Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Τοποθέτησης Δεξαμενής Προπανίου σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας


Recommended Posts

Τα σέβη μου σε όλους.

Έψαξα το θέμα που βάζω από πριν, χωρίς αποτέλεσμα.
Ενδιαφέρομαι για το ισχύον πλαίσιο έγκρισης υπό προϋποθέσεις εγκατάστασης πιστοποιημένης δεξαμενής προπανίου για οικιακή χρήση, αντί σύνδεσης με το υπάρχον δίκτυο αερίου.

ευχαριστώ

Μιχάλης Β

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι η δεξαμενή προπανίου θα είναι κοινόχρηστη και θα καλύπτει τις ανάγκες θέρμανσης όλου του κτηρίου και όχι τις ανάγκες κάποιου μεμονωμένου διαμερίσματος ή κάποιων εκ των διαμερισμάτων.

Γι αυτή τη περίπτωση, πρέπει να καλέσετε μηχανολόγο μηχανικό στη πολυκατοικία που γνωρίζει τη διαδικασία για δεξαμενές υγραερίου, να ελέγξει αν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος στον ακάλυπτο του οικοπέδου για τοποθέτηση αυτής, όχι απο άποψη όγκου της δεξαμενής, αλλά απο άποψη πυρασφάλειας.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2024 at 10:46 ΜΜ, dib said:

Υποθέτω οτι η δεξαμενή προπανίου θα είναι κοινόχρηστη και θα καλύπτει τις ανάγκες θέρμανσης όλου του κτηρίου και όχι τις ανάγκες κάποιου μεμονωμένου διαμερίσματος ή κάποιων εκ των διαμερισμάτων.

Γι αυτή τη περίπτωση, πρέπει να καλέσετε μηχανολόγο μηχανικό στη πολυκατοικία που γνωρίζει τη διαδικασία για δεξαμενές υγραερίου, να ελέγξει αν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος στον ακάλυπτο του οικοπέδου για τοποθέτηση αυτής, όχι απο άποψη όγκου της δεξαμενής, αλλά απο άποψη πυρασφάλειας.

 

Θα επαναλάβω κάποια στοιχεία για να ληφθούν υπόψη εκείνου που μπορεί να μου δώσει πληροφορίες με στοιχεία- όχι εικασίες η την προσωπική του άποψη

🔹Δεν υπάρχει προς το παρόν άλλος -πλην εμένα-ενδιαφερόμενος για σύνδεση μαζί μου.

🔹Υπάρχουν αρκετοί από τους συνιδιοκτήτεσ που είναι είδη σε σύνδεση με το δίκτυο πόλης

🔹Υπάρχει  πλαίσιο (προϋπόθεση )για τον προαπαιτούμενο αριθμό συνδεδεμένων χρηστών για τοποθέτηση δεξαμενής;

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2024 at 10:46 ΜΜ, dib said:

Υποθέτω οτι η δεξαμενή προπανίου θα είναι κοινόχρηστη και θα καλύπτει τις ανάγκες θέρμανσης όλου του κτηρίου και όχι τις ανάγκες κάποιου μεμονωμένου διαμερίσματος ή κάποιων εκ των διαμερισμάτων.

Γι αυτή τη περίπτωση, πρέπει να καλέσετε μηχανολόγο μηχανικό στη πολυκατοικία που γνωρίζει τη διαδικασία για δεξαμενές υγραερίου, να ελέγξει αν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος στον ακάλυπτο του οικοπέδου για τοποθέτηση αυτής, όχι απο άποψη όγκου της δεξαμενής, αλλά απο άποψη πυρασφάλειας.

 

🔹Συμπληρώνω επίσης ότι επικοινώνησα με μια γνωστότατη εταιρεία διανομής προπανίου και με παρέπεμψε στον τοπικό αντιπρόσωπο-μηχανολόγο της- για αυτοψία.

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό, είναι η τοποθέτηση σε κ.χ.. Υπάρχει εγκριτική απόφαση της γ.σ. της πολυκατοικίας (σύμφωνη με τον κανονισμό)?

Χωρίς αυτή, ούτε να το σκέφτεσαι. Αν την εξασφαλίσεις, προχωράς στα επόμενα

Κι αυτά που γράφω, δεν είναι προσωπικές απόψεις αλλά το ισχύον νομικό πλαίσιο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

Αν έχεις δυνατότητα σύνδεσης με δίκτυο αερίου, μην σκέφτεσαι το υγραέριο ούτε για αστείο.

🔹Η απαγορευτική και μονολεκτική απάντηση σου «ούτε για αστείο»δεν μου εξηγεί  τους λόγους, ενώ  εχω δει τέτοιες εγκαταστάσεις, με ιδιοκτήτες ευχαριστημένους σύμφωνα με μαρτυρία τους…

🔹Για μένα είναι σημαντικό, εφόσον νομικά και τεχνικά είναι εφικτό, να μην εξαρτάται από δίκτυα!

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, tetris said:

Το πιο σημαντικό, είναι η τοποθέτηση σε κ.χ.. Υπάρχει εγκριτική απόφαση της γ.σ. της πολυκατοικίας (σύμφωνη με τον κανονισμό)?

Χωρίς αυτή, ούτε να το σκέφτεσαι. Αν την εξασφαλίσεις, προχωράς στα επόμενα

Κι αυτά που γράφω, δεν είναι προσωπικές απόψεις αλλά το ισχύον νομικό πλαίσιο

ΔΕΝ ενεργώ σκεφτόμενος αυθαίρετα, που σημαίνει ότι :

1. Θα ζητήσω την έγκριση της γ.σ διότι δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη στο καταστατικό 

2 η τοποθέτηση νοείται στο κ.χ έφοδο πληρεί τς προϋποθέσεις ..

ερώτηση:

1.-μήπως σας είναι γνωστό το ισχύον νομικό πλαίσιο;

2.- σε κάθε άλλη περίπτωση μπορώ να κάνω χρήση μεγάλων φιαλών προπανίου στο μπαλκόνι μου;

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mihalis Veloudios said:

🔹Η απαγορευτική και μονολεκτική απάντηση σου «ούτε για αστείο»δεν μου εξηγεί  τους λόγους, ενώ  εχω δει τέτοιες εγκαταστάσεις, με ιδιοκτήτες ευχαριστημένους σύμφωνα με μαρτυρία τους…

🔹Για μένα είναι σημαντικό, εφόσον νομικά και τεχνικά είναι εφικτό, να μην εξαρτάται από δίκτυα!

Ως μηχανολόγος μηχανικός θα σου πω ότι εγώ στο σπίτι που χτίζω θα βάλω δεξαμενή υγραερίου ΑΛΛΑ θα προτιμούσα να είχα δίκτυο.

Περισσότερα μπορείς να μάθεις από τον μηχανολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Mihalis Veloudios said:

Συμπληρώνω επίσης ότι επικοινώνησα με μια γνωστότατη εταιρεία διανομής προπανίου και με παρέπεμψε στον τοπικό αντιπρόσωπο-μηχανολόγο της- για αυτοψία.

Λάθος κίνηση. Ότι σου λένε οι συνάδελφοι πιο πάνω θα κάνεις.

Μόλις ο μηχανολόγος σε απαλλάξει από αδειοδοτήσεις και ειδική μέριμνα μέτρων ασφαλείας τότε θα πας στον αντιπρόσωπο.

Να ξέρεις ότι απουσία μηχανικού την ευθύνη για οποιαδήποτε εγκατάσταση στο οικόπεδο, τους συνιδιοκτήτες και τα γειτονικά κτίρια την έχεις εσύ και όχι ο "αντιπρόσωπος-μηχανολόγος" του εγκαταστάτη.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.