Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Συνάδελφοι, αν δεν κάνω λάθος, ο αριθμός πρωτοκόλλου που λαμβάνει η αίτησή σας δίδεται με βάση την εκάστοτε περιφέρεια που δηλώνετε ως έδρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνω.αυτο λεω.

 

βαλε και τη μειωση τιμων στους ssd.

 

και την ενδεχομενη των i7 λογω της κυκλοφοριας του i5.(βεβαια σε αυτη την περιπτωση μπορει να ισχυσει και το αντιθετο).

 

συνεπως παιδια,μεχρι 31/11 θα εχουν αλλαξει καποια πραγματα στον χωρο των η/υ ΟΠΟΤΕ καποιοι ισως θα πρεπε να προβειτε σε ακυρωσεις αιτησεων.

Link to comment
Share on other sites

Mα το κακο ειναι οτι η υλοποιηση για να γινει το μεγιστο που δινει η κυα ειναι 4 μηνες μετα τη ληξη προθεσμιας.

 

Δηλαδη μιλαμε για Μαρτιο να βαλουν τα λεφτα.

 

Give to egg a haircut

 

edit

grab the egg and give it a haircut

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συνάδελφοι, είναι αναγκαστικό να περιγράφεις επακριβώς τον τύπο του επεξεργαστή; Βάζεις σκέτο quadcore και καθάρισες. Έτσι μπορείς τελικά να επιλέξεις έναν από τους Q9450, i7, Xeon κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η επιδότηση είναι για εργαλεία για την δουλειά μας.

 

Αν τα χρειαζόμαστε δεν υπάρχει λόγος να αναβάλλουμε την αγορά τους.

 

Αν δεν τα χρειαζόμαστε, είναι πεταμένα λεφτά το να τα αγοράσουμε μόνο και μόνο επειδή υπάρχει επιδότηση. Μην μας πιάνει καταναλωτική μανία. Ιδιαίτερα όσοι είναι στο 50% επιδότηση δεν έχουν και μεγάλο όφελος. Ο ίδιος υπολογιστής που κάνει τώρα Χ ευρώ σε 18 μήνες θα κάνει Χ/2 (λόγω του νόμου του moore και της αγοράς πληροφορικής).

 

Για τους επιτήδιους που έχουν στο μυαλό τους να πάρουν την επιδότηση και να πουλήσουν μετά ότι αγοράσουν, καλό είναι να ξέρουν ότι για τα επόμενα ΠΕΝΤΕ χρόνια, απαγορεύεται να μεταβιβαστούν να πουληθούν, να χρησιμοποιηθούν για άλλη χρήση πριν της αρχικής χρήσης (στην περίπτωσή μας για μηχανικούς), κτλ. Αν γίνει κάτι τέτοιο επιστρέφεται το ποσό της επιδότησης. Ο έλεγχος θα γίνει δειγματοληπτικά.

 

 

Προσωπικά με το που θα μου εγκριθεί η επιδότηση (αν εγκριθεί βέβαια), την ίδια μέρα θα κάνω και την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

Νομίζω οι συνάδελφοι αναφέρονται σε προτιμολόγια τα οποία περιγράφουν αναλυτικά την σύνθεση του υπολογιστή. Αν αναφέρεται αναλυτικά η σύνθεση και ο υπολογιστής αγορασθεί μετά από 5 μήνες υπάρχει όντως πρόβλημα μιας και το τελικό τιμολόγιο θα είναι μικρότερο του προτιμολογίου. Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να μένουν μερικές ασάφειες στο προτιμολόγιο και να μην είμαστε τόσο συγκεκριμένοι. Γι αυτό ανέφερα προηγουμένως το παράδειγμα με τον επεξεργαστή. Εγώ ας πούμε αναφέρω μόνο quad-core επεξεργαστή και όχι τον ακριβή τύπο του. Τώρα ο Q9450 στοιχίζει ας πούμε 130€ (τυχαία η τιμή). Μετά από 5 μήνες στην ίδια τιμή θα αγοράσω τον Xeon. Όσο για τους SSD πάλι ακριβοί θα είναι για την σύνθεση που έχω στο μυαλό μου (4 σκληροί σε RAID10).

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

Νομίζω οι συνάδελφοι αναφέρονται σε προτιμολόγια τα οποία περιγράφουν αναλυτικά την σύνθεση του υπολογιστή.

 

Γι ' αυτο μιλαμε

 

@sdim

Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να μένουν μερικές ασάφειες στο προτιμολόγιο και να μην είμαστε τόσο συγκεκριμένοι.

 

Καλη λυση,αρκει να κανονιστει με το προμηθευτη

 

Στον ελεγχο υλοποιησης δεν θα πρεπει να υπαρχει απολυτη ταυτιση με τα τιμολογια;

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι μιλάνε για προτιμολόγια. Δεν αναφερόμουν σε αυτό.

 

Αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν στο πρόγραμμά τους να ψωνίσουν στο τέλος της προθεσμίας. Όταν χρειαζόμαστε ένα εργαλείο όσο πιο γρήγορα το πάρουμε τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.