Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικό γραφείο ψάχνει για θύματα...


vkoumoul

Recommended Posts

Εγώ σου πέφτω ακριβός για τσαμπουκαλίκια,αλλά ο Ivan έχει τιμοκατάλογο να διαλέξεις από τις ''υπηρεσίες'' που παρέχει.Θές το τηλέφωνό του?:lol:Το σίγουρο είναι ότι θα σου έρθει πιό φτηνός από δικηγόρο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ σου πέφτω ακριβός για τσαμπουκαλίκια,αλλά ο Ivan έχει τιμοκατάλογο να διαλέξεις από τις ''υπηρεσίες'' που παρέχει.Θές το τηλέφωνό του?:lol:Το σίγουρο είναι ότι θα σου έρθει πιό φτηνός από δικηγόρο!

Μήπως τελικά να αλλάξω επάγγελμα; στο κάτω κάτω με τον δικό σου ένα γράμμα μας χωρίζει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μή νομίζεις........κ σε αυτούς υπάρχει ανταγωνισμός!!:lol:Βέβαια,αυτοί δεν έχουν φόρουμ.....:lol::lol:Κ δεν πιστεύω ότι θα βρεις κανέναν να δουλέψει με 12%!Άσε που χρωστάς κ χάρες.......:lol:

Link to comment
Share on other sites

βεβαια κάθε περίπτωση ωχριά μπροστά στη γελοιοποίηση που γινόταν μεσα από το ίδιο το δελτίο του ΤΕΕ (του οποίου ΤΕΕ ειναι γνωστοί οι ένδοξοι αγωνες του) από τον γελοίο με την αγγελία-πλαίσιο το 2003 ή 2004 (δεν θυμάμαι το έτος), με την έγκριση και τις ευλογίες του ίδιου του ΤΕΕ αφού ήταν στο δελτίο του.

Link to comment
Share on other sites

μη με συγχίζεις evan να χαρείς, μην μου θυμίζεις τους καραγκιόζηδες και κυρίως αυτούς που το δημοσιεύανε για σερί τευχών

Link to comment
Share on other sites

Ο body125z τα είπε όλα.σωστός.

δεν έχω δουλέψει συγκεκριμένα με 12 % αλλά σε συνεργασίες με παλαιότερους μηχανικούς που έχουν τις δουλιές νομίζω ότι ελάχιστοι είναι οι φθασμένοι συναδερφοι που θα δώσουν πολλά παραπάνω χρήματα..αναλογικά σαν μηνιάτικο.το να βγάλεις τη δουλειά για να μάθεις και να σε μάθουν με 12 % και να υπογράψει άλλος δυστυχώς το θεωρώ ενα ενδεχόμενο έτσι όπως είναι η αγορά.το να βγάλεις τη δουλειά , κ να την υπογράψεις κ να φάς κ την εφορία, νομίζω πως τότε πρέπει να σκεφτείς άλλο τρόπο να βγάλεις τα ίδια χρήματα.αρκεί να σκεφτείς ότι ο τελευταιος αλλοδαπος ανειδίκευτος που θα σιδερώσει τη πλάκα που εσύ θα υπολογίσεις,θα βγάλει περισσότερα χρήματα από εσένα..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κανείς δεν ζήτησε από το συνάδελφο να βγάλει τη δουλειά.Το ζητούμενο ήταν να πάρει πάνω του την εφορεία.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ο άλλος που του έκανε την πρόταση είναι σωστός,γιατί κ αυτός ένας νταβατζής μηχανικός της προηγούμενης γενιάς είναι που ψάχνει για κορόιδα,χρεώνοντάς τους κ χάρες από πάνω.Από τέτοιους ξέρω αρκετούς.

 

Όμως rigid έχεις ξεφύγει φίλε,αγνοείς ότι δεν ζητήθηκε να κάνει τη δουλειά με το 12%.Σε αυτά που λες συμφωνώ μαζί σου,αλλά δεν μπορούμε να συζητήσουμε για το νόημα του θρεντ,γιατί όλοι σχολιάζουν τα λεγόμενά σου.

 

Για όσους ψάχνουν ένα μελετητικό γραφείο που ψάχνει για θύματα,τότε μάλλον τα περισσότερα έτσι είναι,γιατί οι περισσότεροι συνάδελφοι είναι του καναπέ κ τους τρομάζουν οι ματσουλαραίοι των εργοταξίων...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα έχει παρατραβήξει.

 

Η αμοιβή μίας δουλειάς κατανέμεται ως εξής:30% σε αυτόν που την βρίσκει και την ''κλείνει'',30-40% σε αυτόν που την κάνει (κ την υπογράφει) και 30-40% σε αυτόν που καταφέρνει να την πληρωθεί.

 

Στα ιδιωτικά οικοδομικούλια,το τελευταίο 30-40% το έχει ''εξασφαλίσει'' το ΤΕΕ,κάνοντας τη ζωή πιό εύκολη.Άρα ουσιαστικά η δουλειά σε αυτά τα έργα είναι πλέον fifty-fifty(αυτός που την ''κλείνει'' κ αυτός που την ''τελειώνει''.Στην πραγματικότητα σε αυτό εδώ το σημείο ΟΛΟΙ που καλούνται να ''τελειώσουν'' τη δουλειά εξαθλιώνονται,εξ' ού κ η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί).Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του θρεντ,ζητήθηκε από το φίλτατο ΟΧΙ να κάνει τη δουλειά,αλλά να πάρει πάνω του την ΕΦΟΡΕΙΑ.Βέβαια,του δίνονται ψίχουλα,αλλά δεν άκουσα ΚΑΘΟΛΟΥ την τοποθέτησή του επάνω σε αυτό..........Τί ζήτησε αυτός?

 

ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΑ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑΤΕ?

 

Στην τελική,τα πάντα σε αυτή τη ζωή είναι ένα deal.....Ο φίλτατος που ξεκίνησε το θρεντ,θα μπορούσε πολύ απλά ή να κάνει καλύτερο deal,ή να πάει στον έφορο,αν είναι τόσο δυσαρεστημένος κ απηυδυσμένος.........

 

Πρωτα απ'όλα αγαπητό μου παιδί αν διάβασες αναφέρω ότι είμαι εργοταξιάρχης σε δημόσια έργα. Το γραφείο είναι μία απογευματινή, κυρίως βραδυνή απασχόληση.

Επειδή ο αδερφός μου ασχολείται με ανακαινήσεις βγάζω μέσω όρο 1-2 άδειες επισκευής το μήνα σε ιδιώτες χωρίς έκπτωση.(δίνω 200 ευρώ στον αδερφό μου)

Στατικά κάνω για δύο αρχιτέκτονες (επισκευές νεοκλάσικών η μία, και ο άλλος στη χαλκίδα) και οι δύο με ελαχιστες αμοιβές, αλλά μέχρι τώρα έχουν ελάχιστες δουλείες (2-3).

Για να υπογράψω μία στατική μελέτη ζητάω και όσα για να την κάνω και να υπογράψω μαζί και κάπου κοντά στα διπλάσια από αυτά που λένε οι άλλοι εδώ μέσα.Με την λεπτομέρεια ότι έχω δουλεία και δεν πιέζομαι και είμαι στη μεγάλη φορολογική κλίμακα.

 

Ο τύπος δουλεύει για κατασκευαστές, είναι γνωστός, και σχεδιάζει μαζί με τα παιδάκια που έχει στο γραφείο του κυρίως πολυκατοικίες. Τα στατικά κάθε μίας εγώ τα υπολογίζω 4500-7500ευρώ. Σου δίνει 12% για τα 5 λεπτά που υπογράψεις στο γραφείο του (και τα βράδια που θα σκέφτεσαι τη ..... που υπόγραψες).

Στις 5-6 υπογραφές έχεις καλύψει το αφορολόγητο και έχεις εισπράξει κανα πεντοχίλιαρο.

Και ο τύπος το θεωρεί και λογικό.

 

Και από 'οτι βλέπω και εσύ και κάποιοι άλλοι εδω μέσα το θεωρείται και λογικό.

Καλά σας κανουν, το τραβάει ο οργανισμός σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.