Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Προς alej:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το μήνυμά σου.

 

Αλλά σε κάποια γραφόμενά σου, μου δημιουργούνται ορισμένες απορίες, που ισως να οφείλονται στην αδυναμία του γραπτού λόγου.

 

Ωστόσο, οφείλω να ρωτήσω για να καταλάβω την ροή της συζήτησης:

 

Επειδή κάποιοι τα έχουν μπερδεμένα στο κεφαλάκι τους

Αναφέρεσαι σε κάποιον από τα άτομα που λαμβάνουν μέρος σε αυτή τη συζήτηση;

 

5. Τα προβλήματα στην Ελλάδα είναι πολλά, στα δημόσια Α.Ε.Ι. περισσότερα. Όποιος περιμένει τον ιδιώτη σαν Σωτήρα είναι τουλάχιστον αφελής.
Ποιός (στην συζήτηση αυτή) ισχυρίστηκε ότι περιμένει τον ιδιώτη σαν σωτήρα;

 

 

Προς mred-akias

...αποδεχόμαστε ότι περνάμε τα δύσκολα με κόστος στο επίπεδο ώστε όταν τα βρούμε συγκριτικά πιο εύκολα (οργάνωση κοκ) τότε έχουμε και την άνεση να αποδώσουμε. Και γτ δηλαδή να πρέπει να κάνουμε όλον αυτόν τον κύκλο για να φθάσουμε στο ίδιο (σιγά την ομοιότητα δηλαδή αλλά έστω) αποτέλεσμα μέσω...Ιαπωνίας?

Δεν αποδέχομαι τίποτα. Ούτε δικαιολογώ, ούτε συγχωρώ κανέναν. Απλώς λέω ότι έχουμε καλούς "μπαλαδόρους" μηχανικούς, οι οποίοι χρωστάνε προφανώς μέρος (τι μέρος; 10% ή 90% είναι άλλο ζήτημα)της καλής τους εκπαίδευσης στα σχολεία που φοιτήσανε. Μόνο στο ψηλό παιχνίδι (έρευνα και ανάπτυξη) δεν είμαστε καλοί, αλλά δεν φταίμε εμείς που λόγω κατασκευής του γηπέδου δεν μπορούμε να πηδήξουμε ψηλά, Φταίει το γήπεδο που είναι χαμηλοτάβανο :smile: (και η έλλειψη βαριάς βιομηχανίας).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δημόσιο είναι οι καταστροφή αυτή της χώρας. Γιατί όλα τα κοματόσκυλα έχουν βολευτεί και έχουν πάρει θέσεις που δεν αξίζουν. Επίσης δεν υπάρχει επίπεδο στο δημόσιο. Τέλος δεν μου αέσουν αριστερές ιδεές το έχω ξαναπεί. Ηλίθιοι δεν είμαστε. Αν συνεχιστεί προς τα εκεί η συζήτηση να ξέρετε οτι θα τα ισοπεδώσω όλα ότι αφορά δημόσιο και αριστερές ιδεές. Δεν είμαι με τους ιδιώτες. Απλά λέω τα λογικά. Είμαστε καφενείο γιατί το δημόσιο μας έχει καταστρέψει. Δεν υπάρχει πολιτισμός και επίπεδο. Δεν υπάρχει παιδεία. Καο από πάνω ακούμε και αριστερές ιδέες...δεν γουστάρω είπαμε να έχω zastava, θέλω να δουλέυω 14 ώρες και να έχω 5 αμάξια !!! Τι θα γίνει τέλος πάντων με αυτές τις γελοιότητες...

Και δημόσια ΑΕΙ και πράσινα άλογα...και το κάθε καφενείο κοματόσκυλο να τα κάνει μαντάρα...αφού ο άνρωπος είναι για τα χωράφια...δεν είναι με το ζόρι να σπουδάσει...αν δεν θέλει να πάει να γίνει γεωργός !!! Και συνεχίζετε να μιλάτε για δημόσια νοσοκομεία και ΑΕΙ ??? Μα καλά σε ποιους τα λέτε ??? Δηλαδή εμείς από που κατεβήκαμε ??? Από τα βουνά ???

 

Προς @CostasV:

 

Ναι υπάρχουν καλοί και υπήρχαν καλοί μηχανικοί Έλληνες. Αλλά εμένα δεν μου έδωσε τις γνώσεις το Ελληνικό ίδρυμα. Τις έχω πάρει μόνος μου με προσωπικό διάβασμα και αγώνα. Κάτι που στα ξένα ιδρύματα δεν γίνεται αυτό.

 

Οι γνώσεις μας είναι περιορισμένες εδώ στην Ελλάδα. Δεν μπορούμε να έχουμε ίδεις γνώσεις στις γέφυρες και ουρανοξύστες με τους ξένους. (Γέφυρες κρεμαστές και καλωδιωτές) . Εδώ μαθαίνουμε για το q και για πολυκατοικίες. Αυτά είναι κύριοι. Σαν μηχανικοί δεν έχουμε γνώσεις μεγάλων έργων. Αυτή είναι η αλήθεια.

 

Από περιβαντολλογία έχουμε μαύρα μεσάνυχτα. Δεν υπάρχει τεχνολογία ούτε τεχνογνωσία. Όταν οι άλλες χώρες παράγουν πόσιμο νερό απο τα σκουπίδια και φυσικό αέριο εμείς τα καίμε σε χωματερές. Δεν υπάρχουν υποδομές. Δεν υπάρχει σεβασμός στους ανθρώπους με προβλήματα υγείας, στους ποδηλάτες...είμαστε αμόρφωτοι σαν λαός. Δεν έχουμε παιδεία. Πηγαίνουν και παρκάρουν όπου να ναι...και πόσα άλλα...Δηλαδή αυτό που λέω...είμαστε καφενείο και σε μερικούς αρέσει...γουστάρει να κάνει ότι θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είπαμε. Δεν έχουμε οργάνωση.

 

Στην μπάλα όμως (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, ΚΑΙ εφαρμογή της τεχνικής σε καθημερινή βάση, ΟΧΙ ουρανοξύστες και δορυφόρους, αν και ακόμα και εκεί θα πηγαίναμε καλά πιστεύω αν είχαμε την ευκαιρία να δοκιμαστούμε) δεν παιζόμαστε ... (και δεν έχω στο μυαλό μου "εισαγόμενους" παίκτες όπως ο Pappos, αλλά τους εκπαιδευμένους στην ημεδαπή που είναι η πλειονότητα)

 

ΑΡΑ οι σχολές μας δεν είναι για τα μπάζα. κάνουν κάτι. Απλώς δεν έχουμε καλή βιτρίνα.

 

(με χαλαρή διάθεση λέω τα παραπάνω, μην τα εκλάβει κανείς σαν μανιφέστο/διακήρυξη υπέρ των Ελληνικών δημόσιων σχολών)

Link to comment
Share on other sites

Εχω πει ότι είμαστε καλοί μηχανικοί. Αλλά αν μου έλεγαν να σπουδάσω Ελβετία ή Ελλάδα για μηχανικός ε τότε σαφώς θα πήγαινα Ελβετία.

Τα ευκόλως νοούμενα παραλείπονται.

Εδώ θα κουραστώ περισσότερο για να μάθω και μάλιστα από προσωπικό αγώνα. Έξω τα έχω όλα.

 

Επίσης θέλω να δω γερανούς να σηκώνουν αμάξια από τα πεζοδρόμια γιατί μερικοί βλάχοι έχουν μπερδέψει το αυτοκίνητο με το γαϊδούρι που είχανε στο χωριό τους...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ρε Pappos. Οποαδήποτε έκφανση της ζωής μας (εκπαίδευση, υγεία, οδήγηση, επαφή με δημόσιες υπηρεσίες, ψώνια κτλ) εντός της Ελλάδας, υπολείπεται σε ποιότητα από την αντίστοιχη στο εξωτερικό. Οποιαδήποτε εκτός από δύο : την διασκέδαση και την οικογενειακή ζωή. Σε αυτά είμαστε πολύ πάνω από κάθε άλλο κράτος.

 

Α! και στον ελληνικό ήλιο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται σε αυτά που λες CostasV. Και έχω αδυναμία στην θάλασσα μεγάλη...

Τώρα για διασκέδαση σχετικό (τα μπουζούκια για μένα δεν είναι διασκέδαση...), αλλά καλή παρέα για έξω τσίπουρα και μεζεδάκια ναι...

αλλά για οικογενειακές αξίες ναι οι Έλληνες μαζί με τους Ιταλούς είναι πολύ μπροστά.

Έχουμε και μερικά καλά, θα μπορούσαμε καλύτερα. Έχω πει η Καβάλα θα μπορούσε να είναι το Monaco των Βαλκανίων. Αλλά...θα πούμε για επενδύσεις και θα βγουν οι αριστεροί να μας φάνε...

Link to comment
Share on other sites

CostasV μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Κατ' αρχάς δεν κάνω προσωπική επίθεση. Παρανόησα επίσης ότι αποδέχεσαι μια κατάσταση και χαίρομαι που δεν το κάνεις και το ξεκαθάρισες.

 

Αυτό που είπα λίγο άγαρμπα σχετικά με τις επιτυχίες τον ελλήνων μηχανικών το εξέφρασε πιο καλά ο Pappos. To Πολυτεχνείο στα μάτια μου δεν είναι πλεον αξιόπιστος πάροχος γνώσεων αλλά αξιόπιστη αφορμή για -πιθανή- παροχή γνώσεων. Αυτό λοιπόν που κάνουν καλά για μένα είναι να δίνουν την αφορμή. Ε, αυτό δεν είναι σοβαρός ρόλος και λειτουργία πολυτεχνείου/πανεπιστημίου. Έξω από ότι έχω καταλάβει σε προσκαλούν να μάθεις και καλά κάνεις και τους πληρώνεις, ενώ εδώ σου λένε άμα το θες πάαααρα πολύ, λιώσε και τους πληρώνεις εμέσως. Όμως η γνώση υπάρχει και είναι διαθέσιμη και στις δύο περιπτώσεις (πιστεύω). Η προσβασιμότητα αλλάζει.

 

Το θέμα της καθαριότητας και του παρουσιαστικού ας μην ξεχνάμε ότι εκφράζει μια νοοτροπία που υπάρχει από πίσω και δεν είναι αυτούσια πρόβλημα.

 

Να πω πάντως ότι έχω συναντήσει αξιόλογους καθηγητές και έχω αγαπήσει το αντικείμενο που διδάσκουν. Αυτό για να είμαι τίμιος απέναντί τους αλλά και να μην λέω μισά πράγματα. Για αυτό λοιπόν οφείλω να προσθέσω ότι οι εν λόγω αξιόλογοι καθηγητές είναι ελάχιστοι σύμφωνα με τις δικιές μου εμπειρίες.

 

CostasV θα πάθουμε τπτ εγκαύματα και θα τρέχουμε!!!8-) Επίσης μπορώ να πω τα πλέον θετικά σχόλια για Ελληνίδες και Ιταλίδες...:rolleyes:

 

edit:

4. Αν το επίπεδο σπουδών στα Ελληνικά Α.Ε.Ι. είναι τόσο χάλια, πως οι απόφοιτοι τους πάνε για μεταπτυχιακά και διδακτ. στα καλύτερα στο εξωτερικό και τα καταφέρνουν. Γεννήθηκαν με αυτές τις γνώσεις που κουβαλάνε?

Ποιους καθηγητές θα έχουν? Μήπως, λέω μήπως, αυτοί που θα στελεχώσουν αυτά τα κολλέγια θα είναι πάλι οι απόφοιτοι δημόσιων Α.Ε.Ι.?

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν έχουν επάρκεια γνώσεων αρκεί να μην παίζουν με κονδύλια που δεν θα μπορούν να παίζουν λόγω του καθεστώς που θα επικρατεί στην επιχείρηση-κολλέγιο.

 

Γενικά, δεν λέω ότι οι σημερινοί καθηγητές στα ΑΕΙ δεν έχουν γνώσεις (δεν τις έχω εγώ οπότε δεν είμαι σε θέση να κρίνω), απλά ότι δεν αντιμετωπίζουν σωστά το επάγγελμά τους. Δεν τους επιβάλεται να το αντιμετωπίζουν ορθότερα ούτε από εσωτερικούς παράγοντες (τον χαρακτήρα τους δηλαδή) ούτε από εξωτερικούς (επιβολή από κάποιον άλλον). Και όχι πρόθεσή μου δεν είναι να μπλέξω θέματα αξιολόγησης καθηγητών και ιδρυμάτων. Απλά λέω ότι εγώ θα ντρεπόμουν να λειτουργώ συστηματικά στα πλαίσια του ρόλου του καθηγητή όπως βλέπω να λειτουργούν τόσοι "δόκτορες/διδάκτορες".

Είναι λειτούργημα, μεταδίδεις γνώσεις και "παράγεις" -μέσω των ερευνητικών- νέες. Δεν είναι θέμα προσώντων αλλά νοοτροπίας. Δεν μπορεί λοιπόν να βαριέσαι μετά να αξιολογείς (με όλη την έννοια της λέξης, τονίζω το πρώτο συνθετικό "αξία") τα γραπτά. Όπως δεν μπορεί να το δέχεται άκριτα αυτό ο φοιτητής. Για αυτό είμαστε καφενείο κατά την γνώμη μου. Γτ δεν μπορούμε ως "έμψυχο δυναμικό" μιας ακαδημαϊκής κοινότητας να λειτουργήσουμε όπως θα έπρεπε, δηλαδή να ξέρουμε ότι δεν λεγόμαστε μέλη της εν λόγω κοινότητας απλά και μόνο επειδή είμαστε σε ένα ίδρυμα. Πρέπει να ασχολούμαστε και με την γνώση και την παιδεία. Από την άλλη μπορεί να είμαι πολύ νέος ακόμη και για αυτό να πιστεύω τα παραπάνω.

Το πρόβλημα λοιπόν που έχουν τα κολλέγια είναι το σφράγισμα για την πλήρη ιδιωτικοποίηση της παιδείας σε όλες τις βαθμίδες αλλά το προτέρημα είναι ότι μαζί με το χρήμα ασχολούνται υποχρεωτικά με την παροχή γνώσεων μιας χ ποιότητας και την διαθέτουν ελεύθερα στον πελάτη από την στιγμή που έχει πληρώσει.

Και το πραγματικό ζητούμενο είναι αυτή η χ+ ποιότητα και προσβασιμότητα να έρχεται από τα δημόσια ιδρύματα ώστε να μην υπάρχει η ανάγκη για στροφή στην ιδιωτικοποίηση. Τα λέγαμε και σε προηγούμενα μυνήματα αυτά.

 

 

Κάπου εδώ να σταματήσω όμως γτ έχει γίνει έκθεση το πράγμα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

@CostasV

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, όταν το κάνω το γράφω κιόλας. Απλά αναφέρομαι στην επικρατούσα αντίληψη.

 

... Καο από πάνω ακούμε και αριστερές ιδέες...δεν γουστάρω είπαμε να έχω zastava, θέλω να δουλέυω 14 ώρες και να έχω 5 αμάξια !!! Τι θα γίνει τέλος πάντων με αυτές τις γελοιότητες...

..

 

Pappos, καλά κάνεις και έχεις τις ιδέες που'χεις και καλώς τις υποστηρίζεις. Απόλυτο δικαίωμά σου. Υποχρέωσή σου όμως να κάνεις και μια σοβαρή συζήτηση κι όχι κουβέντες του καφενείου που λες και πόσο σε ενοχλεί που γίναμε σαν χώρα.

Μαθαίνουμε να κουβεντιάζουμε, να ανταλλάσουμε ιδέες και απόψεις. Τα επιχείρηματα και οι κουβέντες του γηπέδου, στο γήπεδο ακούγονται καλύτερα, εδώ, όχι και τόσο. Ο σεβασμός προς τους συνομιλλητές αν και δύσκολο για κάποιους ανθρώπους, αξίζει μια προσπάθεια. Δεν είμαστε δα και στην εποχή των σπηλαίων...

 

Και για τους γερμανολάγνους - ευρωπολάγνους: Γιατί στην χώρα μας η δωροδοκία και το ξέπλυμα μαύρου χρήματος είναι - σωστά κατ'εμέ - Κακούργημα και στην πολιτισμένη και εξελιγμένη Γερμανία απλά Πλημμέλημα? Με αφορμή το σκάνδαλο SIEMENS μάθαμε και πως ''φροντίζουν'' αυτές τις υποθέσεις στην Γερμανία που τόσοι λατρεύουν να αγαπούν...

 

Όταν το ξυπνητήρι χτυπήσει θα'ναι αργά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τα posta θα απαντάω...όταν ακούω για Αμερικές και τέτοιες γελοιότητες. Απόψεις μου είναι και τις λέω ελεύθερα. Δεν έχω μιλήσει για κάποιον προσωπικά.

 

Καλά συγκρίνεις την Γερμανία σαν κράτος με το Ελλαδιστάν ??? Αυτό δεν είναι ανέκδοτο αυτό είναι απατηλή φαντασίωση που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

 

Το σκάνδαλο της SIEMENS το έκανε η Γερμανία ??? Ή τα δικά μας κοματόσκυλα, λαμόγια, πεινασμένα καρτάλια ??? Το σκάνδαλο του αεροδρομίου πάλι οι Γερμανοί το κάνανε ???? Αν βρίσκουν ομπρέλα κάτω απο τους Έλληνες και τα πολιτικάρια τους λένε πάρτε το έργο αλλά θέλουμε μίζα 50% ??? Πάλι οι Γερμανοί φταίνει ???

Πως μιλάς για ένα κράτος που τα πάντα είναι βασιμσένα στις μίζες, κοματόσκυλα, φακελάκια κ.α. ??? Εμείς από τον Άρη κατεβήκαμε ???

Δεν υπάρχει κράτος, έχουν διαλυθεί τα πάντα και εσύ μου μιλάς για Ευρωπαϊκές χώρες ??? Μάλλον δεν έχεις βγει έξω από τα σύνορα για να τα λές αυτά...

 

Έχεις το θράσσος να μιλήσεις για διακιοσύνη και για κράτος δικαίου σε μια χώρα που κυριαρχεί μόνο το παραδικαστικό ???

 

Υ.Γ. Δεν πηγαίνω γήπεδο. Απλά μερικά από αυτά που ακούγονται εδώ μέσα είναι σαν να πηγαίνω στο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

... όταν ακούω για Αμερικές και τέτοιες γελοιότητες...

Το σκάνδαλο της SIEMENS το έκανε η Γερμανία ??? Ή τα δικά μας κοματόσκυλα, λαμόγια, πεινασμένα καρτάλια?

Υ.Γ. Δεν πηγαίνω γήπεδο. Απλά μερικά από αυτά που ακούγονται εδώ μέσα είναι σαν να πηγαίνω στο γήπεδο.

 

1. Από ότι βλέπω σου είναι δύσκολο να κάνεις μια κόσμια συζήτηση...

2.Επειδή σε κόβω τελείως ανενημέρωτο σχετικά με το σκάνδαλο Siemens, μάθε ότι είναι γερμανικό σκάνδαλο και δη από τα μεγαλύτερα. Το πρόστιμο που επιβλήθηκε είναι της τάξης των 900.000.000 € και το έριξαν στην μητρική εταιρεία. Αφορούσε κομπίνες σε όλο τον κόσμο, ανάμεσα τους και το Ελλαδιστάν που λες.

Αλλού λοιπόν αυτά τα περί δικαιοσύνης κλπ. Ψιλικατζίδες είναι οι δικοί μας μπροστά τους.

3. Δεν λέω ότι πας γήπεδο, ο τρόπος που γράφεις και κάνεις κουβέντες ταιριάζει για εκεί. Και δεν το λέω για να σε προσβάλω. Απλά τέτοιες εκφράσεις ''γελοιότητες'' και επιχειρήματα εκεί και στα καφενεία ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.