Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι (νέα κατασκευή σε κτήριο του '74)


Recommended Posts

Συνάδελφοι σιγά....σιγά.....

 

Ακόμα δεν διευκρίνησε ακόμα ο Βαλάντης τι ζητάει.

 

2 τα τινά :

 

1) Να θέλει να κάνει προσθήκη σε υπάρχον.

 

ή

 

2)να ρωτάει για το σύστημα ντούμπλεξ που λέγανε (50% του ισογείου με ελεύθερη την πλευρά προς το ισόγειο.)

 

1)

 

Σε τέτοια περίπτωση προσθήκης μονόδρομος είναι το μεταλλικό πατάρι ανεξάρτητο στατικά από το υπόλοιπο Φ.Ο. Απαιτεί τρύπηματα στην εδαφόπλακα.

 

Τα ύψη φίλε Άγγελε τα βλέπεις εδώ

 

2)

 

Το σύστημα ντούμπλεξ ήταν αυτό που λένε όλοι οι προλαλήσαντες. 50% εντός ισογείου με ελεύθερη την πλευρά προς το ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Theo αυτά τα ύψη είναι για χρήση κατοικίας.

 

Για χρήση καταστήματος το ελάχιστο ύψος είναι 3,00 μ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλιως δεν παιρνεις βεβαιωση χωρου κυριας χρησης πραγμα που χρειαζεσαι για αδεια λειτουργιας οποιουδηποτε καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

@DAG

 

Γράφε με μικρά σε παρακαλώ γιατί και πιο ευανάγνωστα είναι αλλά επίσης έχει επικρατήσει στο ίντερνετ όπου γράφεις με κεφαλαία να υποδηλώνει ότι φωνάζεις.

 

Όσον αφορά στο ύψος θα παρακαλούσα να μου προσδιορίσετε ΠΟΥ και ΓΙΑΤΙ λέει 3,00μ.

Θα με τρελάνετε ρε συνάδελφοι ??

 

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ας απαντήσει αλλά με σιγουριά.

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει ποτέ γιατί το έλαβα ως αξίωμα, από τους παλαιότερους συναδέλφους στη δουλειά.

 

Όταν πας να βγάλεις βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης, για να πάρεις μετά άδεια λειτουργίας, το κατάστημα πρέπει να έχει ελεύθερο ύψος 3,0μ, ειδάλλως δεν παίρνεις τη βεβαίωση.

 

Δεν ξέρω που αναγράφεται. Αλλά πίστεψέ με, δεν κάνω εύκολα λάθος.

 

Και αφού έριξα μια ματιά στα κιτάπια μου, δες άρθρο 8.παρ.4 κτιριοδομικού - όταν η ελάχιστη αναλογία πληθυσμού (με καθίσματα ) είναι 1/1μ2 και απαιτούνται 3κ.μ. αέρα ανά άτομο πληθυσμού... διαιρείς.. και τσουπ... νατα τα 3 μ. ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε δεν υπάρχει αξίωμα από λεγόμενα άλλων, ούτε θεώρημα, ούτε αρχή.

 

Τεσπά......ρώτησα και εμπειρότερους και μου είπαν ότι είναι 2,40 +,20+2,40.

 

Άρα δίκιο είχα.

 

Αυτό που λες είναι για συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Εμείς μιλούσαμε για γενικά "πατάρι" - "μεσοπάτωμα, όπως θές πές το.

 

Επίσης για ΒΚΧ υπάρχουν οδηγίες από τη νομαρχία για προ 55 και μετά 55.

 

Πουθενά δεν ζητάνε να είναι 3,00μ.

 

Θα ανεβάσω τα των Αθηνών απαιτούμενα για ΒΚΧ σε άλλο πόστ για να μην φεύγουμε από το θέμα.

 

Βαλάντη θα μας πεις επιτέλους τι ρωτούσες ?

 

Σε βλέπω να είσαι online αλλά δεν απαντάς.....γιατί τέτοιο φτύσιμο ρε μάν ?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ύψος από το πατάρι μέχρι την οροφή, άλλο το ύψος από το δάπεδο μέχρι το πατάρι...

 

Τέσπα, άμα έρθει η ώρα και σου πέσει κάτι τέτοιο, πες μου τι σου είπαν στην πολεοδομία....Αλλά επιμένω :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ο έλεγχος να γίνεται πριν ενοικιασθεί το μαγαζί, ώστε ο υποψήφιος καταστηματάρχης ή να υποχρεώσει τον ιδιοκτήτη να τακτοποιήσει το ζήτημα ή να ψάξει για κάτι άλλο.

 

η περίπτωση να σε διαβεβαιώσει κάποιος για την καταλληλότητα του χώρου δεν υπάρχει!!!!!!!

και ότι και να σου πουν μέχρι να πάρεις τα χαρτιά στα χέρια σου τίποτε δεν είναι σίγουρο

 

και αυτό δυστυχώς δεν μπορούν να το καταλάβουν ούτε οι πελάτες

αν σε πρήζουν πολύ πάρε τους μια βόλτα στην Πολεοδομία να περιμένουν λίγο σε καμία ουρά ή να πάνε κανένα χαρτί για να συνειδητοποιήσουν λίγο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Από νομικής πλευράς πάντως, όσον αφορά τις επαγγελματικές μισθώσεις, ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να έχει και να διατηρεί το χώρο κατάλληλο για την χρήση για την οποία μισθώθηκε ΕΚΤΟΣ (και εδώ είναι η ουσία) αν κατά την σύναψη της μίσθωσης σου έχει γνωστοποιήσει όλα τα χαρακτηριστικά του χώρου. Αν δηλαδή σου δείξει σχέδια (ή ακόμα και προφορικά όταν σου δείχνει το χώρο) δε φέρει καμία ευθύνη αν πχ τελικά η αρμόδια αρχή δε σου δώσει άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.