Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Μια φίλη δικηγόρος που είναι στη φάση της είσπραξης της πρώτης δόσης, είχε πρόβλημα γιατί σε 2 συνεχόμενους αιφνίδιους ελέγχους δεν την βρήκαν.

την απείλησαν ότι την τρίτη "καίγετε" αλλά πήγε και τους ζήτησε την συγκεκριμένη παράγραφο που προβλέπει κάτι τέτοιο.

εν τέλει έκανε αλλαγή στην υπεύθυνη δήλωση για το ποιες ώρες είναι στο γραφείο και έβαλε 1-4 κάθε μέρα.

Oπότε και κάθετε αυτό το 3ωρο στο γραφείο, αφού έχει κάνει την όποια δουλειά έξω όλο το πρωί.

βέβαια και αυτό δεν είναι λύση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις εκτος ωραριου? Εκτος ωραριου που ειχες δηλωσει οταν εκανες αιτηση υπαγωγης στο προγραμμα?

Ειχα δηλωμενο ωραριο 9-5 και ηρθανε 8 το βραδι.Με πηρανε τηλεφωνο και ο ελεγκτης ειχε και υφακι επειδη δεν με βρηκε στο γραφειο.Οταν του ανεφερα το ωραριο το οποιο εχω ΔΗΛΩΜΕΝΟ εκανε την κοτα....Την επομενη πηγα στον οαεδ και εκανα φασαρια και κανανε και κει τις κοτες.Απο τοτε δεν ηρθανε για ελεγχο και ειμαι σιγουρος οτι ψαχνουν τροπο να με πεταξουν εξω απο τον οαεδ. Κλασσικος .... ελληνας...

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει έκανε αλλαγή στην υπεύθυνη δήλωση για το ποιες ώρες είναι στο γραφείο και έβαλε 1-4 κάθε μέρα.

 

Στην αίτηση για συμμετοχή μου στο πρόγραμμα, δεν υπήρχε τέτοιο πεδίο πρός συμπλήρωση, προφανώς θα αναφέρεστε σε προϋπόθεση που ισχύει μετά την επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή την δήλωση την κάνεις αφού γίνει η επιλογή

Λογικά όπως λέει ο ckiriako κατα τον πρώτο έλεγχο

 

...εγώ ακόμα στην επεξεργασία είμαι

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα μία υπεύθυνη δήλωση με την οποία δικαιολογώ ότι λόγω της φύσης του επαγγέλματος τα πρωϊνά δεν είναι σταθερές οι ώρες μου στο γραφείο και ότι τα απογεύματα είμαι 4 ώρες κάθε μέρα σταθερά. Τα ωράρια εννοείται όπως βολεύουν τον καθένα. Αυτή η δήλωση θα πρέπει να μπεί στον φάκελο που έχουν στον ΟΑΕΔ και φυσικά να πάρει πρωτόκολλο διαφορετικά είναι σαν να μην την έκανες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δήλωση θα πρέπει να μπεί στον φάκελο που έχουν στον ΟΑΕΔ και φυσικά να πάρει πρωτόκολλο διαφορετικά είναι σαν να μην την έκανες...

 

Μιλάτε για το στάδιο μετά την επεξεργασία όπου θα σε έχουν επιλέξει φαντάζομαι και όχι πρίν για να σε βρούν στο γραφείο και να σου ανακοινώσουν ότι είσαι επιλέξιμος..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι σου ανακοινώνουν στο γραφείο ότι έχεις επιλεγεί.Στο αντίστοιχο site θα το δεις όπου ελέγχεις την πορεία της αιτησής σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφου σε πάρουν το κάνεις αυτό. Και φυσικά κάθε φορά που είναι να φύγεις για κάποιες μέρες (διακοπές ή δουλειές) ενημέρωση με τον ίδιο τρόπο (υπεύθυνη δήλωση και πρωτόκολλο). Τηλεφωνική ή προφορική ενημέρωση είναι σαν να μην έγινε. Το πρωτόκολλο είναι το μόνο που σε καλύπτει.

Και έγω το έμαθα όταν ήρθε ο έλεγχος και τους ρώτησα τί γίνεται αν έλειπα σε εξωτερική δουλειά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.