλα κριτήρια σχετικές αποφάσεις, ώστε να έχεις έναν «μπούσουλα» προς τα που να κινηθείς!

 

 

 

Edited by DrKatsikis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jturbo said:

..Εκτός αν προτιμάτε την φυγή τόσων επιστημόνων στο εξωτερικό. ...

Στη φυγή συντελούν διάφοροι παράγοντες, μεταξύ των οποίων η διπλοθεσία, μιας και στερεί εργασία από αυτούς που δεν έχουν την τύχη να βολευτούν στο Δημόσιο.

Όλα τα άλλα είναι, απλώς, δικαιολογίες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Στη φυγή συντελούν διάφοροι παράγοντες, μεταξύ των οποίων η διπλοθεσία, μιας και στερεί εργασία από αυτούς που δεν έχουν την τύχη να βολευτούν στο Δημόσιο.

Όλα τα άλλα είναι, απλώς, δικαιολογίες

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Μιλάει για φυγή νέων επιστημόνων ένας Δ.Υ. που, έχοντας εξασφαλίσει όλα τα πλεονεκτήματα της θέσης, θέλει να κάνει και Ελ.Επ.!!!

 

Παρατήρηση.

Όλοι οι Μηχανικοί ανεξάρτητα που εργάζονται, έχουν πλήρη δικαίωμα λόγου και άποψης στο Μichanikos.gr.

Διαχωρισμοί τέτοιου είδους δεν είναι επιτρεπτοί στον δημόσιο διάλογο του Φόρουμ.

Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα ανωτέρω.. θυμήθηκα την επισκεψη μου σε δημο της επαρχιας προ 2 ετων.

έχοντας πάει στην τεχνική υπηρεσία του Δημου για παραλαβη καποιον εγγραφων για δημοσιο εργο εκει απο την επιβλέπουσα του έργου... χτυπάω την πορτα της.... μου λεει περιμένετε λιγάκι εξω από το γραφείο.. κάθομαι στην καρεκλίτσα και περιμένω κι εγω..... μετα απο λιγο σκαει κυριος μπαινει μεσα.....απασχολει την κυρια για λιγο και φεύγει....μετα από λίγο παλι τα ιδια άλλος κυριος.... μετα απο λίγο και πάλι άλλος κύριος μπαινει μεσα..... αφου εχω αρχισει και φουντωνω..... μπαίνω με φορα κι εγώ στο γραφείο της.... της λεω θα περιμενω πολυ ωρα γιατι βλεπω αλλους που σας απασχολουν...... Η θεική απάντηση της υπαλληλου που έλαβα ηταν.... Χίλια συγνωμη για την καθυστερηση.... αλλα ειναι οι τελευταιες μερες για τα έγγραφα του Κτηματολογιου και βοηθω των άντρα μου που είναι Τοπογράφος..... Όλα αυτα με τη "σφραγίδα του" εντός του γραφείου της τεχνικής υπηρεσίας του Δημου εν γνώση του προϊσταμένου της φυσικά που είναι δίπλα της.

Τι να λεμε τωρα...... 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kierion said:

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Μιλάει για φυγή νέων επιστημόνων ένας Δ.Υ. που, έχοντας εξασφαλίσει όλα τα πλεονεκτήματα της θέσης, θέλει να κάνει και Ελ.Επ.!!!

 

Παρατήρηση.

Όλοι οι Μηχανικοί ανεξάρτητα που εργάζονται, έχουν πλήρη δικαίωμα λόγου και άποψης στο Μichanikos.gr.

Διαχωρισμοί τέτοιου είδους δεν είναι επιτρεπτοί στον δημόσιο διάλογο του Φόρουμ.

Didonis

Δεν ετέθη από κάποιον ζήτημα φίμωσης του όποιου άλλου!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.