Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης χωρίς υπερκείμενη κάλυψη


sundance

Recommended Posts

ΑΡΘΡΟ 1 (Τροποποίηση του άρθρου 2)

Παρακαλώ πολύ την συνάδελφο myri, να με βοηθήσει ως προς το ποιο είναι το άρθρο 2 που τροποποιείται από το άρθρο που παρέθεσε.

Με συγχωρείς για την (ίσως) αφελή ερώτηση, αλλά -όσο κι αν έψαξα στον ΓΟΚ- δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ πολύ την συνάδελφο myri, να με βοηθήσει ως προς το ποιο είναι το άρθρο 2 που τροποποιείται από το άρθρο που παρέθεσε.

Με συγχωρείς για την (ίσως) αφελή ερώτηση, αλλά -όσο κι αν έψαξα στον ΓΟΚ- δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

 

Mάλλον αφορά διευκρινήσεις επί των ορισμών αρθρο2/ΓΟΚ'85

 

Βάσει της συγκεκριμένης διάταξης που παρέθεσε η myri, αν καταλαβαίνω καλά, μπορούμε να έχουμε βατό η μη εξώστη στο δώμα, ο οποίος μπορεί να έχει τις διαστάσεις που ορίζονται για τους εξώστες, χωρίς να μετρά στο 35% αν δεν είναι βατός.

 

Επομένως δεν χρειάζεται έγκριση ΕΠΑΕ.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

να σας πω την αλήθεια δεν το έψαξα και πολύ διότι είναι σε ηλεκτρονική μορφή και πρέπει να το τυπώσω για να βγάλω άκρη

και εγώ αυτό που διευκρινίζει ο Athan υπέθεσα

αν και το 40% (πλέον 35%) δεν αναφέρεται στο άρθρο 2

------

ναι χωρίς έγκριση της ΕΠΑΕ καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ελεγκτές της πολεοδομίας, θέλω να προσθέσω ότι (προ διετίας περίπου) μου είχε γίνει

η ακόλουθη παρατήρηση.

Εάν ο "άβατος εξώστης" έχει πλάτος μεγαλύτερο των 40εκ. τότε πρέπει να τεθεί υπό την κρίση της Ε.Π.Α.Ε.

 

Ανατρέχοντας, όμως, σε παλαιότερες μελέτες μου, διαπίστωσα ότι ορισμένοι ελεγκτές είχαν αποδεχτεί

"άβατα προστεγάσματα" μεγαλύτερου πλάτους, χωρίς να απαιτηθεί έγκριση.

 

Συνάδελφε Altan, σε ποιον ορισμό αναφέρεσαι;

 

Επειδή σκοπεύω να χρησιμοποιώ στις (επόμενες) μελέτες μου την διάταξη που παρέθεσε η αγαπητή

συνάδελφος myri, μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος (εάν είναι εύκολο) να απαντήσει συγκεκριμένα,

ποιο είναι το άρθρο 2 που τροποποιείται από το παρατιθέμενο άρθρο;

 

Από την φράση "εάν είναι βατός περιλαμβάνεται στο 40%", προκύπτει ότι εάν δεν είναι βατός

δεν περιλαμβάνεται στο 40% (35%);

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για τροποποίηση του άρθρου 2 του ΓΟΚ. Συμπλήρωση θα έλεγα καλύτερα.

Φαίνεται απο το link.

2. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤ΄ ΑΡΘΡΟ

 

ΑΡΘΡΟ 1 (Τροποποίηση του άρθρου 2)

 

Τροποποιούνται και συμπληρώνονται οι ήδη υπάρχοντες ορισμοί για τον ορθότερο προσδιορισμό της έννοιας, που αποδίδουν.

...

 

Μήπως δεν κατάλαβα τι ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες, αγαπητή συνάδελφε thalia.

(Μάλλον το ίδιο εννοούσε και ο συνάδελφος Athan, αλλά δεν το κατάλαβα - με συγχωρείς συνάδελφε.)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, thalia, για την διευκρίνηση - απάντηση.

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις (και) στο τελευταίο ερώτημα της #24 δημοσίευσής μου;

Link to comment
Share on other sites

Από την φράση "εάν είναι βατός περιλαμβάνεται στο 40%", προκύπτει ότι εάν δεν είναι βατός δεν περιλαμβάνεται στο 40% (35%);

 

Νομίζω (και ελπίζω) πως ναι.

 

Βασικά και εγώ βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να χρησιμοποιήσω τα παραπάνω (τα οποία παρέθεσε η συνάδελφος myri), εφ'όσον έως τώρα θεωρούσα ισχύουσες τις διατάξεις περί 0,40μ ειδάλλως οι εξώστες να μετρούν στο 40%.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Αλλά δεν το έχω χρησιμοποιησει οπότε δεν μπορω να στο πω με σιγουριά!

Πάντως με τα ελληνικά που ξέρω καταλήγω οτι δεν μετράει αφού δεν είναι βατός.

Link to comment
Share on other sites

Kαλή τύχη!

 

Αν θέλεις ενημέρωσε για την εξέλιξη της υπόθεσής σου στην πολεοδομία (Αν δεν σε προλάβω εγω) για να δούμε τελικά τι ισχύει στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.