Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Evan δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν υπήρχαν προβλήματα με το μικρό πολυτεχνείο ?!?!?!?!?!? Θα σου θυμίσω ότι πρωτοχρονιά οι πτυχιούχοι του μικρού πολυτεχνείου είχαν πραγματοποιήσει με τα πόδια, μια μεγάλη πορεία από Θεσσαλονική για Αθήνα διαμαρτυρόμενοι για την στάση του Πολυτεχνείου και των φορέων του απέναντί τους. Λίγο καιρό μετά το μικρό πολυτεχνείο έκλεισε.

 

Δεν είπα ότι ήταν αγαπημένοι! Αλλά τα επαγγ. δικαιώματα ήταν ξεκάθαρα και περισσότερα από ότι είναι των αποφοίτων ΤΕΙ τώρα.

 

Επίσης είχαν και πολύ καλύτερο πρόγραμμα σπουδών από ότι τώρα τα περισσότερα ΤΕΙ (τουλάχιστον σε ότι αφορά τα δομικά που γνωρίζω)

 

[ Η ψαλίδα όμως μεταξύ καλού ΑΕΙ και λιγότερο καλού είναι μικρότερη από την ψαλίδα καλού ΤΕΙ και λιγότερο καλού. Διαφωνείς?

Και αντί να ανεβάσουν τα λιγότερο καλά ΤΕΙ υποβαθμίζουν τα καλά.

Απάντησέ μου όμως σε αυτό συμφωνείς ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ που το ξέρεις αυτό; Έχεις μελετήσει προγράμματα σπουδών, δει βιογραφικά από όλους τους καθηγητές ή έχεις γνωρίσει τόσο μεγάλο αριθμό απόφοιτων από όλα τα ΑΤΕΙ κ Πανεπιστήμια που μπορείς να εκφέρεις γνώμη έτσι αβίαστα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάω σε αυτό το ύφος αν είχες διαβάσει τις προηγούμενες δημοσιεύσεις θα καταλάβαινες τι εννοώ.

και επειδή δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν, με τον george μια χαρά τα λέγαμε νομίζω, δεν ξαναποστάρω στην συγκεκριμένη θεμ. ενότητα. Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου. Αλίμονο. Διάβασα κ τα προηγούμενα posts κ δεν νομίζω πως είσαι κανένας πορωμένος πολέμιος των ΤΕΙ. Αν όμως αναφέρεις μία τέτοια σύγκριση (ας είναι κ ΑΤΕΙ/πανεπιστήμια μεταξύ τους) που βάζει πολλά ιδρύματα μαζί σε ένα τσουβάλι, πρέπει κ να το υποστηρίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Evan, αν τα επ. δικαιώματα του μικρού πολυτεχνείου ήταν περισσότερα ή λιγότερα δεν το ξέρω. Ομως για να βγουν αυτοί οι άνθρωποι και να κάνουν πρωτοχρονιάτικα μια πορεία Θεσσαλονικη - Αθήνα σημαίνει ότι κάποιο σοβαρό πρόβλημα υπήρχε. Το πρόγραμμα σπουδών δεν νομίζω ότι ήταν καλύτερο. Καταρχήν είναι αδυνατον να συγκριθεί ένα πρόγραμμα σπουδών 40-50 χρόνια πριν με ένα σημερινό πρόγραμμα σπουδών.

 

Εγώ, κάλεσα τους ηλεκ/γους του φορουμ να δουν το περίγραμα σπουδών του τμήματος ηλεκτρολογίας και να κρίνουν μόνοι τους. Τα ΤΕΙ δεν έχουν να κρύψουν τίποτα. Το πρόγραμμα σπουδών στη διάθεση οποιουδήποτε. Εγώ προσωπικά το βρίσκω μια χαρά για κάποιον που θέλει να ονομάζεται ηλεκτρολόγος μηχανικός. Αντιθέτως πολύ αμφιβάλλω αν ο απόφοιτος του πολυτεχνείου που πέρνει μια κατεύθυνση προς τα ψηφιακά συστήματα ή τους Ηλ. Υπολογιστές πρέπει να ονομάζεται "ηλεκτρολόγος μηχανικός".

 

Για την ψαλίδα που λες νομίζω ότι το θέμα δεν τίθεται αν ένα ΤΕΙ είναι καλύτερο από ένα άλλο. Οι διαφορές τους δεν νομίζω ότι είναι και πολύ μεγάλες. Αν κάτι διαφέρει αυτό είναι το επίπεδο των φοιτητών. Εκεί, σε κάποια ΤΕΙ υπήρχε παλιότερα σημαντική ανομοιομορφία. Ομως αυτό το φαινόμενο περιορίστηκε με την καθιέρωση εξετάσεων για οσους ερχόντουσαν από τα τεχνικά λύκεια.

 

Ολα τα ΤΕΙ όπως και τα πανεπιστήμια έχουν τα προβλήματά τους. Αυτό που εσείς των πολυτεχνείων έχετε στο μυαλό σαςn για τα ΤΕΙ είναι ως ένα μεγάλο βαθμό αποτέλεσμα της συκοφάντησης των ιδρυμάτων που κρατάει χρόνια τώρα και γίνεται συστηματικά από τη γνωστή συντεχνία του ΤΕΕ. Από την εποχή του μικρού πολυτεχνείου, του οποίου οι απόφοιτοι συχνά ήταν καλύτεροι από αυτούς του πολυτεχνείου, μέχρι και σήμερα, το ΤΕΕ μαζί με τα παραμάγαζά του, διάφορους τυχοδιώκτες στην ΕΜΔΥΔΑΣ και άλλους τραγελαφικούς συλλόγους, συκοφαντούν ανηλεώς τα ΤΕΙ. Πρόκειται για κοινούς συκοφάντες που δεν αξίζουν κανένα σεβασμό. Κάποιος συνάδελφος εδώ, είχε δώσει και ένα απόσπασμα για το τι έλεγε γελώντας γνωστό μέλος του ΤΕΕ σε δημόσια συνεδρίαση του τελευταίου. Πρόκεται για αλητεία εις βάρος των ιδρυμάτων και της αναβάθμισης της Ελληνικής Ανώτατης τεχνικής εκπαίδευσης.

 

Εσείς ειλικρινά δεν βλέπετε την κοροιδία ? Ασχέτως αν σας βολεύει 'η είναι υπέρ σας, βάλτετω στην άκρη αυτό μια στιγμή. Δεν βλέπετε ότι ακόμα και αυτή η ιστορία με τα master είναι διπρόσωπη ? Οτι απο τη μια λέει δήθεν "οχι" στο Ευρ. σύστημα και αρνείτε την εφαρμογή του για τους άλλους και από την άλλη βάσει αυτού του συστήματος ζητάει ότι ζητάει. Δεν είναι υποκρισία αυτό ? Δεν βλέπετε ότι οι εξαγγελίες του ΤΕΕ για επικες δικαστικές εκστρατείες κατά των ιδρυμάτων και των χωρών προέλευσής τους είναι ανοησίες και κοροιδία πρωτίστως προς τα μέλη του, εσάς ? Θα το πάρουν με τις πέτρες στην Ευρώπη. Δηλαδή δεν τα βλέπετε αυτά ? ειλικρινά αναρωτιέμαι ώρες ώρες. Το ΤΕΕ τώρα ανακάλυψε τα κολέγια ? Δημόσια Υπηρεσία είναι. Τώρα πήρε χαμπάρι ότι η χώρα θα καταδικαζόταν ? Επίσης ρώτησα. Μήπως στο πρόσφατο νομοσχέδιο για τα ΚΕΣ υπήρχε και σύμβουλος του ΤΕΕ, λέω μήπως ?????

 

Τα παραμύθια του ΤΕΕ αλλού.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υποστηρίζω το ΤΕΕ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. ΔΕΝ έχουμε όλα τα μέλη του ΤΕΕ τα ίδια συμφέροντα. ΣΑΣ κοροϊδευει και το ΤΕΕ και το Κράτος όπως και όλους μας.

Τι άλλο θέλετε να πω για να δείτε πως υπάρχουν και άλλοι που καταλαβαίνουν το πρόβλημά σας (θα με τρελάνετε)

 

(τελικά ξάναπόσταρα τι να κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμήστε..επειδή και στο ΤΕΕ δεν είναι ηλίθιοι, είναι φως φανάρι ότι γνωρίζουν το αποτέλεσμα των εξελίξεων στα επαγγελματικά δικαιώματα και ήδη ξεκινάνε να καλύψουν τα νώτα τους με την προσπάθεια ανάγνωρισης του 5ου χρόνου ως Master. Τώρα δηλώσεις του τύπου ότι θα τα "βάλουν" νομικά με όλη την Ε.Ε είναι καθαρά πολιτική εποχής Μαυρογιαλούρου..φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή.

Κατα τα άλλα καλές είναι οι αντιπαραθέσεις σας έτσι για να είναι λίγο αναμμένα τα αίματα, αλλά η εξέλιξη των πραγμάτων είναι προδιαγεγραμένη. Η αγορά το πολύ σε ένα χρόνο θα ανοίξει για όλους και όχι μόνο στον κλάδο των μηχανικών αλλά και στο γεωπονικό και σε άλλους..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αν είναι να εξελιχθούν τα πράματα όπως στην ευρώπη το πολυτεχνείο γιατί να μην πάρει master στα 5 χρόνια ??? Δικαιούται κανονικά αν από Αγγλία στα 4-5 χρόνια τους δίνουν master.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνήσουμε (που δεν μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά όπως φαίνεται) να αποδεχθούμε το Ευρωπαϊκό Σύστημα τότε ναι, με κάποιες τροποποιήσεις στο περίγραμμα σπουδών, το 5ετές του πολυτεχνείου να αναγνωριστεί ως Master. Ομως, αποδεχόμενοι αυτό θα πρέπει ΑΜΕΣΑ και τα ΤΕΙ να γίνουν πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών και να χορηγούν πρώτο τίτλο σπουδών μηχανικού.

 

Ομως σας ενημερώνω συνάδελφοι ότι ο υφυπουργός κ. Ταλιαδούρος, αρνήθηκε μια τέτοια προοπτική προχθές στη σύσκεψη των Προέδρων ΤΕΙ. Αποτέλεσμα ήταν οι τελευταίοι να αρνηθούν να συζητήσουν με τον υφυπουργό και το νομοσχέδιο για τη τεχνολογία και την έρευνα. Ο κος Ταλιαδούρος, που ύστερα απ όσα είχε δηλώσει την άνοιξη σχετικά με τα επ. δικαιώματα, είχε δώσει ελπίδες σε χιλιάδες πτυχιούχους, χθες, επανέλαβε ξανά την ίδια κασέτα, ακριβώς ότι είχε πει και την άνοιξη. Ούτε ένα "," δεν άλλαξε. Ντροπή για την κυβέρνηση. Από το 2004 συνδεριάζουν, είπε, οι επιτροπές για τα επ. δικαιώματα, και όλο συνεδριάζουν και ξανασυνεδριάζουν. Για τα κολέγια αρκούσαν μόνο 2-3 μήνες αφού έχουν έτοιμο το Π.Δ. για τα επ. δικαιώματά τους. Δυστυχώς οι απόφοιτοι ΤΕΙ, Fachhoschule και ισοτίμων σχολών θα παραμείνουν όμηροι. Αυτή τη φορά και των κολεγίων.

 

Πρόταση : Να συμπράξουν τα ΤΕΙ με πανεπιστήμια του εξωτερικού, όχι μόνο στα μεταπτυχιακά, αλλά και στο βασικό τίτλο σπουδών. Ας γίνουν παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα αφού η κυβέρνηση για ακόμα μια φορά φαίνεται πως υπέκυψε στις παρασκηνιακές πιέσεις γνωστών συντεχνιακών συμφερόντων με θύμα το 50% των ελληνικών δημόσιων ανώτατων ιδρυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου εμενα ειναι οτι οπως και στο εξωτερικο θα πρεπει να υπαρχει ενας φορεας που θα δινει την αδεια ασκησεως επαγγελματος μετα απο αντικειμενικες εξετασεις. Στο εξωτερικο οταν παρεις πτυχιο δεν εισαι καθολου σιγουρος οτι θα καταφερεις να παρεις αδεια ασκησεως επαγγελματος. Στην Ελλαδα δυστυχως παιρνουν ολοι. Ας μπουνε τελως παντων κι εδω εξετασεις, να δουμε τι εμαθε ο καθενας στη σχολη που τελειωσε και ποσο ικανος ειναι να κανει τον μηχανικο.

Επισης στο εξωτερικο υπαρχει μια καταταξη του πανεπιστημιου που τελειωσες. Απο τους 1000 μηχανικους που μπαινουμε στα πολυτεχνεια καθε χρονο με πανελληνιες ισως ουτε οι 100 να μην ειμαστε ικανοι να μπουμε στο M.I.T. Το συγκεκριμενο πανεπιστημιο εχει ενα επιπεδο σπουδων, ενα επιπεδο εισαχθεντων φοιτητων, ενα επιπεδο αποφοιτων. Ποση ειναι η πιθανοτητα να βρεις αποφοιτο του πανεπιστημιου αυτου που να μην ειναι ικανος μηχανικος;

Ας γινει κι εδω ετσι να σταματησουμε πλεον να μιλαμε για αποφοιτους πολυτεχνειων, ΤΕΙ και πανεπιστημιων εξωτερικου. Ας γινει κατι τετοιο να δουμε ποσοι με πληρωμενα πτυχια απο Ρουμανια (ειναι πραγματικοτητα οτι πληρωνεις για να περασεις τα μαθηματα, δεν ειναι μυθος) θα ασκουν εδω επαγγελμα μηχανικου.

 

 

Οσον αφορα ισοτιμιες παλιων πτυχιων με νεων, ξερω οτι ο πατερας μου που τελειωσε μικρο πολυτεχνειο, 4 χρονια σπουδων + υποχρεωτικη εξασκηση καποιους μηνες, υποχρεωτικη παρακολουθηση ολων των μαθηματων, μεχρι 3 μαθηματα για Σεπτεμβρη που αν δεν τα περναγες επαναλαμβανες ολη τη χρονια (δεν ηταν εξαμηνα) εξισωθηκε το πτυχιο του οταν καταργηθηκε το μικρο πολυτεχνειο με το πτυχιο του ΤΕΙ, το οποιο προφανως και ειναι κατωτερο. Συνεπως πιστευω οτι και Master να δωσουν στα ΤΕΙ θα αναγνωριστει και σε οσους εκαναν 3 χρονια σπουδες, επειδη απλα ηταν ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.