Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού συστήματος σε δώμα διώροφης οικοδομής


 
gior82

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόκειται να εγκαταστήσουμε Φ/Β σύστημα στο δώμα διώροφης οικοδομής. Για να μην τρυπήσουμε την πλάκα και δημιουργήσουμε πρόβλημα στη μόνωση, αποφασίσαμε να βιδώσουμε τις βάσεις σε προκατασκευασμένα πέλματα από σκυρόδεμα. Τα βάρη στα οποία καταλήγουμε (για αντοχή σε ανεμοπιέσεις, ανεμοαρπαγή κτλ) είναι κατά μέσο όρο 20 kg/m2. Πιο συγκεκριμένα θα τοποθετηθούν συνολικά 60 πέλματα βάρους 100 kg και επιφάνειας 0.5 m2 το καθένα και θα μοιραστούν σε συνολική επιφάνεια 300 m2. Η οικοδομή κατασκευάστηκε το 2003 και έχει πρόβλεψη για έναν ακόμα όροφο. Ο μηχανικός που εκπόνησε τη στατική μελέτη με διαβεβαίωσε ότι έχει κάνει πρόβλεψη για κινητά φορτία 200 kg/m2 και για σταθερά γύρω στα 100 kg/m2. Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα από στατική άποψη αλλά θέλω και μερικές ακόμα γνωμες. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άσχετος με το αντικείμενο αλλά κάτι τέτοιο δε θα έπρεπε να στο διαβεβαιώσει κανείς ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ; Δηλαδή αν σου πουν 50 ατομα εδώ να τα βάλεις και αύριο ξυπνήσεις με τα πανελ αγκαλιά τι θα λες; Στο michanikos.gr μου είπαν να τα βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο έγγραφο που ζητείται από την πολεοδομία είναι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Σε ότι αφορά τώρα τη στατική επάρκεια του κτιρίου, ο μόνος που μπορεί να σε κατατοπίσει είναι ο μηχανικός που έκανε τα στατικά. Όπως προανέφερα με τον συγκεριμένο μηχανικό έχω ήδη μιλήσει. Αλλά και μια δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόκειται να εγκαταστήσουμε Φ/Β σύστημα στο δώμα διώροφης οικοδομής. Για να μην τρυπήσουμε την πλάκα και δημιουργήσουμε πρόβλημα στη μόνωση, αποφασίσαμε να βιδώσουμε τις βάσεις σε προκατασκευασμένα πέλματα από σκυρόδεμα. Τα βάρη στα οποία καταλήγουμε (για αντοχή σε ανεμοπιέσεις, ανεμοαρπαγή κτλ) είναι κατά μέσο όρο 20 kg/m2. Πιο συγκεκριμένα θα τοποθετηθούν συνολικά 60 πέλματα βάρους 100 kg και επιφάνειας 0.5 m2 το καθένα και θα μοιραστούν σε συνολική επιφάνεια 300 m2. Η οικοδομή κατασκευάστηκε το 2003 και έχει πρόβλεψη για έναν ακόμα όροφο. Ο μηχανικός που εκπόνησε τη στατική μελέτη με διαβεβαίωσε ότι έχει κάνει πρόβλεψη για κινητά φορτία 200 kg/m2 και για σταθερά γύρω στα 100 kg/m2. Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα από στατική άποψη αλλά θέλω και μερικές ακόμα γνωμες. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

Σίγουρα είναι τα βάρη μόνο 20 kg/m^2? Σε αγροτεμάχιο (όχι κατοικία) ανάλογης στατικής μελέτης (όχι κατά ευρωκώδικα αλλά κατά DIN) τα βάρη ήταν περίπου 100 kg/m^2.

Το πανέλο είχε επιφάνεια ~1,3 m^2. Το αναφέρω διότι εάν στην περίπτωση σου έχεις μικρότερα πανέλα τότε θα έχεις και λιγότερες φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

"Πιο συγκεκριμένα θα τοποθετηθούν συνολικά 60 πέλματα βάρους 100 kg και επιφάνειας 0.5 m2 το καθένα και θα μοιραστούν σε συνολική επιφάνεια 300 m2."

 

Εάν τα πανέλα είναι κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο και αφού μας λες 100kg ανά 0.5m2 τότε προκύπτει φορτίο 200kg ανά m2 σε μία επιφάνεια 30μ2 και όχι 20kg που λες. Αναλόγως την απόσταση που έχουν μεταξύ τους τότε το φορτίο μειώνεται. Κατά την γνώμη μου πήγαινε στον μηχανικό που έκανε τα στατικά της οικοδομής και δώστου ένα ποσό για να σου κάνει έλεγχο επάρκειας του ορόφου για στατικά φορτία. Για άνεμοπιέσεις κ.τ.λ πιστεύω δεν τίθεται θέμα. Το πρόβλημα σου είναι τα στατικά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

εγω βλέπω κι άλλο θέμα.

Εάν αυτά δεν βιδωθούν στην πλάκα , τότε σε σεισμική διέγερση δεν θα παραλάβουν μια οριζόντια τέμνουσα και θα μετακινηθούν (ως μη πακτωμένα στην βάση τους)?

και που θα πάνε , οέο?

Link to comment
Share on other sites

Τους ηλιακούς θερμοσίφωνες μία ζωή τους βιδώνουμε με ούπατ εντός του πάχους του μωσαικού ή του βιομηχανικού (δεν αγγίζουμε ασφαλτόπανο) και καλύπτουμε με μπόλικο ελαστομερές ή σιλικόνη τα κεφάλια που βγαίνουν επάνω για να είμαστε σίγουροι.

Ποτέ δεν εμφανίστηκε πρόβλημα ανεμοαρπαγής.

Με επιπλέον 6.000 kg + πανέλα συγκεντρωμένα στην τελευταία στάθμη αλλάζεις τα χαρακτηριστικά ιδιομορφής του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.