Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης χωρίς υπερκείμενη κάλυψη


sundance

Recommended Posts

Σχήμα λόγου είναι ο "άβατος εξώστης".

 

Αρθρο 2 (ΓΟΚ '85/2000)

Ορισμοί

37. Αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία είναι τα φέροντα ή μη στοιχεία του κτιρίου, που σκοπό έχουν την αρχιτεκτονική διαμόρφωση των όψεών του.

38. Εξώστης είναι η οριζόντια προεξοχή της πλάκας του δαπέδου ορόφου ή δώματος, η οποία προβάλλει, με ή χωρίς τη χρήση δοκών, πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση και την προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

39. Προστέγασμα είναι η σταθερή ή κινητή προεξοχή πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου, η οποία δεν χρησιμοποιείται ως εξώστης.

 

Με την κατασκευή στηθαίου μεταξύ δώματος (ταράτσας) και αρχιτεκτονικής προεξοχής (προβόλου) γίνεται μη βατός ο πρόβολος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...την εποχη του χειμωνα και του φθινοπωρου που υπαρχουν βροχοπτωσεις,ολο αυτο το νερο που ερχεται σε επαφη με τον τοιχο,τα κουφωματα και τους υαλοπινακες δεν συνεπαγεται προβληματα σε βαθος χρονου?...

 

Αν τα κουφώματα είναι καλής ποιότητας, σωστά τοποθετημένα, οι εξώστες έχουν την απαιτούμενη κλίση ώστε να μη λιμνάζουν τα νερά και η εν γένει κτηριακή κατασκευή πληροί τις προδιαγραφές που οφείλει γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Το μόνο μείον που μπορώ να σκεφτώ είναι η έλλειψη σκίασης και άντε το ότι πρέπει να πλένεις πιο συχνά τα τζάμια.

 

Στην ουσία είναι θέμα επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην εποχή που προωθείται η βιοκλιματική αρχιτεκτονική θεωρώ απαράδεκτο και ηλίθιο το περιορισμό των 40εκ. αφού κάθε κτίριο θα μπορούσε να έχει υπολογισμένο το απαιτούμενο προστέγασμα για σωστό ηλιασμό και σκίαση βάσει ηλιακών χαρτών και προσανατολισμού... Ακόμη και αν δεν κατασκευάζεται με πλήρεις προδιαγραφές βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής, γιατί να αναγκάζεται ο ιδιοκτήτης να κάνει καραγκιοζιλίκια και παρανομίες αφού μπορεί η ανάγκη μεγαλύτερου γείσου (ή μαρκίζας ή άβατου εξώστη) να τεκμηριωθεί από το μηχανικό? Αυτές οι ΕΠΑΕ όπως λειτουργούν είναι απλώς εμπόδιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο εκτός από την απροσεξία του ελεγκτή, συνάδελφε Theo.

 

Για πολλοστή φορά, θέλω να πω ότι δεν υπάρχει καμμία -απολύτως- ανάγκη να χρησιμοποιούμε ακραίους

χαρακτηρισμούς για να κατακρίνουμε κάποια (κατά την γνώμη μας) ανεπάρκεια των κανονισμών ή της νομοθεσίας.

Αντιθέτως, με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την βαρύτητα της παρατήρησής μας.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου έχω δει ένα σωρό άδειες με άβατο εξώστη ή αρχιτεκτονική προεξοχή >0,40μ χωρίς ΕΠΑΕ (Γιάννενα)

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά, θέλω να πω ότι δεν υπάρχει καμμία -απολύτως- ανάγκη να χρησιμοποιούμε ακραίους

χαρακτηρισμούς για να κατακρίνουμε κάποια (κατά την γνώμη μας) ανεπάρκεια των κανονισμών ή της νομοθεσίας.

Αντιθέτως, με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την βαρύτητα της παρατήρησής μας.

 

Εχεις δίκιο, μάλλον αναφέρεσαι σε εμένα... Αλλά πές μου πως να αντιμετωπίσει κανείς τις αυθαιρεσίες κάποιων... Γιατί 40εκ και όχι 60εκ..? Γιατί στα 60εκ. στέκεται άνθρωπος με αποτέλεσμα πάλι να γίνουν αυθαιρεσίες...

Με αφορμή και τη τελευταία επέμβαση στους Η/Χ, σε συνδιασμό με άλλες πολλές περιπτώσεις, μπορεί να συμφωνώ για τη κόσμια έκφραση στο φόρουμ, αλλά μόνο ηλίθια βρίσκω τη τακτική του να επεμβαίνεις έτσι στην αρχιτεκτονική επειδή είσαι ανίκανος ως κράτος να ελέγξεις και να επιβάλεις καταστάσεις... Ας διάβαζα μια φορά κάτι σαν..."Οι Η/Χ θα γίνουν μέχρι 1.80μ βάθος γιατί μετά δημιουργείται μείωση του φωτισμού στο χώρο και δεν τηρείται ....." ένα επιχείρημα βρε παιδί μου... όχι έτσι γουστάρω έτσι το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Chilon ξέχασα να σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον συνάδελφε.

 

Και εσύ και ο JTB μείνετε στο θέμα παρακαλώ.

 

Και οι δύο είστε καλοπροαίρετοι συνάδελφοι με άποψη που οφείλετε να καταθέτετε με κόσμιο τρόπο και ήθος!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε μου την επιμονή αλλά γιατί έχω δει άδειες χωρίς ΕΠΑΕ με άβατο εξώστη >40εκ ?
Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο εκτός από την απροσεξία του ελεγκτή, συνάδελφε Theo.

 

υπάρχει κάποια εγκύκλιος που διευκρινίζει το θέμα

και ορίζει μη-βατό εξώστη που δεν προσμετράται στο 40% και πλέον 35%

και μάλιστα έχει και ένα σχεδιάκι

 

παρότι έψαξα τη νομοθεσία δεν καταφερα να το βρω

θα επενέλθω όμως

--------

χμ το βρήκα

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αθήνα 30/6/2000

Αρ.Πρωτ. : 84128 Προς: Τους αποδέκτες πολεοδομικών Εγκυκλίων

Θέμα: Διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή προισχυουσών διατάξεων του άρθρου 26 του Ν. 2831/2000 «Περί τροποποίησης του Ν. 1577/85 «Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός» και άλλες πολεοδομικές διατάξεις» (ΦΕΚ 140Α/ 13-6-2000).

2. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤ΄ ΑΡΘΡΟ

ΑΡΘΡΟ 1 (Τροποποίηση του άρθρου 2)

Παρ. 5 - Δίνεται η δυνατότητα κατασκευής εξώστου και στο δώμα, ο οποίος εάν είναι βατός περιλαμβάνεται στο ποσοστό 40% το οποίο επιτρέπεται για την κατασκευή ημιυπαίθριων χώρων και εξωστών σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11

ε, το σχήμα όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.