Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης


Recommended Posts

Εχω ενα διαμέρισμα στα τούβλα και σκέφτομαι να το χωρίσω στα 2 για να τα νοικιάσω.

Λογικά θα χρειαστώ ενημέρωση φακέλου για να μπορέσω να πάρω ρεύμα?

Η άδεια είναι παλία και έχει λήξει.

Η ορθή οδός είναι σίγουρα αυτή.Επειδή δεν είναι όμως και η πιο σύντομη ούτε η πίο συμφέρουσα ψάχνω να βρώ καμια παράκαμψη... 8-)

Δέχομαι και pm...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαποιοι κατασκευαστες - μηχανικοι εχουν βρει πολυ καλυτερο τροπο . Κανουν τροποποιηση της συστασης οριζοντιων ιδιοκτησιων (ακομα και αν αλλαζουν τις οψεις) και δεν μπλεκονται καθολου με αναθεωρηση στην πολεοδομια . Απλως υποβαλλουν πριν την ηλεκτροδοτηση τα τροποποιημενα σχεδια (αυτο οχι σε ολες τις πολεοδομιες) . Βεβαια αν εχεις καυσιμο αεριο στην περιοχη , αυτο δεν μπορεις να το κανεις .

Link to comment
Share on other sites

Το αεριο θα σε απασχολουσε αν η οικοδομη ηταν με αδεια μετα του 2004(αν δεν απατωμαι ως προς τη χρονια) και επρεπε να περασεις απο ελεγχο της ΕΠΑ για τη σωστη εγκατασταση του . Φιλοι μου μηχανολογοι της Πολεοδομιας , μου εχουν πει οτι εχει ξεφυγει κατα πολυ η κατασταση και καποιοι της ΕΠΑ σου κανουν και καταγγελια στην Πολεοδομια για ημιυπαιθριους που εχουν κλεισει , ισογεια γκαραζ με κυρια χρηση κτλ . Εσενα δεν σε αφορα ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η άδεια έχει λήξει, για να συνεχίσεις τις εργασίες χρειάζεσαι καινούργια, στην οποία θα συμπεριλάβεις και τον χωρισμό του διαμερίσματος. Αυτή είναι η νόμιμη λύση. Ενημέρωση μπορεί να γίνει πριν το σφράγισμα της άδειας για την αποπεράτωση κι όχι μετά από τόσα χρόνια.

Επίσης, ίσως να υπάρξει πρόβλημα με τη ΔΕΗ. Στην παλιά άδεια σίγουρα θα αναγράφεται ο αριθμός των διαμερισμάτων, άρα και των χελωνών της ΔΕΗ. Αν δεν παρουσιάσεις κάποια καινούργια άδεια, πώς θα σου δώσουν την επιπρόσθετη χελώνα;

Link to comment
Share on other sites

...Φιλοι μου μηχανολογοι της Πολεοδομιας , μου εχουν πει οτι εχει ξεφυγει κατα πολυ η κατασταση και καποιοι της ΕΠΑ σου κανουν και καταγγελια στην Πολεοδομια για ημιυπαιθριους που εχουν κλεισει , ισογεια γκαραζ με κυρια χρηση κτλ...

 

Εγώ γιατί γουστάρω τρελά αυτήν την εξέλιξη?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί βρέθηκε μια υπηρεσία που δεν κάνει τα στραβά μάτια. Έχουμε φτάσει στο σημείο κρατικοί φορείς, όπως το ΙΚΑ, να ανέχονται την παρανομία φτάνει να μην αδικηθούν οι ίδιοι, φτάνει δηλαδή να τους πληρώσεις τα επιπλέον ένσημα που αντιστοιχούν π.χ. στο κλείσιμο ενός ημιϋπαιθρίου χώρου ή στη μετατροπή του χώρου στάθμευσης σε δωμάτιο. Δεν ξέρω, όμως, πόσο θα κρατήσει κι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην εξελιχθεί σε μια εύκολη κερδοσκοπία μερικών που στη μπανανία μας συμβαίνει κατά κόρον!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Πανος . Την καταγγελια του ιδιοκτητη την κανουν γιατι δεν τα εσκασε και σε αυτους .

Οταν ειχε περισσοτερη δουλεια , για να ερθουν να κανουν αυτοψια μια ωρα αρχιτερα , ζηταγανε παντα 1καλο χαρτζηληκι ... αλλιως και δεν παταγανε και σε κοβανε πολλες φορες για γελοιους λογους και δεν σου εδιναν τη βεβαιωση . Ευτυχως ss_sk στην Κοζανη ειναι αλλιως και για αυτο και γουσταρεις(ολοι γνωστοι , τα παντα τα τελειωνεις στο αψε σβησε) . Αλλιως θα σε εβλεπα τι θα εκανες και τι θα ελεγες...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλια η αδεια και πρεπει να γινουν απο την αρχη η αλλαγες. Ρευμα δυσκολο να παρεις για το δευτερο διαμερισμα. Γιατι δεν ρωτας την πολεοδομια ή και ακομα την ΔΕΗ για την περιπτωση σου γενικα και αοριστα χωρις ονοματα και οδούς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.