Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμικές απώλειες : ζητούνται συμβουλές για μείωση


louisk

Recommended Posts

Για να πάρετε μια γενική εικόνα το σπίτι ειναι μονοκατοικία και κατοικώ στον πρώτο οροφο.Το ισόγειο θερμαίνεται όποτε κατοικείται(ανοίγουμε ενα ενα τα σώματα)και το υπόγειο είναι ανοικτό απο όλες τις πλευρές και βρίσκεται και ένας μαντεμένιος λέβητας.Στο υπόγειο γίνεται και η διακλάδωση των σωληνώσεων (ειναι μονωμένες με αφρώδες υλικό)όπου διαπερνουν το ισόγειο και έρχονται στο πρώτο(τα σώματα των ορόφων είναι παράλληλα,δεν έχουμε αυτονομία).Να προσθέσω οτι υπάρχει κεραμοσκεπη,οι τοιχοι είναι χωρίς μόνωση και οι μπαλκονόπορτες ειναι χωνευτές μέ διπλά τζάμια.Επειδή δέν προφταίνω να βάζω πετρέλαιο, υπάρχει κάποια λύση που να μου μειώσει τις θερμικές απώλειες και να κάνω και αυτονομία.Θα σας ημουν ευγνώμων αν μου δίνατε μία γενική κατεύθύνση προς τα πού να κινηθώ με γνώμονα το λογο κόστος κέρδος.Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βρεις έναν τεχνικό να συζητήσετε τις ανάγκες σου (τι θέλεις εσύ, όπως τα είπες εδώ) και σου πει και αυτός τι μπορεί να κάνει (τι αναλαμβάνει και πόσο θα σου κοστίσει).

 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν υπάρχει για όλους η ίδια κατεύθυνση που να έχει τον ελάχιστο λόγο κόστους προς κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιστευεις οτι το προβλημα των απωλειων ειναι ο μονος λόγος κατανάλωσης πετρελαιου ?Μηπως ο καυστήρας σου δεν ειναι σωστα ρυθμισμένος και ο λεβητας πολυ μεγάλος ?

Η λύση για εξοικονομηση ειναι ηπιες μορφες ενέργειας !

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια γενική εικόνα το σπίτι ειναι μονοκατοικία και κατοικώ στον πρώτο οροφο.Το ισόγειο θερμαίνεται όποτε κατοικείται(ανοίγουμε ενα ενα τα σώματα)και το υπόγειο είναι ανοικτό απο όλες τις πλευρές και βρίσκεται και ένας μαντεμένιος λέβητας.Στο υπόγειο γίνεται και η διακλάδωση των σωληνώσεων (ειναι μονωμένες με αφρώδες υλικό)όπου διαπερνουν το ισόγειο και έρχονται στο πρώτο(τα σώματα των ορόφων είναι παράλληλα,δεν έχουμε αυτονομία).Να προσθέσω οτι υπάρχει κεραμοσκεπη,οι τοιχοι είναι χωρίς μόνωση και οι μπαλκονόπορτες ειναι χωνευτές μέ διπλά τζάμια.Επειδή δέν προφταίνω να βάζω πετρέλαιο, υπάρχει κάποια λύση που να μου μειώσει τις θερμικές απώλειες και να κάνω και αυτονομία.Θα σας ημουν ευγνώμων αν μου δίνατε μία γενική κατεύθύνση προς τα πού να κινηθώ με γνώμονα το λογο κόστος κέρδος.Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων.

 

Για να μειώσεις τις θερμικές απώλειες πρέπει να βάλεις θερμομόνωση, το ότι οι τοίχοι είναι χωρίς μόνωση αυτό είναι και το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Υπάρχουν προϊόντα όπως τοίχος που έχει μόνωση και τοποθετείται εξωτερικά του αμόνωτου υπάρχον τοίχου, κατά συνέπεια θα μειωθούν οι θερμικές σου απώλειες σημαντικά. Μπορεί όμως αυτό να απαιτεί πολεοδομική άδεια (δεν είμαι σίγουρος) διότι αλλάζει το περίγραμμα του κτιρίου, πρέπει να ρωτήσεις τους αντιπροσώπους που εμπορεύονται και εγκαθιστούν τον συγκεκριμένο τοίχο. Επίσης γνωρίζω ότι αυτού του είδους η επέμβαση έχει αρκετό κόστος κτίσης και όχι τόσο κόστος εγκατάστασης και ότι όταν με το καλό, εάν γίνει, απαιτηθεί να γίνει ενεργειακή επιθεώρηση στα κτίρια, τότε αυτό που σου προτείνω τώρα θα είναι μία από τις προτάσεις εξοικονόμησης ενέργειας του ενεργειακού επιθεωρητή και θα υπάρχει ανάλογα με τα εισοδήματα σου οικονομική ενίσχυση με τη μορφή επιδότησης. Οπότε σου προτείνω να απευθυνθείς για σχετικές πληροφορίες κόστους κ.λπ. σε αυτούς που εμπορεύονται αυτούς τους τοίχους (έχουν γίνει εγκαταστάσεις) και να περιμένεις μήπως προκύψει κάποια χρηματοδότηση για επενδύσεις εξοικονόμησης ενέργειας στα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χρειάζεται επι τόπου έλεγχος και προτάσεων για το πρόβλημα.

Εξωτερική θερμομόνωση είναι μια λύση με μεγάλο ενεργειακό κέρδος όμως υπάρχει κόστος και αν δεν προχωρήσεις και σε θερμομόνωση στέγης, έλεγχο απωλειών από κουφώματα, μελέτη καυστήρα-σωμάτων (μηχανολογική) το κέρδος από την θερμοπρόσοψη δεν θα είναι το αναμενόμενο.

Ενδεικτικά σου λέω ότι μπορούν να μειωθούν οι απώλειες μέχρι και 45%.

Παρεμπιπτόντως άδεια για θερμοπρόσοψη από πολεοδομία δεν χρειάζεται παρά μόνο για εργασίες επισκευών.

Περίμενε λίγο γιατί θα υπάρξει επιδότηση για αυτές τις εργασίες.

Εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά πολλή μεγάλο ρόλο παίζει η μόνωση των τοίχων(μέσα σε όλα τα άλλα).Το να βάλω εξωτερικό μονωμένο τοίχο και να αλλάξω τα κουφώματα θα είναι ότι καλύτερο νομίζω και περισσότερο δαπανηρό.Αν κάνω κάτι ενδιάμεσο όπως να αλλάξω τα κουφώματα από χωνευτά σε ανοιγόμενα και στο κενό χώρο που θα προκύψει ανάμεσα στα μονότουβλα να βάλω μόνωση dow η κάτι άλλο θα έχω μια ικανοποιητική θερμομόνωση τουλάχιστον απο την τοιχοποιία η το κέρδος θα είναι μόνο απο τα καινούργια κουφώματα σημιωτέων οτι και τώρα εχω διπλά τζάμια.(Συνχωρέστεμε αν είναι βλακώδες οι σκέψης μου)Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά πολλή μεγάλο ρόλο παίζει η μόνωση των τοίχων(μέσα σε όλα τα άλλα).Το να βάλω εξωτερικό μονωμένο τοίχο και να αλλάξω τα κουφώματα θα είναι ότι καλύτερο νομίζω και περισσότερο δαπανηρό.Αν κάνω κάτι ενδιάμεσο όπως να αλλάξω τα κουφώματα από χωνευτά σε ανοιγόμενα και στο κενό χώρο που θα προκύψει ανάμεσα στα μονότουβλα να βάλω μόνωση dow η κάτι άλλο θα έχω μια ικανοποιητική θερμομόνωση τουλάχιστον απο την τοιχοποιία η το κέρδος θα είναι μόνο απο τα καινούργια κουφώματα σημιωτέων οτι και τώρα εχω διπλά τζάμια.(Συνχωρέστεμε αν είναι βλακώδες οι σκέψης μου)Ευχαριστώ

 

To να βάλεις αναμεσα ή οπου αλλου κομματια μονωσης δεν θα καταφέρεις αυτο που ζητας. Προσεξε, σημαντικο ειναι μια εξωτερικη επιφάνεια να καλυφθει πληρως χωρις ουτε 2εκατοστα χωρις μόνωση για να εχει αποτέλεσμα.

Βέβαια απο μονα τους τα κουφωματα με διπλα τζαμια και ... θερμοδιακοπη ειναι το ιδανικο (ειτε ανοιγομενα ειτε συρομμενα(αν και τα ανοιγομενα ειναι καλυτερα)).

Κοιτα μηπως φταιει και τιποτα αλλο εκτος απο την μονωση.

Επίσης σε λιγο χρονο (απο 1βδομαδα μεχρι το φθινοπωρο) θα βγει ενα προγραμμα για αυτην ακριβως την δουλεια που θέλεις (μονωση εξωτερικη και κουφωματα ακομη και λαυστηρες) με επιδφοτηση περιπου 50%.

Για ψάξτο λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα απο τα κουφώματα..,μία μπαλκονοπορτά με κακής ποιοτητας κούφωμα,μονό τζάμι,κλπ 'χάνει' όσο ένας τοίχος 10 μέτρα σε θερμίδες...τον λεβητά με αναλυτή καυσαερίων μπορείς να ανεβάσεις την απόδοσή του περίπου 10% άν δεν έχει ρυθμιστεί ποτέ...άν γενικά έχει γίνει με μεράκι η δουλειά, δηλάδή καλός λέβητας όχι τιποτά μάρκας 'Φλογοπλάφ' ,θα σου έλεγα να βάλεις καμία αντιστάθμιση...

και φυσικά ηλιακά βεβιασμένα ή θερμοσιφωνικής ροής,για ζεστό νερό χρήσης όπου μάξιμουμ σε 2 χρονάκια θα τα κανεις απόσβεση....

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό (αρχιτέκτονα, πολιτικό ή μηχανολόγο) που έχει ασχοληθεί με το θέμα για να σου εκπονήσει μια μελέτη θερμομόνωσης. Η σωστή θερμομόνωση ενός κτιρίου είναι πολύ σημαντική για την υγεία, την θερμική άνεση, την εξοικονόμηση ενέργειας, ακόμη και για τη προστασία της κατασκευής και φυσικά έιναι απαραίτητη και από το νόμο για την έκδοση οικοδομικής αδείας. Όπως καταλαβαίνεις αξίζει να επενδύσεις λίγα χρήματα και χρόνο με έναν ειδικό που θα σου προσφέρει ολοκληρωμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.