Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΜΚΑ - Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης


ckiriako

Recommended Posts

Αν εχω καταλαβει σωστα θα ειναι κατι σαν το ΑΦΜ στην εφορια..

αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν μπορω να βρω πουθενα σε ποιες ακριβως συναλλαγες θα ζητειται. Στην εφορια μαζι με το ΑΦΜ, στο ΤΣΜΕΔΕ μαζι με το ΑΜ, στις τραπεζες? Που ακριβως ειναι απαραιτητο? Και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ΤΣΜΕΔΕ λογικα τελος το ΑΜ.. Και απο εδω και περα σε οποιο ταμειο πηγαινεις θα εχεις τον ιδιο αριθμο.. Η χρησιμοτητα του ειναι το γεγονος οτι αυτος ο αριθμος θα σε ακολουθει σε ολη τη ζωη σου.. Αφορα και βοηθα κυριως αυτους που αλλαζουν ταμειο ασφαλισης..

Link to comment
Share on other sites

κοινωνικής ασφάλισης ειναι ο αριθμός, για το γιατρο, για το νοσοκομείο, για το εξωτερικο κλπ, μηχανογράφηση

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγα χρονια ειχα λαβει απο το ΤΣΜΕΔΕ μια καρτουλα, σε μεγεθος πιστωτικης, με το ΑΜΚΑ.

 

αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν μπορω να βρω πουθενα σε ποιες ακριβως συναλλαγες θα ζητειται. Στην εφορια μαζι με το ΑΦΜ, στο ΤΣΜΕΔΕ μαζι με το ΑΜ, στις τραπεζες? Που ακριβως ειναι απαραιτητο? Και γιατι?

 

Σιγα σιγα θα ειναι αναγκαιο για τις συναλλαγες με τα ταμεια ασφαλισης, μεχρι να ολοκληρωθει το συστημα δεν θα εχει χρηση ...

Link to comment
Share on other sites

συνεπως για την ωρα δεν χρειαζεται και οταν θα χρειαστει θα ζητειται μονο για συναλλαγες με το (πρωην)ΤΣΜΕΔΕ & το (πρωην) ΚΥΤ. Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα. με τον ΑΜΚΑ τι γινεται. Εσεις βγαλατε?δοκιμασα να παω στο ΚΕΠ αλλα γινεται χαμος και δεν εβγαλα. Ρωτησα το ΚΕΠ αλλα και το αρμοδιο τηλεφωνο ΑΜΚΑ του ΤΣΜΕΔΕ θεσσαλονικης και μου ειπαν οτι μπορω να το βγαλω και εκπροθεσμα (ληγει η προθεσμια αυριο) οταν θα παω στο ταμειο. Εσεις τι γνωριζετε? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το ΚΕΠ αλλα και το αρμοδιο τηλεφωνο ΑΜΚΑ του ΤΣΜΕΔΕ θεσσαλονικης και μου ειπαν οτι μπορω να το βγαλω και εκπροθεσμα (ληγει η προθεσμια αυριο) οταν θα παω στο ταμειο.

 

Aληθευει, το ακουσα σημερα στις ειδησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ο αμκα θα είναι απαραίτητος και για τα έμμεσα ασφαλισμένα μέλη?

Πρέπει να έχουν αμκα και τα ανήλικα παιδιά?

Πάντως εμένα δεν μου έχει έρθει καμιά καρτούλα, αλλά είναι γραμμένος στο ειδοποιητήριο, πάνω αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ο αμκα θα είναι απαραίτητος και για τα έμμεσα ασφαλισμένα μέλη?

Πρέπει να έχουν αμκα και τα ανήλικα παιδιά?

Πάντως εμένα δεν μου έχει έρθει καμιά καρτούλα, αλλά είναι γραμμένος στο ειδοποιητήριο, πάνω αριστερά.

 

Καλημέρα

 

Για όλους μας είναι.

 

Για τον μικρό μου , πήγα σε ΚΕΠ , και σε λίγα λεπτά είχα ξεμπερδέψει.

 

Ίσως βοήθησε που είχα μαζί και το βιβλιάριο υγείας του.

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνετε δικαιολογίες για να το αποφύγετε [πλάκα κάνω].

 

Ο ΑΜΚΑ θα είναι απαραίτητος σε οποιαδήποτε συναλλαγή ασφάλισης.

 

Επίσης ΑΜΚΑ τα παιδιά θα πρέπει να αποκτόύν/αποκτήσουν από την στιγμή που γεννιούνται και γίνονται προστατευόμενα μέλη.

 

Με απλά λόγια ο ΑΜΚΑ θα είναι ο πρώτος αριθμός που αποκτά ένας άνθρωπος, πριν βγάλει ταυτότητα και πριν βγάλει ΑΦΜ.

 

Σε πρώτη φάση πρέπει απλά να βγάλετε, αν δεν έχετε. Σε δεύτερη φάση [όταν κοπάσει το θέμα, με την νέα χρονιά ας πούμε] πρέπει να πάτε σε ΚΕΠ και να ελέγξετε τα στοιχεία του ΑΜΚΑ γιατί συνδέεται εσωτερικά με ΑΦΜ και ΑΔΤ, ενώ έχουν παρατηρηθεί λάθη [πχ στο όνομα πατρός, μητρός, κλπ]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.