Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

ΙΕκ δημόσιο ή ιδιωτικό; Αν είναι ιδιωτικό δες ρώτα αν μπορείς να φαίνεσαι εισηγητής σεμιναρίων και έτσι παρέχεις υπηρεσίες σε τρίτους και δεν έχεις σχέση εξαρτημένης εργασίας , κόβε και αποδείξεις όχι ισόποσες και σε άσχετα χρονικά διαστήματα και πιστεύω πως δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είσαι με μπλοκάκι κι εκεί μας και θα έχεις λίγες ώρες ίσως να μπορείς , διαφορετικά νομίζω πως με τον ΟΑΕΔ δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Ρώτα λογιστή και ΤΕΕ να δούμε τι θ α σου πουν. Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να το κάνεις αλλά ο ελεγχτής να κρίνει πως με αυτόν τον τρόπο δεν εξυπηρετείται ο σκοπός του προγράμματος.

 

Αυτά είναι όλα προσωπικές μου εκτιμήσεις φυσικά . Μην πας και τους πεις μου ένα στο ιντερνετ κλπ θα σε πάρουν με τις ντομάτες :P.

Σου εύχομαι πάντως καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!Είχα πάρει απο το Οκτώμβρη βεβαίωση συμμετοχής για το πρόγραμμα.Παρ' όλα αυτά δε προχώρησα σε ηλεκτρονική υποβολή κ.λπ. για δικούς μου λόγους.Έπρεπε να χω ζητήσει απο τον ΟΑΕΔ να ακυρωθεί η βεβαίωση ή κάτι τέτοιο?Γενικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα!Είναι κανένας που έκανε αίτηση πρόσφατα αίτηση ή να του εγκρίθηκε; Η διάρκεια έγκρισης εξαρτάται από τον τόπο; Εγώ κλείνω μήνα από την ηλεκτρονική αίτηση (θεσσαλονίκη).

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.Εχω κανει εναρξη το 2008 και θα κανω πρωτη μεταβολη εδρας φετος

1)στο τοπικο γραφειο μου ειπανε οτι θα εξεταστει το εκκαθαριστικο της χρονιας της εναρξης στην εφορια δηλ του 2008.σε γραφειο αλλης πολης που ρωτησα μου ειπανε της χρονιας της μεταβολης εδρας..

2)για περιπτωση συστεγασης πρεπει να κανω συστεγαση με μηχανικο κ μονο?η μπορω παραδειγμα μεσα σε καταστημα λιανικης(ηλεκτρολογικο υλικο) να διαμορφωσω ενα χωρο γραφειου?

3)στην περιπτωση κοινου χωρου με αλλο μηχανικο πρεπει να μου παραχωρησει ασ πουμε καποια τ.μ?

3)μπορω να ζητησω στον ιδιοκτητη να αλλαξει το μισθωτηριο του σπιτιου που νοικιαζω τωρα και εκει δουλευω, σε επαγγελματικη χρηση απο οικιακη και να διαμορφωσω το σπιτι ως γραφειο?(να βγαλω το κρεβατι πχ)

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.Εχω κανει εναρξη το 2008 και θα κανω πρωτη μεταβολη εδρας φετος

1)στο τοπικο γραφειο μου ειπανε οτι θα εξεταστει το εκκαθαριστικο της χρονιας της εναρξης στην εφορια δηλ του 2008.σε γραφειο αλλης πολης που ρωτησα μου ειπανε της χρονιας της μεταβολης εδρας..

2)για περιπτωση συστεγασης πρεπει να κανω συστεγαση με μηχανικο κ μονο?η μπορω παραδειγμα μεσα σε καταστημα λιανικης(ηλεκτρολογικο υλικο) να διαμορφωσω ενα χωρο γραφειου?

3)στην περιπτωση κοινου χωρου με αλλο μηχανικο πρεπει να μου παραχωρησει ασ πουμε καποια τ.μ?

3)μπορω να ζητησω στον ιδιοκτητη να αλλαξει το μισθωτηριο του σπιτιου που νοικιαζω τωρα και εκει δουλευω, σε επαγγελματικη χρηση απο οικιακη και να διαμορφωσω το σπιτι ως γραφειο?(να βγαλω το κρεβατι πχ)

Ευχαριστω πολυ

 

1) Για να μπεις στο πρόγραμμα πρέπει να έχεις κάνει μετά της 1/1/2009 αλλιώς αν έχεις κάνει το 2008 έπρεπε να είχες ως έδρα το σπίτι σου.

 

2) Ναι μόνο με ε.ε. ίδιου αντικειμένου (όχι ειδικότητας) πχ μόνο με μηχανικό.

 

3)Οπωσδήποτε να είναι 2 ξεχωριστεί χώροι και όχι να στον παραχωρήσει αλλά να φαίνεται πως νοικιάζεις το δικό σου μέρος.

 

4) Κατά πάσα πιθανότητα θα σε κόψουν μόλις δουν πως έχεις σπίτι νοικιασμένο ως γραφείο , έχει γίνει και σε άλλους.

 

Ξέρεις δεν είσαι ο μόνος που θα επιχειρήσει να κάνει λαμογιά και να φάει λεφτά από το κράτος χωρίς να τα αξίζει , απλά και μόνο επειδή το έχει δει ως αρπαχτή. Μην μου πεις πως δεν έχεις τέτοιο σκοπό γιατί θα βάλω τα κλάματα :P:p:p.

 

Μόνο με κανένα καλό κονέ στον ΟΑΕΔ θα μπορέσεις να την γλιτώσεις να το ξέρεις.

 

Btw μετά μην κατηγορείς καμία κυβέρνηση και κανέναν άλλο για την κατάντια της οικονομίας μας και για το φαγοπότι που γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να βγω εκτος θεματος.Σεβαστη η αποψη σου φιλε.Μονο που δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Κανω την ιδια ερωτηση αγαπητοι συναδελφοι για να μην βρεθω προ εκλπηξεως.

Υπαρχει καποια εγκυκλιος που να λεει οτι γι αυτους με εναρξη το 2008 εξεταζεται το εκκαθαριστικο του 2008 και οχι της χρονιας μεταβολης δηλαδη του 2011 ας πουμε?

ευχαριστω για αλλη μια φορα

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα.Εχω κανει εναρξη το 2008 και θα κανω πρωτη μεταβολη εδρας φετος

1)στο τοπικο γραφειο μου ειπανε οτι θα εξεταστει το εκκαθαριστικο της χρονιας της εναρξης στην εφορια δηλ του 2008.σε γραφειο αλλης πολης που ρωτησα μου ειπανε της χρονιας της μεταβολης εδρας..

 

Θα εξεταστεί το εκκαθαριστικό για το οικονομικό έτος της μεταβολής της έδρας, το οποίο αφορά εισοδήματα της προηγούμενης χρονιάς.

 

Υπαρχει καποια εγκυκλιος που να λεει οτι γι αυτους με εναρξη το 2008 εξεταζεται το εκκαθαριστικο του 2008 και οχι της χρονιας μεταβολης δηλαδη του 2011 ας πουμε?

 

Στο πληροφοριακό έντυπο του οαεδ λέει:

1)Δύνανται να ενταχθούν στο πρόγραμμα και όσοι έχουν προβεί σε έναρξη επιτηδεύματος από την 01/01/2008 και μετά, δηλώνοντας ως έδρα την οικία τους, με την προϋπόθεση ότι από την 02/01/2009 και μετά, έχουν προβεί σε πρώτη μεταβολή έδρας σε ανεξάρτητο επαγγελματικό χώρο. Ως ημερομηνία έναρξης θα θεωρείται η πρώτη μεταβολή.

2)Στο εκκαθαριστικό τους σημείωμα από την οικεία ΔΟΥ για το οικονομικό έτος της έναρξης δραστηριότητάς τους, το ατομικό εισόδημά τους να μην υπερβαίνει το ποσό των 15.000,00€.

 

Άρα λέει το αντίθετο από αυτο που γράφεις.

 

3)μπορω να ζητησω στον ιδιοκτητη να αλλαξει το μισθωτηριο του σπιτιου που νοικιαζω τωρα και εκει δουλευω, σε επαγγελματικη χρηση απο οικιακη και να διαμορφωσω το σπιτι ως γραφειο?(να βγαλω το κρεβατι πχ)

Ευχαριστω πολυ

 

Μπορείς. Στον οαεδ σου ζητάνε ΥΔ ιδιοκτήτη ότι πριν ο χώρος δεν χρησιμοποιούταν ως γραφείο. Άρα θα είσαι οκ.

Η μεταβολή έδρας όμως πως θα γίνει? Αφού η διεύθυνση είναι η ίδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.