Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αρχή του τέλους


stayros

Recommended Posts

Και από την ποιότητα της δουλειάς τους (εδώ θα παιχτεί το παιχνίδι, σε σχέση με τα δημόσια ΑΕΙ).

 

Δεν νομίζω ότι σε αυτό θα έχουν και κανά τρελό ανταγωνισμό. Αρκεί οι καθηγητές που θα κάνουν μάθημα και θα αγαπούν το αντικείμενό τους αλλά θα έχουν και διάθεση να μεταδώσουν τις σχετικές γνώσεις, να είναι περισσότεροι από τους αντίστοιχους στα ΑΕΙ. Ε, ναι δεν πιστεύω ότι θα δυσκολευτούν και πάρα πολύ....

 

Pappos που είσαι?8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και από την ποιότητα της δουλειάς τους (εδώ θα παιχτεί το παιχνίδι, σε σχέση με τα δημόσια ΑΕΙ).

 

Σε λίγα χρόνια θα υπάρχουν μόνο ιδιωτικά ΑΕΙ αν συνεχιστεί η τωρινή κατάσταση με τα σημερινά ΑΕΙ. Δηλαδή οι δήθεν ψευτοαναρχοκουλτουριάρηδες με τα λεφτά του μπαμπάκα να κλείνουν όποτε γουστάρουν την σχολή, να ρημάζουν, να κλέβουν ότι βρουν από εκεί μέσα και λόγω κομματικών πεποιθήσεων να περνούν τα μαθήματα νύχτα αλλά και να παίρνουν πτυχίο νύχτα. Όταν βγουν τα κοματόσκυλα από τα ΑΕΙ τότε ίσως καλυτερέψουν τα πράματα. Επίσης οι καθηγηταράδες να σταματήσουν την μάσα και να αρχίσουν την έρευνα. Να γίνουν επιτέλους εργαστήρια (αλλά τι λέω...αφού στην επόμενη κατάληψη αν δεν ισοπεδωθούν θα κλαπούν τα μισά και παραπάνω...)

 

Δεν θα είναι βλάκας ο γονιός να στείλει κάπου το παιδί του να τελειώσει στα 5 χρόνια και όχι στα 15 λόγω καταλήψεων και δεν συμαζεύεται...

 

Τα σημερινά δημόσια ΑΕΙ σε σχέση με τα ξένα ΑΕΙ της Ευρώπης είναι καφενεία !!!

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λέτε έτσι απότομα έχουμε πει χίλιες φορές !!!

Σας έχω πει ένα παράδειγμα. Αν έρθετε στο ETH Ζυρίχη θα ντραπείτε να περάσετε την πύλη. Το ίδιο ισχύει για Γερμανία, Αυστρία και λοιπά ευρωπαϊκά πολυτεχνεία. Δηλαδή τι να δούμε. Που περνάς έξω από την Νομική Αθήνας και νομίζεις είναι παρατημένο στέκι για ναρκομανείς ??? Και πόσα άλλα !!!

 

Κατ' αντιστοιχία είσαι και υπέρ των "ξενοδοχείων πολυτελείας" τύπου "ΙΑΣΩ" και "ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ" σε σχέση με τον "Ευαγγελισμό" και το "Μητέρα" να υποθέσω; Όπου 5-6 μεγαλογιατροί-έμποροι ανοίγουν μαγαζιά "που ντρέπεσαι" να μπεις, προσλαμβάνοντας στη συνέχεια γιατρουδάκια από βουλγαρίες, ιταλίες και ρουμανίες και που οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις θερίζουν περισσότερο από τα κρατικά "καφενεία"; Εμένα δεν έχει να μου πει τίποτα πάντως, το ότι οι τοίχοι της σχολής του κρατικού ΑΕΙ που σπούδασα ...είχαν graffiti...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καλά έκανε ο Pappos και το γύρισε στην φιλοσοφία... Γιατρουδάκια από βουλγαρίες, ιταλίες και ρουμανίες βρίσκεις και στα δημόσια "καφενεία", όπως και μηχανικούς επίσης. Η διαφορά όμως είναι ότι τα γιατρουδάκια των ιδιωτικών νοσοκομείων, και εφ'όσον η αγορά λειτουργούσε, θα έπαιρναν πόδι αν δεν τα έβγαζαν πέρα. Μήπως όμως δε τα κέντρα τα οποία αναφέρεις δεν έχουν πελατεία; Έχουν και παραέχουν λέω εγώ. Όπως και να έχει αν θέλουμε κάποια στιγμή να γίνουμε κράτος-έθνος-χώρα ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το θα πρέπει να σοβαρευτούμε. Θα πρέπει να εξετάζουμε κάθε ζήτημα στην ορθή του βάση (εδώ κολλάει η φιλοσοφία που έλεγα προηγουμένως). Αν εσένα συνάδελφε τα graffiti δεν σου έλεγαν τίποτα εμένα μου έλεγαν ότι υπάρχουν παιδιά που σπουδάζουν σε έναν χώρο που δεν τους καλύπτει. Παιδιά που σπουδάζουν σε μια σχολή που δεν ήταν η απόλυτη επιλογή τους αλλά βρέθηκαν εκεί από την τυχαία διακύμανση των βάσεων. Σκέψου πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν όλοι μας σπουδάζαμε αυτό που πραγματικά θέλαμε. Αυτό που θέλει να πεί βασικά ο Pappos, και ας με συγχωρέσει, είναι ότι δεν τίθεται κανένα ζήτημα σύγκρισης των ελληνικών με τα ξένα ιδρύματα. Θέλεις από άποψη κτηριακής υποδομής, από άποψη σοβαρότητας κλπ κλπ; Όπως και να έχει στο γενικό πλαίσιο υπολείπονται. Όσο δε για τις κλίκες στις οποίες αναφέρθηκαν κάποιοι προηγουμένως: διάσημος έλληνας καρδιοχειρούργος, διδάκτωρ με πολλαπλές δημοσιεύσεις ζήτησε να διδάξει στο τμήμα Ιατρικής Αθηνών και απερρίφθει γιατί λέει δεν είχε τα κατάλληλα προσόντα!!! Αν είναι δυνατόν!!! Αυτός ο άνθρωπος εξακολουθεί να διαπρέπει στις ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

[...προσλαμβάνοντας στη συνέχεια γιατρουδάκια από προσλαμβάνοντας στη συνέχεια γιατρουδάκια από βουλγαρίες, ιταλίες και ρουμανίες και που οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις θερίζουν περισσότερο από τα κρατικά "καφενεία";...]

 

1. Καταρχήν δεν ασχολούμαι με δευτεροβάθμιες σπουδές. (γιατρουδάκια από βουλγαρίες, ιταλίες και ρουμανίες)

2. ... Έχετε πάθει ηλίαση ??? Καλά έχετε το θράσσος να μιλήσετε και για την δημόσια υγεία των ράντζων και των προμηθειών ??? Που το φακελάκι πέφτει σύννεφο ??? Που νοσοκομεία δεν έχουν γάζες γιατί δεν έπιασε το κόλπο με την προμήθεια ??? Εν έτη 2000 ???

3. Τα Ελληνικά ΑΕΙ αν εσένα σου αρέσουν έτσι όπως είναι σε μερικούς άλλους δεν αρέσουν γιατί είναι καφενεια !!! Τι να κάνουμε δηλαδή τώρα ??? Να λέμε ότι είναι καλά ??? Αυτά ξέρετε που θα τα λέτε...

4. Οι Ρουμάνοι σας κάνανε σεμινάρια για σεισμό...μπορείς να ρωτήσεις να μάθεις...

5. Είμαστε καφενείο !!! Πως να το κάνουμε τώρα δηλαδή ??? Με το ζόρι ??? (Όχι Βαλκάνια...σε μερικά έχουμε ίδιο επίπεδο με Αφρικανικές χώρες...τουλάχιστον εμείς έχουμε πόσιμο νερό και ρεύμα και αυτό μόνο μας κάνει και ξεχωρίζουμε)

6. Συνεχίστε να μου ανεβάζετε την πίεση και θα απαντώ ανάλογα.

 

edit: Αν σου αρέσουν τα graffiti την άλλη φορά πες τους να έρθουν να στα κάνουν στο σπίτι σου και όχι σε ξένες περιουσίες. Το ίδρυμα δεν ανήκει στον κάθε αναρχοψευτοκουλτουριάρη λεπρό που επειδή δεν έχει τι να κάνει κάνει graffiti...

edit2: Δεν είναι προσωπική επίθεση εναντίον του tpanag, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

edit3:[...Όσο δε για τις κλίκες στις οποίες αναφέρθηκαν κάποιοι προηγουμένως: διάσημος έλληνας καρδιοχειρούργος, διδάκτωρ με πολλαπλές δημοσιεύσεις ζήτησε να διδάξει στο τμήμα Ιατρικής Αθηνών και απερρίφθει γιατί λέει δεν είχε τα κατάλληλα προσόντα!!! Αν είναι δυνατόν!!! Αυτός ο άνθρωπος εξακολουθεί να διαπρέπει στις ΗΠΑ...]

Μα το ίδιο δεν έκαναν και στον Ιωάννη Αργύρη το ΕΜΠ ??? Και στο τέλος του απομένανε τιμητικά διδακτορικο ?? Που εγώ αν ήμουν στην θέση του ούτε που θα παρουσιαζόμουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Προς Pappos : Αν υποθέσουμε ότι διοργανωνεται κύπελλο ... μηχανικών, όχι στο ποδόσφαιρο, αλλά στην καθημερινή εφαρμογή της τεχνικής επιστήμης και γνώσης (όχι στο ψηλό παιχνίδι, δηλαδή ανάπτυξη και έρευνα). Και ας πούμε ότι λαμβάνουν μέρος όλες οι ευρωπαΙκές χώρες (συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, ωστόσο :smile: ).

Εγώ, να μην πω κυπελλούχο, αλλά στην πρώτη τετράδα θα έβλεπα την Ελλάδα, όσον αφορά το επίπεδο των καλύτερων μηχανικών της. Ποιά είναι η γνώμη σου;

 

Ρε εδώ βγήκαμε κυπελλούχοι στην μπάλα, που αν είναι πέφτανε από τον γκρεμό όλοι οι ποδοσσφαιριστές, τότε οι Ελληνες ποδοσφαιριστές άδικα θα πηγαίνανε. Στο μηχανιλίκι δεν θα βγαίναμε από τους πρώτους (αν όχι οι πρώτοι; )

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Εντάξει, δεν έχουμε οργάνωση. Εχουμε όμως μονάδες. Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα απλών Ελλήνων μηχανικών (όχι τίποτα μεταπτυχιακών ή διδακτόρων), που όταν βρέθηκαν σε ξένα μέρη (Ιαπωνία, Γαλία, Γερμανία, Αγγλία, Αμερική, είναι παραδείγματα γνωστά σε μένα), έδωσαν λύσεις που έτριβαν τα μάτια τους οι αλλοδαποί συνάδελφοι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δηλαδή συνάδελφε CostasV η λογική είναι ότι τρώει π***** ο έλληνας μηχανικός εδώ ώστε να του φανούν εύκολα έξω... ε δεν πάμε μπροστά έτσι. Και δεν το λέω για εσένα, δεν κάνω προσωπική επίθεση, το λέω στο ότι αποδεχόμαστε ότι περνάμε τα δύσκολα με κόστος στο επίπεδο ώστε όταν τα βρούμε συγκριτικά πιο εύκολα (οργάνωση κοκ) τότε έχουμε και την άνεση να αποδώσουμε. Και γτ δηλαδή να πρέπει να κάνουμε όλον αυτόν τον κύκλο για να φθάσουμε στο ίδιο (σιγά την ομοιότητα δηλαδή αλλά έστω) αποτέλεσμα μέσω...Ιαπωνίας? :lol: Για να τσεπόνεται το χρήμα? Ε όχι να πάνε να γαμ*** όλοι τους που μια ζωή ο μακάκας θα είναι ο φοιτητής, το μικρότερο ψάρι στα ΑΕΙ, που μια σχολή με 5 έτη φοίτησης και από 50-64 μαθήματα θα πρέπει να βγαίνει στα 6 και 7 χρόνια με την ψυχή στο στόμα για το πως θα ζήσει την επόμενη μέρα μετρώντας πόσες φορές έχασε την αξιοπρέπειά του παρακαλώντας και πόσες φορές έχασε την ψυχραιμία του όταν πήγε με τσαμπουκά στο γραφείο του καθηγητή. Αλλά βέβαια αφού τους αφήνουμε και κάποιοι από εμάς βολεύονται με αυτά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. :-x Γτ ο κανόνας να έχει μεταραπεί σε εξαίρεση?:(

 

Ευτυχώς που υπάρχουν μερικοί ακόμη αξιόλογοι με τους οποίους μπορεί να συνενοηθεί κάποιος και γίνετε κάποια δουλειά...

 

καληνύχτεςςςς

Link to comment
Share on other sites

Με το παραπάνω μήνυμα μου #176, δεν θέλω να δικαιολογήσω κανένα, και πολύ περισσότερο όλους αυτούς (συμπεριλαμβανομένων ημών) που είναι υπεύθυνοι για την σημερινή κακή εικόνα των ελληνικών τεχνικών σχολών.

Απλώς κάνω μία αναλογία (ποδόσφαιρο-τεχνικές σχολές) και παρουσιάζω ένα (ίσως μεμονωμένο, ίσως γενικότερο) γεγονός (ότι οι έλληνες μηχανικοί, που έχουν αποφοιτήσει από ελληνικά πολυεχνεία, παίζουν καλή "μπάλλα" ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΘΟΥΝ με ό,τι μέσα και αν διαθέτουν, και όχι μόνο σε οργανωμένο περιβάλλον).

 

Αυτά τα παραπάνω είναι τα επιχειρήματά μου ότι, ναι μεν οι σχολές μας μοιάζουν με καφενεία , αλλά τελικά παράγεται ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. ΔΕΝ λέω ότι η αναλογία κόστος/αποτέλεσμα είναι καλή, όχι. Απλώς λέω ότι οι έλληνες μηχανικοί που σπούδασν σε ελληνικές σχολές, παίζουν στα ίσα τους ξένους (και αναφέρομαι σε Αμερικάνους, Ιάπωνες και Ευρωπαίους) μηχανικούς. Ε, κάτι θα βοήθησαν και οι ελληνικές σχολές σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι τα έχουν μπερδεμένα στο κεφαλάκι τους.

 

1. Τα Ιδιωτικά Κολλέγια και αργότερα ΑΕΙ δεν δημιουργήθηκαν για να ανεβάσουν το επίπεδο αλλά για να βγάλουν λεφτά έμεσα ή άμεσα.

2. Ένα Πανεπιστήμιο για να θεωρηθεί σοβαρό σε Ευρώπη - Αμερική χρειάζεται τουλάχιστον 20 χρόνια πορείας, έρευνας και εξέλιξης οπότε αυτά τα ΄΄σε λίγα χρόνια θα δείτε΄΄ κλπ ακούγονται αστεία. Επίσης, το να ακούω για σοβαρά κολλέγια που βρίσκονται στο 2ο - 3ο όροφο πολυκατοικίας μου κάνει κάτι σε τριτοκοσμικές καταστάσεις με ψευτο-ιλουστρασιόν αμπαλάζ.

3. Μιας και αναφέρθηκε και το θέμα της ιδιωτικής υγείας, διαβάστε, ενημερωθείτε πρώτα το τι συμβαίνει και ισχύει στην Αμερική και μετά σχολιάστε. Το έχω ξαναπεί, το μέγα θέμα που θα τρέξει είναι η ιδιωτική ασφάλεια.

4. Αν το επίπεδο σπουδών στα Ελληνικά Α.Ε.Ι. είναι τόσο χάλια, πως οι απόφοιτοι τους πάνε για μεταπτυχιακά και διδακτ. στα καλύτερα στο εξωτερικό και τα καταφέρνουν. Γεννήθηκαν με αυτές τις γνώσεις που κουβαλάνε?

5. Τα προβλήματα στην Ελλάδα είναι πολλά, στα δημόσια Α.Ε.Ι. περισσότερα. Όποιος περιμένει τον ιδιώτη σαν Σωτήρα είναι τουλάχιστον αφελής.

Link to comment
Share on other sites

Alej, με κάλυψες πλήρως..... Ναι, τα κολλέγια περιμέναμε για να δούμε το φως το αληθινό... Α, αλήθεια, ποιος θα διδάξει σε αυτά τα κολλέγια? Ποιους καθηγητές θα έχουν? Μήπως, λέω μήπως, αυτοί που θα στελεχώσουν αυτά τα κολλέγια θα είναι πάλι οι απόφοιτοι δημόσιων Α.Ε.Ι.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.