Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΜΚΑ - Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης


ckiriako

Recommended Posts

Στο ΚΕΠ που είχα πάει για να ζητήσω τον ΑΜΚΑ για τον μικρό μου , τύπωσαν το χαρτί με τα στοιχεία του (τα περισσότερα τα πήραν από το χαρτί που τους προσκόμισα από το δημοτολόγιο) , και μου ζήτησαν να τα ελέγξω πριν προχωρήσουν σε τελική καταχώρηση και επιβεβαίωση.

 

Οπότε σίγουρα ελέγχουμε αυτά που μας τυπώνουν . Και ζητάμε να είναι σφραγισμένα και υπογεγραμμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για όσους δεν το έχουν παρατηρήσει, τα πρώτα 6 ψηφία του ΑΜΚΑ αντιστοιχούν στην ημερομηνία γέννησης του ασφαλισμένου, δηλαδή ηη/μμ/εε/και ένας αριθμός.

 

Παλαιότερα οι γυναίκες θα είχαν πρόβλημα με την εμφάνιση, με αυτό τον τρόπο, της ημερομηνίας γέννησης αλλά σήμερα έχουν ξεπεραστεί αυτές οι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενώ στο ειδοποιητήριο αναγράφεται μπαίνοντας στο amka.gr και βάζοντας τα στοιχεία μου λέει ότι δεν βρέθηκε ασφαλισμένος με αυτά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενώ στο ειδοποιητήριο αναγράφεται μπαίνοντας στο amka.gr και βάζοντας τα στοιχεία μου λέει ότι δεν βρέθηκε ασφαλισμένος με αυτά τα στοιχεία.

 

Άρα υπάρχει λάθος... Πρέπει να πας σε κεπ να το τσεκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Για όλους μας είναι.

 

Για τον μικρό μου , πήγα σε ΚΕΠ , και σε λίγα λεπτά είχα ξεμπερδέψει.

 

Ίσως βοήθησε που είχα μαζί και το βιβλιάριο υγείας του.

 

Ναι, πρεπει να εχεις το βιβλιαριο υγειας μαζι σου.

Κι εγω αυτο εκανα για το παιδι. Υποθεση 2 λεπτων στο ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα..φρέσκο αίμα εδώ...

Με καθησυχάσατε λίγο με αυτά που γράφετε για το ΑΜΚΑ..

Βασικά ανησυχώ γιατί ενώ έχω επιβεβαιώσει πως έχω αριθμό ΑΜΚΑ μέσω της ηλεκτρονικής σελίδας και συμπίπτει προφανώς με τον αριθμό που αναγράφεται στην αίτηση που είχα κάνει στα ΚΕΠ, δεν μου εχει ερθει καμιά κάρτα στο σπίτι...

Την αίτηση την έκανα στις 10 Αυγούστου και είχα ρωτήσει την υπάλληλο στα ΚΕΠ αν θα λάβω κάποια κάρτα κι αυτή μου είπε "ό,τι κάνει το ταμείο σας".

Εν τω μεταξύ έχω άλλους φίλους Μηχανικούς που όντως παρέλαβαν μια κάρτα (όχι σαν πιστωτική πάντως) που ειχε επάνω 2 αυτοκόλλητα

με τον ΑΜΚΑ. Ένα μου είπε πως πρέπει να τοποθετείται στο βιβλιάριο ασθενείας κι ένα στο συνταγολόγιο...

Μήπως ξερετε αν πρεπει να κανω καποια κινηση για να εχω και γω αυτα τα αυτοκολλητα για να τα βαλω στα βιβλια??Έχουν περασει 3 μηνες απο την αιτηση..

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εβγαλα ΑΜΚΑ στο γιο μου μεσω ΚΕΠ το καλοκαιρι και δεν εχω λαβει τιποτα απο το Ταμειο, δεν με ανησυχει ομως.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.