Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι ελευθερη επαγγελματίας αρχιτεκτων μηχανικός. Θέλω να κλείσω βιβλία, να μην πληρωνω ΕΦΚΑ δηλαδή, ενώ έχω ακόμη ενεργές επιβλέψεις. Μπορώ να το κάνω αυτό εάν τις έχω εξοφληθεί και δε χρειάζεται πλέον να κόψω κανένα παραστατικό;

Ή το κλείσιμο βιβλίων στον ΕΦΚΑ σημαίνει αυτόματα και  διακοπή των δικαιωμάτων υπογραφής μου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Κατερίνα Κωνσταντίνου said:

Ή το κλείσιμο βιβλίων στον ΕΦΚΑ σημαίνει αυτόματα και  διακοπή των δικαιωμάτων υπογραφής μου

Το κλείσιμο βιβλίων στην ΔΟΥ, συνεπάγεται και παύση απαίτησης εισφορών εκ μέρους του ΕΦΚΑ. Συνεπώς, εφόσον η ατομική σας επιχείρηση δεν θα είναι ενεργή και εσείς μη ασφαλισμένη, με ποιόν τρόπο θα μπορείτε να υπογράφετε και θα σφραγίζετε; Εννοώ υπό ποιό καθεστώς;

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν σαφής: δεν θέλω να σφραγίσω κάτι εκ νέου, θέλω απλώς να διατηρήσω μια επίβλεψη την οποία ήδη έχω αναλάβει και για την οποία έχω εξοφληθεί. Οπότε, τίποτα καινούριο, καμία νέα αμοιβή ή ανάληψη.

Edited by Κατερίνα Κωνσταντίνου
Link to comment
Share on other sites

@Κατερίνα Κωνσταντίνου 

Δικαίωμα υπογραφής έχεις λόγω της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.
Μετά τη διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ σταματάς να πληρώνεις εισφορές μη μισθωτών ΕΦΚΑ.
Συνεχίζεις να υπογράφεις και να σφραγίζεις, καθώς αυτά τα δικαιώματα δεν επηρεάζονται από τη σχέση σου με την εφορία.
Εάν δεν υπάρχουν εκκρεμότητες όπως έκδοση αποδείξεων ή τιμολογίων, υποβολή δήλωσης ΦΕΜ και οτιδήποτε σχετικό με την εφορία, μπορείς να πραγματοποιήσεις αυτό που επιθυμείς.

Edited by Enigmatic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Κατερίνα Κωνσταντίνου, καλό θα ήταν να μάθετε αν θα συνεχίσετε να έχετε κωδικούς στο σύστημα του ΤΕΕ γιατί θα χρειαστούν στον μέλλον....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2024 at 11:05 ΜΜ, Enigmatic said:

Δικαίωμα υπογραφής έχεις λόγω της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.
Μετά τη διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ σταματάς να πληρώνεις εισφορές μη μισθωτών ΕΦΚΑ.
Συνεχίζεις να υπογράφεις και να σφραγίζεις, καθώς αυτά τα δικαιώματα δεν επηρεάζονται από τη σχέση σου με την εφορία.

Παρόμοια ερώτηση...

Σαν συνταξιούχος, χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα πλέον, έχω το δικαίωμα να σφραγίσω και να υπογράψω κάτι που αφορά εμένα τον ίδιο??? (π.χ. ΥΔΕ για το σπίτι μου, Υπεύθυνη Δήλωση μηχανολόγου για έκδοση αδείας κυκλοφορίας τρέηλερ-μπαγκαζιέρας ιδιοκτησίας μου, στατική μελέτη για το σπίτι μου (αν ήμουν ΠΜ) κλπ.).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

@Κατερίνα Κωνσταντίνου @Faethon11 
Η πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΕΕ συνεχίζεται απρόσκοπτα όσο παραμένεις μέλος του, ανεξαρτήτως διακοπής εργασιών στην εφορία.


@antloukidis 
Ως ομότιμο μέλος του ΤΕΕ δεν μπορείς να ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού.
Αφού δεν έχεις —πλέον— την ιδιότητα του τακτικού μέλους, δεν μπορείς να υπογράφεις και να σφραγίζεις όσα αναφέρεις.

Edited by Enigmatic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.