Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτήριο κατασκευασμένο σε λάθος σημείο


Recommended Posts

συνάδεφε Evan

διατέλεσα για 8 χρόνια μέλος της επιτροπής πραγματογνωμοσυνών του ΤΕΕ

υπήρξαν πάρα πολλές περιπτώσεις αιτήσεων για καταγραφή απο τον πραγματογνώμονα παραβάσεων ΓΟΚ και πάρα πολλές περιπτώσεις με ερωτήματα για αυθαίρετα

σωστά ο μηχανικός δεν υποκαθιστά τον δικαστή-δικαιοσύνη αλλά η γνώμη του είναι γνώμη και πρέπει να καταγράφεται τεκμηριωμένα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

GRTOPO εννοείται πως πρέπει να καταγραφεί δεν είπα οτέ το αντίθετο! είναι απλά θέμα ορολογίας:P

 

Θεοχάρη, η άποψή μου είναι πως η γνώμη του μηχανικού δεν είναι να βγάλει τέτοια απόφαση απλά να καταγράψει ότι βλέπει. Σου έτυχε ποτέ τέτοια περίπτωση και αν ναι τι έκανες;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Evan

η παρέμβασή μου έγινε κυρίως γιατί αναφέρθηκες σε πραγματογνωμοσύνες

αφού όμως με ρωτάς, η άποψή μου είναι και το έχω κάνει

1. Λεπτομερή αποτύπωση

2. Σύγριση-συσχετισμός με την άδεια

3. Τεχνική Έκθεση όπου αναφέρονται οι αποκλίσεις και διαφορές και αφού ζητήθηκε και απο τον πελάτη γνωμάτευση για παραβάσεις ΓΟΚ και αυθαίρετα σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις

σωστά επισημάνθηκε ότι δεν απονέμουμε δικαιοσύνη,οι νόμοι και οι διατάξεις υπάρχουν και πρέπει όπου δεν έχουν εφαρμοσθεί να επισημαίνεται

άλλωστε και τα δικαστήρια σε άποψη Τεχνικής Υπηρεσίας η Πραγματογνώμονα θα βασισθούν.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗ ΄σχετικά με τις πραγματογνωμοσύνες ανέφερα αυτά που άκουσα από το ΤΕΕ, απλά βλέπω ότι είσαι από τα Γιάννενα οπώτε ειναι πιθανό να ακολουθείτε διαφορετική τακτική,΄γιατί στο θέμα των πραγματογνωμοσυνών τα περιφερειακά τμήματα είναι ανεξάρητα και έχουν πολλές διαφορές στην πρακτική

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Evan

στα Γιάννενα δεν είμαστε ούτε αυτόνομοι , ούτε αυτόκλητοι

διάβασε προσεκτικά το αντικείμενο των πραγματογνωμοσυνών του ΤΕΕ

αν υπάρχει διαφωνία ιδιώτη με Υπηρεσία ποιός παίρνει θέση η δεν παίρνει και τότε το ΤΕΕ

για να σου αναφέρω την απλούστερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα καθυστερημένα στην ενδιαφέρουσα συζήτηση και θέλω να προσθέσω την άποψή μου. Συνάδελφοι, η διαφορά του μηχανικού που έτυχε να εργάζεται στην Πολεοδομία και του μηχανικού που (έχει τις πολεοδομικές γνώσεις και) διαπιστώνει μία πολεοδομική παράβαση είναι ότι ο μεν πρώτος έχει από το νόμο την αρμοδιότητα να συντάξει την απαραίτητη έκθεση για την παράβαση ενώ ο δεύτερος οφείλει να την περιγράψει στην τεχνική έκθεση που καλείται να συντάξει για οποιοδήποτε λόγο.

 

Φαντάζεστε ένα αστυφύλακα να μην αντιδρά σε ένα παράπτωμα που διαπιστώνει επειδή δεν βρίσκεται σε ώρα υπηρεσίας ή δεν φοράει στολή? Ένα πυροσβέστη να μην τρέχει να σβήσει τη φωτιά επειδή δεν είναι σε υπηρεσία? Ένα γιατρό να μην βοηθήσει τον ασθενή επειδή αυτός δεν πήγε στο ιατρείο του?

 

Νομίζω ότι ο υπεύθυνος μηχανικός πρέπει και οφείλει να καταγράφει, σε μία έκθεση που καλείται να συντάξει για οποιοδήποτε σκοπό, αυτά που διαπιστώνει από μία αυτοψία κλπ ανεξάρτητα αν φοράει το καπέλο του αρμόδιου οργάνου ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα και γω πριν. Ότι στην έκθεση αυτοψίας που θα συντάξει οφείλει να αναφέρει ότι είδους αυθαίρετες κατασκευές υπάρχουν και αποκλίσεις από την αδειοδοτημένη κατάσταση. Αν δεν αναφερθούν ... τότε δεν είναι έκθεση αυτοψίας μηχανικού αλλά έκθεση ιδεών...

Τώρα αν θα το ονομάσει "αυθαίρετη κατασκευή", "απόκλιση από τα εγκεκριμένα σχέδια" ή "ασυμφωνία χαρακτήρων" είναι δικό του θέμα. Σε όποια περίπτωση όμως πρέπει να αναφερθεί και να επισημανθεί....

Εγώ πάντως όταν έκανα αυτοψίες για την ΕΤΕ (τις έκοψα λόγω του ότι δεν είχα τι να κάνω με τις υπέρογκες αμοιβές των 24000δρχ) και έβλεπα τέτοιες "αποκλίσεις" τις ανέφερα και ΔΕΝ με ενδιέφερε ποιος θα σκεφθεί τι!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Evan

στα Γιάννενα δεν είμαστε ούτε αυτόνομοι , ούτε αυτόκλητοι

διάβασε προσεκτικά το αντικείμενο των πραγματογνωμοσυνών του ΤΕΕ

αν υπάρχει διαφωνία ιδιώτη με Υπηρεσία ποιός παίρνει θέση η δεν παίρνει και τότε το ΤΕΕ

για να σου αναφέρω την απλούστερη περίπτωση.

 

στις πραγματογνομοσύνες τα περιφερειακά τμήματα δεν ακολουθούν την πρακτική του κεντρικού , σε ότι αφορά αμοιβές και διαδικσία, όπως μας είπαν στο σεμινάριο.

 

Δηλ. ΔΕΝ είναι η άποψή μου:) μεταφέρω ότι μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.