Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν επαρκεί η μνήμη του εκτυπωτή για εκτύπωση pdf


nik

Recommended Posts

Θέλω να τυπώσω ένα pdf το οποίο έχει εικόνες και διαγράμματα και θέλω να το τυπώσω έγχρωμο. Ξεκινάω την εκτύπωση και ενώ τυπώνονται κάποιες αρχικές σελίδες μετά σταματάει. Το δοκίμασα και σε άλλους εκτυπωτές και δεν γίνεται τίποτα. Κανείς δεν το τυπώνει το αρχείο. Δοκίμασα και μία μία σελίδα αλλά τίποτα. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα μνήμης. Το αρχείο είναι 2,5 ΜΒ που δεν είναι τίποτα τρομερό αλλά μόλις το στέλνω για εκτύπωση μέσα από τις ιδιότητες εκτύπωσης φαίνεται να φτάνει τα 50 ΜΒ...

 

Υπάρχει κάποια λύση? Δεν μπορώ να βρω τα διαγράμματα και τις εικόνες και να το ξαναφτιάξω..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τυπώσω ένα pdf το οποίο έχει εικόνες και διαγράμματα και θέλω να το τυπώσω έγχρωμο. Ξεκινάω την εκτύπωση και ενώ τυπώνονται κάποιες αρχικές σελίδες μετά σταματάει. Το δοκίμασα και σε άλλους εκτυπωτές και δεν γίνεται τίποτα. Κανείς δεν το τυπώνει το αρχείο. Δοκίμασα και μία μία σελίδα αλλά τίποτα. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα μνήμης. Το αρχείο είναι 2,5 ΜΒ που δεν είναι τίποτα τρομερό αλλά μόλις το στέλνω για εκτύπωση μέσα από τις ιδιότητες εκτύπωσης φαίνεται να φτάνει τα 50 ΜΒ...

 

Υπάρχει κάποια λύση? Δεν μπορώ να βρω τα διαγράμματα και τις εικόνες και να το ξαναφτιάξω..

 

1) Είναι θέμα του driver του εκτυπωτή και του ίδιου του εκτυπωτή. Δες τι γλώσσες πρωτόκολλα υποστηρίζει ο εκτυπωτής σου. Ίσως κάποιος συνδυασμός απαιτεί λιγότερη μνήμη.

2) Εναλλακτικά βρες κάποιον εκτυπωτή που έχει native pdf support (πχ HP Color Laser 4700)

Link to comment
Share on other sites

Πως ilias?Ολόκληρο κείμενο σε jpg ?

 

Λέω να πάω σε κάνα φωτοτυπάδικο να τελειώνω. Εκεί τα μηχανήματα έχουν μεγάλη μνήμη και λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.

 

x_user δεν τα πολυ ξέρω αυτά που λες. Τι είναι το native pdf support ? Το μετέτρεψα και σε .doc αρχείο και πάλι δεν γίνεται τίποτα. Είναι θέμα μνήμης του μηχανήματος.

Link to comment
Share on other sites

Πως ilias?Ολόκληρο κείμενο σε jpg ?

Ναι nik!

Εάν το adobe σου μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο κάνεις export και μετά τυπώνεις μία μία τις σελίδες-φωτογραφίες (πλέον).

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια επιλογή δεν έχω ilias. Μήπως έχεις κάποια έκδοση pro ή κάτι άλλο και το υποστηρίζει?

 

Rigid το δοκίμασα αυτό αλλά δεν γίνεται κάτι. Επιλογή στα dpi δεν έχω επίσης αλλά μόνο του τύπου "fast" , "normal" κ.τ.λ.

 

Τελικά πήγα σήμερα το πρωί και το τύπωσα σε φωτοτυπάδικο. Το μηχάνημα του τύπου είχε μνήμη 1 Gb...οπότε το τύπωσε για την πλάκα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.