Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για ΕΜΠ μηχανολόγων - ποιά βιβλία;


Recommended Posts

Θέλω να δώσω κατατακτήριες στο Μετσόβειο (για την σχολή των μηχανολόγων), αλλά οι ιστοσελίδες των μαθημάτων που απαιτούνται δεν με βοήθησαν και πολύ. Μήπως υπάρχουν μηχανολόγοι που μπορούν να μου πουν ποια συγγράματα χρησιμοποιούνται για τα μαθήματα:

 

Θερμοδυναμική Ι

Στοιχεία Μηχανών ΙΙ

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή υλικό είναι αποδεκτά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία μηχανών 2

 

Οδοντώσεις και μειωτήρες στροφών

Θ.Ν. Κωστόπουλος

 

 

Θερμοδυναμική 1

Δημήτριου Α. Κουρεμένου

(Εκδόσεις Σημεών)

Link to comment
Share on other sites

κάποιος αν διορθώσει τον τίτλο σε "καταταΚτήριες" γιατί πάλι θα λένε: "έψαξα στο forum και με τη αναζήτηση δεν βρήκα τίποτα" και δώστου μετά ξανά-μανά το ίδιο ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την θερμοδυναμική θα χρειαστείς και το διάγραμμα Mollier.

Το σημειώνω γιατί αν και σημαντικό, πολλοί δεν το γνωρίζουν.

1 θέμα θα είναι σίγουρα από Mollier.

 

Σημαντική βοήθεια μπορεί να παίξει και ο Γκαρούτσος. Τα θέματα που έμπαιναν όμως στις εξετάσεις του μαθήματος ξέφευγαν πολύ, δεν λυνόντουσαν με την ίδια ευκολία του Γκαρούτσου...

 

Για Στοιχεία ΙΙ Κωστόπουλος και ο θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

λοιπόν για εσάς που δίνεται κατατακτήριες στο http://www.e-polytexneio.gr μια φοιτητική ιστοσελίδα των μηχανολόγων μηχανικών του ΕΜΠ, υπάρχουν ανεβασμένα θέματα από πολλά μαθήματα, έτσι για να πάρετε μια γεύση για το τι περίπου βάζουν. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω κατατακτήριες στο Μετσόβειο (για την σχολή των μηχανολόγων), αλλά οι ιστοσελίδες των μαθημάτων που απαιτούνται δεν με βοήθησαν και πολύ. Μήπως υπάρχουν μηχανολόγοι που μπορούν να μου πουν ποια συγγράματα χρησιμοποιούνται για τα μαθήματα:

 

Θερμοδυναμική Ι

Στοιχεία Μηχανών ΙΙ

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή υλικό είναι αποδεκτά. Ευχαριστώ.

 

Συνάδελφε, επειδή θα δώσω κι εγώ κατατακτήριες στη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ για την απόκτηση 2ου διπλώματος, έχω ψάξει το θέμα και έχω βρει ορισμένα πολύ καλά βιβλία γι αυτά τα μαθήματα, καινούρια, καλογραμμένα και επιστημονικά άρτια που θα σε βοηθήσουν περισσότερο από τα βιβλία των μαθημάτων αυτώ που δίνουν οι καθηγητές στους φοιτητές. Αυτά είναι:

 

Θερμοδυναμική Ι: Θερμοδυναμική για μηχανικούς (Τόμοι Α και Β)-Εκδόσεις Τζιόλα

Στοιχεία μηχανών ΙΙ: Στοιχεία μηχανών (Τόμος Β):Στοιχεία μεταφοράς ισχύος-Εκδόσεις Τζιόλα-Χ.Α. Παπαδόπουλος

 

Για να κατανοήσεις τα στοιχεία μηχανών ΙΙ θα πρέπει να έχεις μια ιδέα για τα στοιχεία μηχανών Ι. Ένα πολύ καλό βιβλία για τα στοιχεία μηχανών Ι είναι το σύγγραμμα: Στοιχεία μηχανών (Τόμος Α):Εισαγωγή στο σχεδιασμό μηχανών-Εκδόσεις Τζιόλα-Χ.Α. Παπαδόπουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για θερμοδυναμικη Ι θα προτεινα να διαβαστει απο ενα δημοφιλες βοηθημα το γκαρουτσο με τιτλο θερμοδυναμικη. (το διαγραμμα mollier που θα εχετε μαζι καλυτερα να ειναι με διαφορετικα χρωματα οι καμπυλες και οχι ασπρομαυρο)

 

Τωρα για τα στοιχεια ΙΙ οποιοδηποτε βιβλιο δεν νομιζω πως θα βοηθησει ιδιαιτερα προσπαθησε να βρεις καποιο παλιο θεμα εξαμηνου απο αυτα που βαζει ο διδασκοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.