Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση σχεδίου πόλεως


Recommended Posts

Γειά σε όλους, μου προέκυψε η εξής περίπτωση:

Τροποποίηση σχεδίου πόλης η οποία αφού ''πέρασε'' από Σ.Χ.Ο.Π. εγκρίθηκε οριστικά με απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου το έτος 1999. Εκείνη την περίοδο η διαδικασία τροποποίησης είχε αυτή την σειρά. Από αδράνεια της υπηρεσίας δεν στάλθηκε ποτέ ο φάκελος της τροποποίησης στο εθνικό τυπογραφείο για να πάρει Φ.Ε.Κ.. Στην πολεοδομία του Δήμου τώρα σκέφτονται με ποιό τρόπο θα πάρει σήμερα μετά από 11 χρόνια Φ.Ε.Κ., μιας και έχουν περάσει 11 χρόνια και έχει αλλάξει η διαδικασία έγκρισης. Ιδιοκτήτης οικοπέδου που σαφώς επηρεάζεται από την τροποποίηση θέλει να βγάλει Οικοδομική άδεια. Εχει κανείς άποψη για τον σωστό (και πιο γρήγορο) τρόπο δημοσιεύσης στο Φ.Ε.Κ.? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Κάνω μία εξυπηρέτηση σε συνάδελφο για μια τροποποίηση σχεδίου πόλεως στην οικοδομική γραμμή ενός οικοδομικού τετραγώνου. Σύμφωνα με ένα έγγραφο της Δ/νσης Περιβάλλοντος οι βασικές εγκύκλιοι που έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο σχέδιο πόλης είναι οι 1/1961 και 8/1975, καθώς και το άρθρο 154 του ΠΔ 27-07-1999 (ΦΕΚ 580 Δ).

 

Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά περιλαμβάνεται και το παρακάτω (το οποίο έχω αναλάβει):

 

"Πλήρης πινακίδα του ΡΣ x5 υπό κλίμακα 1:500 ή 1:1000, με τις προτεινόμενες παρεμβάσεις".

Τα υπόλοιπα με τις γραμμές τα κατάλαβα.

Όταν όμως λέει πλήρη πινακίδα, καταλαβαίνω ότι πρέπει να δουλέψω σε ολόκληρο το φύλλο του ΡΣ και όχι σε κάποιο απόσπασμα μεγέθους Α3 ή Α4.

Επιπλέον, το αντίγραφο που είναι να πάει για το ΦΕΚ, προφανώς μεγέθους Α4, θα πρέπει να έχω όλο το φύλλο του ΡΣ σπασμένο σε Α4, ή αρκεί μόνο η περιοχή ενδιαφέροντος;

Link to comment
Share on other sites

Η "πλήρης πινακίδα" είναι περιττή για την περίπτωση "εντοπισμένης" τροποποίησης. σκοπός είναι να φαίνονται ολόκληρα τα επηρεαζόμενα Ο.Τ. (που μπορεί νάναι και σε δύο πινακίδες). Μέχρι την έγκριση μπορούν να δουλέψουν με αυτά. Για το ΦΕΚ (αργότερα) μπορεί για λόγους αντικατάστασης της πινακίδας στο αρχείο της ΥΔΟΜ (ψηφιακής; αδιάσταλτης;..) να πρέπει να το κάνεις.

Το σπάσιμο σε Α4 για το ΦΕΚ δεν σε αφορά.

Επίσης η κλίμακα επεξεργασίας και έγκρισης (1:500 συνήθως) μπορεί να μην ταυτίζεται με την κλίμακα του ήδη εγκεκριμένου σχεδίου.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε όλοι μας!

Σας παραθέτω μία περίπτωση που έχω αναλάβει και περιμένω απαντήσεις από έμπειρους και μη συναδέλφους..

 

Έχω το οικόπεδο Α-Β-.....-Κ εμβαδού >500τμ το οποίο βρίσκεται εντός σχεδίου.

Έρχεται η αναθεώρηση και ο ΆΣΣΟΣ μελετητής ρίχνει τις γραμμές δόμησης όπου να ναι, δίχως να κοιτάει το ΄΄πίσω΄΄...κτίσματα, περιφράξεις, δρόμοι υπάρχοντες κλπ

Εγώ τώρα πως μπορώ να καταστώ άρτιος και οικοδομήσιμος με την υφιστάμενη αναθεώρηση?

Σημειώνω ότι προσκύρωση-τακτοποίηση δεν γίνεται όταν υπάρχουν κτίσματα απ ότι ξέρω..διορθώστε με αν κάνω λάθος..

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας..ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μπούν στην διαδιασία να το κοιτάξουν..

 

ΥΓ: Το οικόπεδο είναι άρτιο ως προς το εμβαδόν..το πρόσωπο με καίει (συν τις προσκυρώσεις κλπ κλπ)..

ΥΓ2: Αρτιότητα 13-500

ΥΓ3: Εγώ προσωπικά το βλέπω για αίτηση τροποποίησης σχεδίου..

ΥΓ4: Το σχήμα του οικοπέδου πρέπει να είναι ορθογώνιο??

TOPO.pdf

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

πάντως εγώ έκανα 1 τροποποίηση ρυμοτομικού σχεδίου στην ζωή μου και παιδεύτηκα τρομερά και να φανταστείς ότι ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει άδεια και μετά από αναθεώρηση του ρυμοτομικού σχεδίου του έκοβαν τμήμα κτίσματος!έλεγαν πως η νεώτερη ρυμοτομία είναι καλύτερη και δεν θα ήταν εύκολο να αλλάξει!!

τι να πώ... ο καθένας λέει ότι θέλει.χρειάστηκαν 3 επιτροπές χωροταξίας για να τους μεταπείσω.

τώρα εσένα που είναι αυθαίρετο , δεν θέλω να σε απογοήτευσω... δύσκολο πάντως

έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, διάβασα και από βιβλία που έχω ότι για να τροποποιηθεί το Ρ.Σ. πρέπει να προβάλλω το καλό του κοινού συνόλου εσείς πως προσεγγίσατε το θέμα στην τεχνική σας έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.