Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό : Kοινό και αδιαίρετο


Recommended Posts

Για και χαρα σε ολους.Εχω ενα αγροτεμαχιο 1900μετρα εκτος σχεδιου,και θελουν οι γονεις μου να γραψουνε 500 μετρα σε εμενα και τα υπολοιπα στον αδερφο μου.Μου ειπε ομως η συμβολεογραφος οτι και μετα τη μεταβιβαση παρολου που θα ειναι οριοθετιμενα τα 500 μετρα στην ουσια δεν οριοθετοθνται γιατι ειναι κοινο καιι αδιαιρετο.Γνωριζει καπωσ σχετικα με το θεμα και πωσ μπορει να ξεπεραστει αυτο?Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

AXILL

ευχαριστούμε που απευθύνεσαι στο φόρουμ μας

η συμβολαιογράφος έχει δίκαιο , σύσταση καθέτου ή διανομή σε κατα χρήση διαιρετά τμήματα εκτός σχεδίου δεν γίνεται μετά το 1992

να συντάξεις με την συνδρομή Τοπογράφου διάγραμμα σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές για να είστε βέβαιοι εσύ και ο αδελφός σου τι ακριβώς κληρονομείτε

Link to comment
Share on other sites

Aγαπιτε και φιλε θεοχαρη κατ αρχην σε ευχαριστο για το ενδιαφερων σου στο προβλημαμας.Δηλ. εαν συνταξουμε τοπογραφικο που θα οριοθετει το κοματι του καθενος,αργοτερα οχι μονο εμεις αλλα και τα παιδιαμας δεν θα αμφιζβητουν τον διαμελιζμο μεταξυτους ακομη και αν καποιος εκ των δυο καταφυγει στα δηκαστηρια?

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις ειναι αυτο που δεν γινεται.. Δεν μπορειτε να κανετε καθετη σε εκτος σχεδιου περιοχη, δηλαδη να χωρισετε σε διακριτα τμηματα το αγροτεμαχιο σας..

Link to comment
Share on other sites

AXILL αυτό που θες να κάνεις λέγεται παρανομία καθότι απαγορεύεται από την νομοθεσία!

Ο νομοθέτης έχει πολλούς σοβαρούς λόγους που το απαγορεύει.

Και τι πιστεύεις πως θα κατάφερνες εαν είχες 500 μ² ως κάθετη ιδιοκτησία σε ένα εκτός σχεδίου γήπεδο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πρόσεξες AXILL τι σου είπε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ :

 

"σύσταση καθέτου ή διανομή σε κατα χρήση διαιρετά τμήματα εκτός σχεδίου δεν γίνεται μετά το 1992"

 

Εξ' αδιαιρέτου θα το έχετε.

 

Πάντως συνάδελφε Brasco , για τους "σοβαρούς λόγους" του νομοθέτη έχω πάαααρα πολλές αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να υπήρχε από πολλές δεκαετίες νωρίτερα η απαγόρευση σύστασης καθέτου στα εκτός σχεδίου και όχι μόλις το 1992.

Θα είχαμε γλιτώσει από πόλλα εκτός σχεδίου αυθαίρετα και τον βιασμό του περιβάλλοντος.

Γνωρίζω δεκάδες εκτός σχεδίου γήπεδα άρτια έντος των οποίων δημιουργήθηκαν κάθετες ιδιοκτησίες.

Ο κάθε ιδιοκτήτης έβγαζε άδεια με εξάντληση της δόμησης εντός της κάθετης ιδιοκτησίας του με αποτέλεσμα σε ένα τετράστρεμμο να έχουν δομηθεί π.χ. 5 μονοκατοικίες.

Να μην θυμηθώ και τους οικοπεδάδες επί χούντας...

Link to comment
Share on other sites

AXILL

άλλα γράφουμε και άλλα καταλαβαίνεις μου φαίνεται

και επανέρχεσαι στο φόρουμ ενώ επίσης άλλα σου υποδείξαμε-προτείνουμε

δημιουργώντας θέμα απο το πουθενά

κατάλαβε επιτέλους ότι όλα τα θέματα δεν λύνονται απο το διαδίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.