Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Pappos απο την αρχή είπα οτι αυτά που περιγράφεις ξανά και ξανά είναι επιμέρους προβλήματα που δεν πρεπει να μείνουμε σ' αυτά τώρα που πάει να γίνει αυτο με τα κολέγια.Οσο για το τι ειναι δωρεάν παιδεία για μενα το είπα παραπάνω,είναι η προσωπική μου άποψη,βγάλε τα συμπερασματά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mred-akias

 

Εαν ζούσες στην Αμερική ή στην Αγγλία πρόσθεσε σ'όλα αυτα τα έξοδα και δίδακτρα για τη σχολή,εγω είμαι απο τον Αρη;

 

Ναι...στην Αμερική και στην αγγλία δεν θα χρειαζόταν να πληρώνω επιπλέον φροντιστήριο. Δεν θα χρειαζόταν να πληρώνω επιπλέον για άθληση οποιουδήποτε είδους. Δεν θα χρειαζόταν να κάνω κάποια πράγματα και θα έκανα κάποια άλλα. Δεν μπορεί να εφαρμοσθεί κανένα σύστημα παιδείας από άλλη χώρα στην Ελλάδα με αυτούσια την οικονομική του πλευρά εκτός εάν στην Ελλάδα εφαρμοστεί όλο το σύστημα της άλλης χώρας αυτούσιο ως έχει χωρίς καμία προσαρμογή στα δικά της δεδομένα. Ναι... Ας πούμε λοιπόν ότι δεν θα καταστραφεί το κράτος την επόμενη μέρα, συγκρίνεις την παρούσα κατάσταση με την εναλλακτική που θα είχαμε αν είμασταν μια μικρή Αγγλία και μια μικρή ΗΠΑ? Αφού είναι άλλη η λογική από όσο ξέρω εκεί και άλλο το ζητούμενο στην παρούσα συζήτηση. Εγώ ξέρω ότι άμα πάω στην Αγγλία έχω καλές πιθανότητες να μείνω σε δωμάτιο εντός campus με έξοδο που αν δεν είναι αμελητέο τότε θα είναι στο πακέτο των διδάκτρων. Σίγουρα δεν θα είναι 320 ευρώ/μήνα.

Η διαφορά κόστους (όποια και αν είναι αυτή) δεν αναιρεί την έννοια της λέξης δωρεάν ούτε το γεγονός ότι αδυνατείς ή αποφεύγεις να μας ορίσεις μια έννοια που χρησημοποιείς κατ' εξακολούθηση.

 

Μπορείς να ορίσεις την λέξη δωρεάν μόνη της? Την σχέση της με την παιδεία την συζητάμε στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. Και για να είμαι ειλικρινής ούτε κατάλαβα αυτό που είπες...

 

Τι σε πειράζουν εσένα τα κολέγια ??? Δεν είναι με το ζόρι. Όποιος θέλει πάει όπου θέλει. Θα λέμε και τώρα γιατί πήγες εκεί και γιατί σπούδασες εκεί ??? Θέλεις κολέγιο ??? Πάνε, τι με ενδιαφέρει εμένα ???

Καλά είμαστε σοβαροί ??? Ο καθένας κάνει ότι θέλει, σπουδάζει όπου θέλει.

Τι συμπέρασμα να βγάλω ???

Οτι δεν υπάρχει δωρεάν παιδεία πιστεύω να το κατάλαβες τώρα. Και ούτε πρόκειται να υπάρξει από την στιγμή που κάποιος άλλος πληρώνει για σένα.

Και αν δεν θές να σε πληρώνει πάνε σπούδασε μόνος σου και να τους πληρώνεις εσύ.

 

Ή το ένα ή το άλλο. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

mred-akias Παραπάνω είπα την αποψή μου για το "δωρεάν παιδεία".Πακέτο.Σκέτο το "δωρεάν" δεν ορίζω είναι απαξίωση αυτό της κουβέντας που κάνουμε.

Κι εσυ με τη σειρά σου περιγράφεις προβλήματα επι μέρους που έχουν σχέση πιο πολύ με την γενική οικονομική κατάσταση μιας χώρας ,δεν ειναι προβλήματα της δωρεάν παιδείας

Link to comment
Share on other sites

Κι εσυ με τη σειρά σου περιγράφεις προβλήματα επι μέρους που έχουν σχέση πιο πολύ με την γενική οικονομική κατάσταση μιας χώρας ,δεν ειναι προβλήματα της δωρεάν παιδείας

 

Φυσικά και το κάνω διότι όπως εσένα σου φένεται αδιανόητο (από ότι βλέπω) να διαχωρίσεις το δωρεάν από το παιδεία, έτσι και εμένα μου φένεται αδιανόητο να ξεχωρίσω την παιδεία από τα προς το ζην, την παιδεία από την πραγματικότητα που ζω κάθε μέρα. Γτ για μένα είναι αλληλένδετο πως αν δεν μπορείς να ζήσεις στον τόπο σπουδών σου, τότε δεν μπορείς να σπουδάσεις εκεί. Τι θα κάνεις θα δώσεις και άλλες φορές πανελλήνιες πληρώνοντας ξανά φροντιστήρια? Δεν πρέπει να μπορείς να μείνεις κάπου και να φας πρώτα και στην συνέχεια να σπουδάσεις εκεί?Εξασφαλίζει το ίδρυμα δωρεάν διαμονή και σίτιση για κάθε φοιτητή?:lol:

 

Ναι συνάδελφε, από τον Άρη κατέβηκες...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αποφεύγεις. Εγώ αιτιολογώ γτ δεν μπορώ παρά να αντιμετωπίσω και τα δύο ζητήματα ως αλληλένδετα (και μπορώ να το αναλύσω και άλλο, δεν έχω πρόβλημα). Εσύ πάλι συνάδελφε αδυνατείς να προσφέρεις μια ικανοποιητική εξήγηση. Απλά θέτεις αυθαίρετα μια θεώρηση και χτίζεις πάνω σε αυτήν, δεν αιτιολογείς γτ ξεκίνησες με αυτήν. Αντ' αυτού χρησημοποιείς υπεκφυγές. Θεωρείς απαξίωση το να ορίσεις ξεχωριστά τα συνθετικά μέρη της έννοιας και θέσης που υποστηρίζεις. Και μετά μου πετάς το μπαλάκι για να σου επαναλάβω την επιχειρηματολογία μου γτ αυτό που εσύ ορίζεις ως ευρύτερη οικονομική κατάσταση της χώρας, έχει σχέση με την παιδεία ως έχει σήμερα.

Ε ναι αυτό είναι υπεκφυγή (το να αποφεύγεις να τοποθετηθείς σε ένα ζήτημα ή να απαντήσεις ξεκάθαρα σε μια ερώτηση). Δικαιωμά σου να υποστηρίζεις αυθαίρετα την άποψή σου αλλά μην περιμένεις ότι θα μας πείσεις εάν δεν επιχειρηματολογήσεις σοβαρά υπέρ αυτής και πως κατέληξες εκεί. Αυτό το 2ο σκέλος δεν βλέπουμε πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ημουν έτοιμος να ανοίξω νέο θέμα αλλά τελικά είπα να το γράψω εδώ να μην κουράζουμε με νεα θεματα συνεχεια.

 

Οποιος παίρνει λοιπόν εφημερίδες αυτές τις μέρες θαχει δει τις χιλιάδες ακομα και ολοσέλιδες διαφημίσεις κολλεγίων.

Σε μία απο αυτές, το μόνο κολλέγιο πουχει πολλές "πολυτεχνειακες"ειδικότητες, το American University of AThens γραφει:

"Προγράμματα Bachelor's

<< Πολιτικοί μηχανικοί και Αρχιτεκτονες, με απόκτηση άδειας επαγγέλματος και δυνατότητα εγγραφής στο ΤΕΕ.....κτλ>>"

 

Πήρε κάποιος φίλος που ετοιμάζεται να δώσει κατατακτήριες τηλέφωνο,ετσι γαινα δει αν δεν πετυχει τι να κανει μετα. Ρωτησε για ΤΕΕ και ειπαν μα φυσικά μπορείτε να γραφτείτε. Επίσης επειδή ηταν απο τΕΙ τουπαν οτι<< θα σας αναγνωρίσουμε πολλά μαθήματα και στην ουσία 1.5-2 χρόνια max θα κάτσετε σε μας. ΑΠο κει και περα βεβαια μπορείτε να κανετε και μαστερ σε μας με αλλο ενα χρονο>>

 

Τελικά μας κοροιδεύουν σχετικά με τη δυνατότητα εγγραφής στο ΤΕΕ ή ξερουν κάτι που δεν ξέρουμε??

Link to comment
Share on other sites

το θέμα αυτό είναι αν θα γραφτεί στο ΤΕΕ?

αν τον απασχολεί αυτό τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας

η ποιότητα σπουδών το φίλο σου δεν τον ανησυχεί που σε 2-3 χρονάκια αυτοί για να του αρπάξουν τα φράγκα θα του δώσουν και phd?

 

 

αχ κατακαημένη ελλάδα τι σού μελλε να πάθεις.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζηταμε την ποιοτητα σπουδων.Ασε που ολοι οι τεως πρυτανεις εχουν παει σε αυτα τα κολλέγια. Εγω απορω αν κοροιδευουν τον κοσμο με τις διαφημισεις τους.Γιατι στην ουσια το αν μπορει αυτος να γραφτει στο ΤΕΕ του δινει τα εξτρα επ. δικαιωματα που θελει μπαινοντας με κατατακτηριες στο πολυτεχνειο(απο τη στιγμη που ηδη εχει και το πτυχιο τει).Αλλα οπως ειπα η δικια μου απορια ειναι αν κοροιδευουν στις διαφημισεις τους μετην ανοχη του κρατους ή οχι.

 

Υ.Γ Στα λεφτα κατι με 30κατι χιλιαρικα τουπαν αλλα δεν θυμαμαι τι μου ειπε,αν ηταν το ποσο για 2 χρονια για 3 ,κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.