Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσιοι υπάλληλοι


g-volos

Recommended Posts

@chris12

 

Αγαπητέ συνάδελφε στο συγκεκριμένο μαγαζί πηγαίνω σχεδόν δύο εως τρεις φορές την εβδομάδα. Ένα έχω να σου πω. Πέρασε ένας μήνας και μισός για να θεωρήσουν όρους δόμησης για το τοπογραφικό. Άσε δε στον έλεγχο Γ.Ο.Κ. σου κλείνουν ραντεβού μετά από δύο εβδομάδες, τις δε παρατηρήσεις πρέπει να τις υποβάλεις με Αίτηση γιατί μεταξύ των άλλων έχουν και e-poleodomia.

 

To 95602 είναι Ε.Μ.Π.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο τα πολεοδομικά γραφεία να είναι λίγα και καλά στελεχωμένα με έμπειρους μηχανικούς. Σε πολλούς Δήμους ή ακόμα και Νομαρχίες δεν ισχύει αυτό.

Θεωρώ ότι θα εξυπηρετούνταν καλύτερα οι πολίτες (μηχανικοί, δικηγόροι, κ.λπ.) και το συμφέρον του Δημοσίου.

Ακόμα καλύτερα οι πολεοδομίες να υπάγονταν στο ΥΠΕΧΩΔΕ και όχι στις Νομαρχίες ή στους Δήμους όπως συνέβαινε παλιότερα.

Όσο πιο μεγάλη είναι η διάσπαση νομίζω αυξάνονται και τα "μαγαζάκια".

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε κάθε δήμο. Θα γίνει χαμος. Δεν θα ξερει καποιος που υπαρχει η παλια του αδεια, θα εχει χαθει, που το στελεχος, που τα σχεδια,κλπ.

Επίσης καποιος που εχει πολλα ακινητα ισως βρίσκονται στον ιδιο νονο αλλα σε 5-6 δήμους και να τρεχει ξεχωριστα για το καθενα.

Σε μεγαλο Δημο και σε Νομαρχια οπως τωρα, αλλα με καλυτερη νεαρη στελεχωση και ενημερωση πολιτων. Εφαρμογη και επικοινωνια με διαδικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Χάρη, οι πολεοδομίες έπρεπε να είναι ανεξάρτητες και να υπάγονται απ' ευθείας στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Αυτό θα έλυνε πάρα πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο υπάρχει η πολεοδομία, τι σκοπό εξυπηρετεί και τι έχει προσφέρει στην ελληνική κοινωνία?

Link to comment
Share on other sites

είναι το αντίστροφό του δικαστηρίου. Θεωρείσαι ένοχος (δηλαδή εσφαλμένος στις μελέτες σου) μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο υπάρχει η πολεοδομία, τι σκοπό εξυπηρετεί και τι έχει προσφέρει στην ελληνική κοινωνία?

Μου αρέσουν τέτοιες ερωτήσεις.

 

[χιούμορ]

Λοιπόν, η πολεοδομία:

1. συμβάλλει στην μείωση της ανεργίας (σκεφτείτε πόσα επαγγέλματα εξαρτώνται από αυτή)

2. δίνει ετήσια στατιστικά στοιχεία στην ΕΣΥΕ για τον όγκο και τα τετραγωγινκά μέτρα που χτίστηκαν κάθε έτος

3. προσφέρει ανείπωτη ευχαρίστηση σε μηχανικούς και ιδιοκτήτες όταν πλέον εκδοθεί η άδεια οικοδομής

4. προσφέρει άλλοθι στην πολιτεία ότι τηρείται η νομοθεσία

5. πρσφέρεται σαν εύκολο εξιλαστήριο θύμα όταν κάποιος θέλει να καυτηριάσει την κακή διοίκηση (όπως εγώ τώρα)

[/χιούμορ]

Link to comment
Share on other sites

"Για την προστασία του δημοσίου συμφέροντος."

 

Αυτό θα λέγαμε αν δεν ήμασταν στην Ελλάδα και λειτουργούσαν οι δημόσιες υπηρεσίες όπως θα έπρεπε να λειτουργούν. Δυστυχώς όμως η υποκρισία του κράτους ΜΑΣ είναι τεράστια και σ' αυτό τον τομέα. Συνέβαλλαν οι ΕΠΑΕ ώστε να δούμε πιο όμορφες πόλεις; Συνέβαλλαν οι έλεγχοι στατικών για πιο ασφαλείς κατασκευές όταν δεν γίνεται έλεγχος της τελικής κατασκευής και ο έλεγχος σταματά στην πόρτα της εκάστοτε πολεοδομίας με τον κάθε πελάτη να μου ζητά "μελέτη εφαρμογής";

Οι ευθύνες είναι τεράστιες όχι μόνο των εκάστοτε κυβερνώντων αλλά και ημών των ιδίων ως πολιτών, της ελληνικής κοινωνίας ως σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ο όρος δημόσιο συμφέρον κατά τη γνώμη μου.

 

Δλδ σε τι επωφελείται ο λαός ? Ο δήμος ?

 

Υπάρχει ατομικό συμφέρον και συλλογικό συμφέρον.

 

Συμφέρον για μένα είναι να μπορώ να ανοίξω το μαγαζί-επιχείρησή μου σε 1 μέρα.

 

τέλοc

Link to comment
Share on other sites

Και το με την ευρύτερη δυνατή έννοια συλλογικό συμφέρον (δηλαδή το συλλογικό συφμέρον όλων των συλλογικών συμφερόντων) είναι το δημόσιο. Μην κολλάς εκεί ΤheoTDM.

 

Συμφωνώ με τον Χάρη στο #38

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.