Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Προς frightnight

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σε αυτό το φόρουμ με τον πολιτικό λόγο. Αρκεί να τηρούνται οι κανόνες.

 

Ωραία. Κατάλαβα ότι το κράτος που "θα επέτρεπε τη χρηματοδότηση μόνο συγκεκριμένων ερευνητικών προγραμμάτων που θα ήθελε αυτό..." ΔΕΝ θα παρείχε δωρεάν παιδεία.Δεν θα ήταν καλύτερο να συμφωνήσουμε στο τι εννοούμε "δωρεάν" παρά στο τι ΔΕΝ εννοούμε ;

Ασε τον ορισμό τι εστί "παιδεία" για αργότερα.

 

Τέλος πάντων. Δεν επιμένω. Μοιάζει λίγο να παίζω με τις λέξεις και είναι κουραστικό. Γνώμη μου είναι ότι ελάχιστα πράγματα είναι δωρεάν και η παιδεία ΔΕΝ είναι ένα από αυτά.

 

Τι μπορεί να είναι δωρεάν; Ο αέρας που αναπνέουμε; Το φώς του ήλιου; Κάπου εκεί σταματώ...

edit προσθέτω και το ιντερνετ (όχι το κόστος πρόσβασης)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή δωρεάν εννοείς εσύ να τα σπάνε και να τα ρημάζουν (ξένη περιουσία) και μετα να τα πληρώνω εγώ ή ο γονιός μου ???

 

Τι εννοείς δωρεάν ???

 

Αφού τα σπάνε κανονικά πρέπει να τα πληρώνουνε οι φοιτητές. Οπότε πάλι δεν έχουμε δωρεάν παιδεία.

 

Δεν κατάλαβα το δωρεάν. Δηλαδή να σε πληρώνουνε οι άλλοι ??? Και τους άλλους ποιος θα τους πληρώνει ???

 

Μην μπέκεται το δικαίωμα στην γνώση με το δωρεάν παιδεία. Δεν γίνεται αυτό. Δωρεάν παιδεία δεν υπάρχει. Απλά πραματάκια για να μην κουραζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας, η πολιτική άποψη και βούληση δεν καλιεργείται αποκλειστικά και μόνο στα μέλη παρατάξεων. Καλιεργείτε με την παρατηριτικότητα και την κρίση. Αντιθέτως πιστεύω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις, μερικοί φοιτητές φτάνουν στο άλλο άκρο, αυτό της άκριτης αποδοχής και του φανατισμού (για να μην πω μεσσιανισμού).

 

Δεν διαφώνω,στις φοιτητικές εκλογές το κλίμα ήταν καθρέφτης της εξωτερικής απο τα πανεπιστήμια κατάστασης,σ' αυτό όμως έφταιγε η πίεση και η εισβολή απ' έξω.

 

Πραγματική και ουσιαστική δωρεάν παιδεία σε όλες τις βαθμίδες, με δικαίωμα πρόσβασης σε αυτήν όλοι οι Έλληνες πολιτές

 

 

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό...

 

Ποιο αυτό? Εγώ παρέθεσα το ιδανικό της δωρεάν παιδείας όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και εξέφρασα την ελπίδα ότι μπορεί κάποτε να μην είναι μόνο ιδανικό αλλά και πραγματικότητα καθώς σήμερα απλά δεν υπάρχει δωρεάν παιδεία όπως ανέλυσα σε προηγούμενη δημοσίευσή μου και όπως ισοπεδωτικά ξεκαθάρισε ο Pappos.

 

 

@CostasV έκανα edit στο μνμ μου #208 δίνοντας την ολκληρωμένη την απάντηση σχετικά με το δωρεάν (ξέχασα το κομμάτι εκείνο καθώς έγραφα:oops:) Επαναλαμβάνομαι λοιπόν και λέω ότι η πραγματική έννοια του δωρεάν για μένα είναι η δωρεά, το δώρο, το τζάμπα. Υποχώρηση που μπορώ να κάνω και να χρησημοποιείται καταχρηστικά (για μένα πάντα) ο όρος είναι όλα τα έξοδα να εμπεριέχονται μέσα στην φορολογία, απλά και μόνο για να είναι πιο ρεαλιστική η προσέγγιση. Γτ πραγματική δωρεάν(=τζάμπα) παιδεία δεν υπάρχει και τολμώ να πω ότι δεν θα υπάρξει (εκτός αν καταργήσουμε το χρήμα, λέτε?:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Ολη η διδακτέα ύλη, όλων των διδακτικών ενοτήτων του MIT είναι ελεύθερη στο internet. Είναι αυτό δωρεάν παιδεία; Κατ'εμέ, όχι. Είναι δωρεάν συγγράματα. Κάτι που ακόμα στην Ελλάδα το ονειρευόμαστε, το έχουν καταφέρει στην πιο καπιταλιστική και κερδοσκοπική χώρα.

 

Ωστόσο κανείς δεν ισχυρίζεται ότι στην Αμερική έχουν δωρεάν παιδεία. Για την ακρίβεια λένε "there is no such thing as a free lunch". Και νομίζω έχουν δίκιο ... τουλάχιστον από θερμοδυναμικής άποψης :smile:

Link to comment
Share on other sites

Pappos

...δωρεάν παιδεία ήδη υπάρχει και οφείλουμε να τη προστατέψουμε.

...διόρθωσα

 

Δεν υπάρχει δωρεάν παιδεία !!! Δεν κατεβήκαμε από τον Άρη !!!

Link to comment
Share on other sites

Merci για την διόρθωση διότι δεν καταλάβαινα τι ήθελες να πεις. Πάμε παρακάτω...

 

συμφωνείς με το πρώτο μισό μέρος της πρότασής μου? Δες το άλλη μία ολόκληρο...

 

Πραγματική και ουσιαστική δωρεάν παιδεία σε όλες τις βαθμίδες, με δικαίωμα πρόσβασης σε αυτήν όλοι οι Έλληνες πολιτές δεν πιστεύω ότι θα δω στην ζωή μου.

 

Στην συνέχεια απευθυνόμενος στον Pappos λες ότι υπάρχει ήδη δωρεάν παιδεία. Μπορείς να μου το αιτιολογήσεις αυτό? που το βλέπεις? Γτ εγώ βλέπω την κατάσταση που περιέγραψα στο πρώτο μέρος της δημοσίευσής μου υπ' αριθμόν #208 και στην αμέσως επόμενη όπου σου απαντάω. Εγώ βλέπω τον πατέρα μου να σκίζεται στην δουλειά για να σπουδάσω εγώ. Βλέπω να μιλάει όλος ο κόσμος για οικονομικές δυσκολίες και το κόστος της καθημερινής ζωής να ανεβαίνει. Βλέπω πως θα πρέπει να λειτουργώ με περισσότερη σύνεση αν θέλω να τελειώσω σε εύλογο χρονικό διάστημα και να μην δουλεύω παράλληλα. Από το γυμνάσιο που ξεκίνησα με ξένες γλώσσες και μετά, το ζω κάθε μέρα. Δεν βλέπω την δωρεάν παιδεία. Που είναι σε αυτήν την χώρα, να πάω και εγώ!

 

Και τέλος δώσε μια ξεκάθαρη απάντηση για το "δωρεάν" μεμονωμένα. Τι θέλεις, ετυμολογική ανάλυση? δωρεάν, δωρεά,δώρο (άδωρο),τζάμπα. Εσυ το καταλαβαίνεις αλλιώς στην συγκεκριμένη περίπτωση? Κανένα πρόβλημα. Απλά πες μας πως. Αν όχι, ποιο κομμάτι από την απλή πρόταση του συναδέλφου CostasV δεν κατάλαβες?

 

 

Ωστόσο κανείς δεν ισχυρίζεται ότι στην Αμερική έχουν δωρεάν παιδεία. Για την ακρίβεια λένε "there is no such thing as a free lunch". Και νομίζω έχουν δίκιο ... τουλάχιστον από θερμοδυναμικής άποψης :smile:

Ε είσαι μηχανολόγος, πως να το κάνουμε! Συμφωνώ πάντως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pappos

Αυτή η απογοήτευση θες να βγεί απο το νήμα,τι να σου πώ εγώ την αποψή μου την είπα και πιστεύω οτι απο καποιους θα ακουστεί αν οχι απο εσένα.

 

mred-akias

 

Εαν ζούσες στην Αμερική ή στην Αγγλία πρόσθεσε σ'όλα αυτα τα έξοδα και δίδακτρα για τη σχολή,εγω είμαι απο τον Αρη;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας με απλά Ελληνικά τι είναι για σένα δωρεάν παιδεία !

Δηλαδή φτάσαμε 10 post και ακόμα απάντηση δεν πήραμε...

Τι είναι δωρεάν παιδεία ?

 

Άσε τις Αμερικές και τις Αγγλίες. Πες μας τι είναι δωρεάν παιδεία ???

Οι καταλήψεις και το ρήμαγμα των σχολών ??? Το κλέψιμο του εργαστηριακού εξοπλισμού ???

Τα σπασμένα τζάμια ??? Οι καταστροφές στα εργαστήρια ???

Ποιό είναι δωρεάν ???

 

Να σε πληρώνουν οι άλλοι ??? Και τους άλλους ποιος θα τους πληρώνει ??? Τι εννοείς δωρεάν παιδεία ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.