Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

διάβασα όλες σχεδόν τις σελίδες (ουφ!) και είδα ότι και άλλοι συνάδελφοι έχουν το ίδιο πρόβλημα, χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, τουλάχιστον όπως φαίνεται από εδώ.

 

Είμαι αυτό το εξάμηνο ωρομίσθιος σε δημόσια ΙΕΚ και έχω σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα την εξής:

 

85591902 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ (ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ) ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

 

Βέβαια δεν έχω κόψει κάποια ΑΠΥ ακόμη, αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί. Θα θεωρηθεί ότι είναι σχέση εξαρτημένης εργασίας σε χώρο του φορέα ή ότι αυτή η δευτερεύουσα δραστηριότητα δεν συνάδει με τους στόχους του προγράμματος? Αποτελεί πρόβλημα αυτό για την ένταξη στο πρόγραμμα?

 

Αν δω ότι για 200€/μήνα που θα τα πάρω του παραχρόνου δε θα μπορέσω να μπω στο πρόγραμμα θα φάω το καπέλο μου!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα έχεις πρόβλημα άν την περίοδο που έκανες την αίτηση ένταξής απασχολείσαι και σαν καθηγητής. Νομίζω έχει ξεκαθαριστεί και σε προηγούμενα αυτό. Στη θέση σου θα έκανα αίτηση μετά το τρέχον εξάμηνο που λήγει και η συμβασή σου. Δεν θα το ρίσκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ με τη σειρά μου στον ΟΑΕΔ να διευκρινίσω κάποιες απορίες που δε βρήκα απάντηση ούτε στο φόρουμ αλλά ουτε διαβάζοντας το πληφοριακό έντυπο για το πρόγραμμα των νέων μηχανικών. Η ερώτηση που τους έκανα ήταν αν θα μπορούσα να συστεγαστώ με μηχανικό που είναι χρόνια στο επάγγελμα σε έναν καινούργιο εργασιακό χώρο και αν θα έχω τότε το δικαίωμα της επιχορήγησης.Επί ένα δεκάλεπτο έβλεπα τους υπαλλήλους του ΟΑΕΔ να διαφωνούν μεταξύ τους για το αν έχω το δικαίωμα της επιχορήγησης ή όχι. Μάλιστα παραθέταν και παραδείγματα όπου κάνανε επί τόπου αυτοψία σε τεχνικό γραφείο σε παρόμοια περίπτωση και ότι το ενέκριναν , λέγοντας η υπάλληλος όπου διαφωνούσε ότι κακώς το ενέκριναν. Επειδή δεν θέλω να φτάσει εκείνη η ώρα και να στηρίζομαι σε ποιον υπάλληλο θα πέσω και αν μου εγκρίνει το πρόγραμμα ή όχι, μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν έχω το δικαίωμα με παλιό μηχανικό σε καινούργιο εργασιακό χώρο(το τονίζω) να συστεγαστώ μπαίνοντας στο πρόγραμμα εγώ...???

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχετε ξεχωριστούς χώρους καθώς επίσης και για να φτάσεις στο γραφείο σου να μην περάσεις απο το γραφείο του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο θέμα είναι να μην πρέπει να περνάει ο ένας απ το γραφείο του άλλου.Εναν κοινό χώρο έξω απο τα γραφεία σας μπορείται να έχετε.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ..

Αύριο θα πάω να κάνω έναρξη επαγγέλματος βάζοντας τους καδ.. 71.12.1000(γτ ο ποιό γενικός 71.12.0000 είδα ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα με το ΕΣΠΑ) και σκέφτομαι να βάλω τον πιο γενικό σαν δευτερεύσουσα δραστηριότητα.Στέκει αυτό τώρα ή ο ένας θεωρείται υποσύνολο του άλλου και δεν μπορεί να είναι κύριος.?

 

-Κάτι ακόμη,βάζοντας ως διεύθυνση δραστηριότητας την κατοικία μου δε θα υπάρξει πρόβλημα ως ότου βρω κάποιο γραφείο κάνοντας μεταβολή των στοιχείων αργότερα για την υπαγωγή στο ΕΣΠΑ, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τον πιο γενικό ΚΑΔ, αν θυμάμαι καλά γενικές υπηρεσίες μηχανικών και δεν έβαλα πιο εξιδεικευμένους διότι δεν ήταν ανάμεσα στα υποχρεωτικά πεδία. Όσο για το δεύτερο δεν τπάρχει πρόβλημα (το είχα διασαφινίσει) αφού τους ενδιαφέρει στον έλεγχο να είναι σωστά διαμορφωμένος ο χώρος σε μορφή γραφείου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενταχθεί στο πρόγραμμα Νέων Επιστημόνων απ το Φεβρουάριο, έχω λάβει και την προκαταβολή και σήμερα με πήραν τηλέφωνο απ τον Ο.Α.Ε.Δ. και μου είπαν αν μπορώ να περάσω από κει κάποια στιγμή με τη σφραγίδα μου να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση για το ΕΣΠΑ. Γνωρίζει κάποιος για κάτι ανάλογο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είπαν και εμένα. Η υπεύθυνη δήλωση αφορά στην επιπλέον επιδότηση για άλλα δύο χρόνια. Δηλαδή επιδότηση 1+2 χρόνια:15.000€+6.000€.

Link to comment
Share on other sites

Απ ο,τι θυμάμαι στο ΦΕΚ γράφει ότι μόνο το πρώτο έτος είναι υποχρεωτικό για τη διατήρηση της επιχείρησης και μόνο όσοι επιθυμούν να διατηρήσουν την επιχείρηση τους και για τα επόμενα δυο έτη θα λάβουν τα επιπλέον 5000,- και 1000,- της επιδότησης. Γνωρίζει κανείς αν είναι δεσμευτική αυτή η υπεύθυνη δήλωση και στο τέλος του έτους εφόσον δεις ότι δεν είναι πλέον συμφέρουσα η επιχείρηση σου μπορείς να διακόψεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.