Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μετράει στη δόμηση;


kouverk

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αφήσω τρύπα στο ισόγειο και να βλέπεις κάτω στο υπόγειο και συνεπώς το κομμάτι της τρύπας να μην μετράει στο Σ.Δ.

ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mm,Θεωρητικά μπορείς αλλά το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος, δεν θα έπρεπε ο διαχωρισμός του με τον χώρο κύριας χρήσης να ήταν σαφής?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομία μου είπαν ότι δεν μπορώ χωρίς να μου δώσουν κάποια εξήγηση και ότι άμα τους βρω κάπου ότι μπορώ, τότε οκ.

Εγώ τους είπα τότε ότι ας υποθέσουμε ότι κάνω μια σκάλα σε σχήμα (π) και το φανάρι το κάνω 2x2 αυτό το φανάρι μετράει? Εγώ λέω πως όχι και έτσι με την ίδια λογική όπου και αν κάνεις μια τρύπα δεν θα μετράει!!

Αλλά αυτός μου είπε πως και η τρύπα του φαναριού πάλι θα μέτραγε στη δόμηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γιά την κοινή λογική μπορείς μιά και ο ΣΔ μιλάει γιά βατούς χώρους μόνιμης παραμονής .

Τώρα γιά την πολεοδομία δύσκολα , αλλά όπως έχω ξαναγράψει γιά εμάς ότι δεν απαγορεύεται ρητά , επιτρέπεται , ενώ γιά τους κρατικούς λειτουργούς γιά να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο , ότι δεν επιτρέπεται ρητά , απαγορεύεται .

Είναι απλά μία ακόμα μάχη .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν του προφανούς, (για ποιον λόγο να θέλεις οπτική επαφή με έναν de facto βοηθητικό χώρο), αν αφήσεις τρύπα στο ισόγειο, τότε αυτόματα το υπόγειο στο συγκεκριμένο σημείο έχει ύψος 6μ. (αν υποθέσουμε ότι Ηυπο=3μ & Ηισο=3μ.) Συνεπώς έχεις υπέρβαση στο επιτρεπόμενο ύψος υπογείου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με elpinor και παραθέτω την παρ23 του αρθ2 ΓΟΚ (ορισμοί) που λέει:

"'Οροφοι είναι τα τμήματα του κτιρίου, στα οποία διαχωρίζεται από διαδοχικά δάπεδα καθ' ύψος."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.