Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους


 

Recommended Posts

Κτίριο 3όροφο με υπόγειο μήκος τοιχίου 4.64χ0.25 ην χ,y >0,75.

Στην επίλυση με το next δεν απαιτεί δισδιαγώνιο. Με το STRAD...σκούζει!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούμε να βγάλουμε (τουλάχιστον εγω) συμπέρασμα με αυτά μόνο ως δεδομένα.

 

και τι εννοείς δισδιαγωνιο σε τοιχωμα μηκους 5μ?

 

αν δε δω ξυλότυπο, ιδιομορφές, εντατικά για να δω αν λύθηκε το ίδιο πράγμα και με τα 2 softwares μιλάμε στον αέρα.

 

τελοσπάντων γενικά, τι μπορεί να λύσει καθε software ειναι στο manual του.

 

Βλεπω και στο αντιστοιχο topic με τα στατικά, εχω το x,y,z software και δεν μου λύνει το ένα, το άλλο και το παράλλο και μου κάνει το ένα και δείξε και μπήξε. κανενα δεν λυνει τα πάντα, το ξέρετε αυτό, δεν χρειάζεται ν'ανακαλύπτουμε την αμερική κάθε φορά και επιπλέον πρέπει αυτο που θελουμε να εξετάσουμε να έχει και μια λογική πάντα.

 

εδω κοιτάς την Σ.3.2.3.[4], δεν υπάρχουν βασικές προσομοιώσεις στον ΕΑΚ και ο αυτοσχεδιασμός πάει σύννεφο.

 

βαριέμαι να λέω ξανα όσα έχω πει, δεν έχει και νόημα, δεν προσφέρει και τίποτα, καλά να'μαστε, δουλίτσα να υπάρχει και καλά κρασιά

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο 3όροφο με υπόγειο μήκος τοιχίου 4.64χ0.25 ην χ,y >0,75.

Στην επίλυση με το next δεν απαιτεί δισδιαγώνιο. Με το STRAD...σκούζει!!!

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει η έννοια του δισ/νιου σε τοιχείο. Αν μπορείς ανέβασε κατόψεις-ιδιομορφές-ξυλοτύπους για να δούμε τι ακριβώς έχουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο 3όροφο με υπόγειο μήκος τοιχίου 4.64χ0.25 ην χ,y >0,75.

Στην επίλυση με το next δεν απαιτεί δισδιαγώνιο. Με το STRAD...σκούζει!!!

 

Αλέξανδρο το ίδιο πρόβλημα, με τα δύο προγράμματα που αναφέρεις, αντιμετώπισα προσφατα

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβουμε εκτός από σας τους 2 και ΟΛΟΙ οι υπολοιποι:

μέλη πάσης φύσεως, μπανιστηρτζηδες απλοί αλλά και πετυχημένοι, bots, trolls, ιδιώτες που ψάχνουν να δουν πως θα κάνουν το σπίτι τους και πέσαν καταλάθος στο thread, φωστήρες με καμμένες λάμπες ή χωρίς etc,

που μας διαβάζουν ή θα μας διαβάσουν στο μέλλον (π.χ. οι επόμενες γενιές), αφου θα υπάρχουν τα data και το 2050 αλλά και μέχρι το άπειρο και μεχρι τα νεφελίμ να κυριαρχήσουν στον πλανήτη και να επιβεβαιώσουν τις προφητείες του γέροντα,

 

μπορείτε να μας πείτε τι γράφει ή σχεδιάζει?

 

Λέει "δισδιαγώνιος στα τοιχώματα?"

 

Μήπως λύνεται και το ίδιο πράγμα?

 

γιατι δισδιαγώνιος μπορεί να μπει, είτε για να λειτουργήσει επικουρικά είτε γιατί υπολογιστικά χρειάζεται, αλλά έναντι διατμητικής ολίσθησης.

 

και μη τρελλαθούμε ότι το υπολογίζουν κιόλας. έχει υπολογίσει ποτε κανείς τέτοιο πράγμα?

 

ξέρετε που μπορει να συμβεί αυτό, δεν χρειάζεται να το πω.

 

επίσης ξέρετε αν έχουν μπει, υπολογιστεί ή συμβεί ποτέ τα παραπάνω.

 

και δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ το παραπάνω (οπλισμός έναντι διατμητικής ολίσθησης) γιατι οι εξισώσεις (θεωρητικά) μας καλύπτουν.

 

παρακαλώ ν'ανέβουν σχετικά σχέδια, να δούμε και οι υπόλοιποι τι γίνεται, τι λένε, τι σχεδιάζουν,

 

για τι πράγμα στο φινάλε μιλάτε εσείς οι 2 και οι υπόλοιποι ΔΕΝ καταλαβαίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ κάτι τέτοιο πρώτη φορά το ακούω. Δηλαδή δισδιαγώνιο σε τοίχωμα. Μα και μόνο από το μήκος κανονικά δεν έπρεπε να βγάλει...μιλάμε για σχεδόν 5 μέτρα...και σεισμό 13 Richter και ότι δυνάμεις διατμητικές ενεργήσουν είναι 5 μέτρα μήκος...δεν ξέρω...αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα με το δισδιαγώνιο οπλισμό εμφανίστηκε σε τοίχωμα, 1,5μ στην περίπτωση που αναφέρω προσωπικά.Γίνεται μια προσπάθεια να ελεγχθούν τα αποτελέσματα μεταξύ των δύο προγραμμάτων.Σε όσα κτιριακά έχω λύσει μέχρι τώρα δεν έχω δει ποτέ δισδιαγώνιο οπλισμό σε τοίχωμα και μου φαίνεται περίεργο, γιατί στα τοιχώματα η συνεισφορά του σκυροδέματος στη διάτμηση είναι μεγάλη.

Θα κοιτάξω να ανεβάσω κάποιο σχέδιο αύριο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dratsiox η λύση του δισδιαγώνιου στα STRAD βρίσκεται στις αναλυτικές εκτυπώσεις (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση!). Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί την παράγραφο 11.2.3.2β περίπτωση 1 για γραμμικά μέλη και όχι την περίπτωση 2 για τοιχώματα. Παρόλο λοιπον που βγάζει μικρό ας, χρησιμοποιεί την υποπερίπτωση β (Vsd<εξίσωσης 11.14) της παραπάνω παραγράφου και τοποθετεί δισδιαγώνιο για να παραλάβει τη μισή τέμνουσα.

Ελπίζω να μπορεσω να το επιβεβαιώσω με την υποστήριξη αύριο.

 

Σας ευχάριστώ τους υπόλοιπους για το "ταρακούνημα"!!! Είπα κι εγώ δισδιαγώνιο στο τοιχίο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.