Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδοφωτισμός


xafto

Recommended Posts

Έχουμε 2 κατηγορίες ιστών. Τους συμβατικούς μέχρι ύψος 20μ αν θυμάμαι καλά και τους ιστούς υψηλού ύψους για h>20m

 

Συνήθεις τυποποιημένες διαστάσεις ιστών οδοφωτισμού είναι 8-10-12-15-18μ ύψος. Το αν το τελικό ύψος θα είναι είναι 8 ή 10μ δεν ξέρω να σου πω ακριβώς με ποιά κριτήρια καθορίζεται καθώς αυτά τα αποφασίζει η ΔΕΗ συνήθως (αν δεν κάνω λάθος). Τώρα για ιδιωτικά έργα είναι στη κρίση σου εκτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος εξαρτάται από τον τύπο της οδού και την απαίτηση φωτισμού κάθε μιας. Στα τιμολόγια οδοποιίας υπάρχουν ιστοί από 5 έως και 15 μέτρα, αλλά μπορεί να χρησιμοποιήσουμε ίδιον άρθρο με τιμές εμπορίου για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (στα ΗΛΜ άρθρα συμβαίνει συχνά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποιος κανονισμός ορίζει την επιτρεπόμενη "χωροταξία" των καλωδίων μέσα στο χαντάκι ;

 

Επιτρέπεται π.χ. σε χαντάκι να τοποθετηθούν δύο καλώδια 5x6 mm2 το ένα πάνω στο άλλο κάνοντας 1 στήλη; (Το κάθε καλώδιο προστατεύεται από σωλήνα ΡΕ διπλού τοιχώματος σπιράλ).

 

Σε περίπτωση που στο μέλλον περαστεί οπτική ίνα θα υπάρξει πρόβλημα στη μεταφορά data; Δεν νομίζω αλλά ρωτάω :smile:

 

Ακολουθείται ο κανονισμός HD384 για την όδευση - χωροταξία των καλωδίων και στις μη εσωτερικές εγκταστάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, αν και συνηθίζεται να τοποθετούνται οριζόντια εκτιμώ ότι μια χαρά περνάνε τα δύο καλώδια 5x6mm2 έτσι όπως λες ειδικά όταν έκαστο εξ αυτών είναι και μέσα σε σωλήνα. Κανένα πρόβλημα εκτιμώ πως δεν υπάρχει. Όχι, η οπτική είναι δεν επηρρεάζεται όπως σωστά λες και εσύ..

Το πρότυπο έχει κάποιες αναφορές για μη εσωτερικές εγκαταστάσεις αλλά παιδιά, η καλή δουλειά και η ασφάλεια των εγλκαταστάσεων είναι και θέμα προσωπικό του καθενός. Δηλαδή αν πας σε μια εξωτερική εγκατάσταση και δεις τα καλωδίά σου ΝΥΥ (σωστά υπολογισμένα), τοποθετειμένα ωραία σε σχάρες, με σωστές καμπύλες και γωνίες ξέρεις ότι είναι μια καλή δουλειά. Παιδιά δεν χρειάζεται να μας λέει τα πάντα ο κανονισμός και ούτε μπορεί να μας τα λέει.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε καλύτερα τα πρότυπα και τους κανονισμούς. ο ΕΛΟΤ έχει πράγματα για πάρα πολλά θέματα,που οι περισότεροι δυστυχώς αγνοούν (μελετητές και ελεγκτές).

Το θέμα της εμφάνισης δεν είναι τόσο ουσίας και κακώς κατά την γνώμη μου θίγεται.

Η "τακτοποιημένη" κατασκευή, με ενδεικτικά, ταμπελάκια και ενημερωμένα σχέδια είναι το ζητούμενο.

 

ψάξε στον ΕΛΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ποια η διαδικασία για αίτηση ηλεκτροδότησης από ΔΕΗ;

Πήγα στα γραφεία τους και κάθε μέρα άλλα μου λένε.

Για τριφασική γραμμή στο πίλαρ πρέπει να συμπληρώσω την αίτηση ηλεκτροδότησης τύπου Α ή τύπου Β;

Το τι νούμερο παροχής θα έχει με ενδιαφέρει; Εγώ είδα π.χ. στο μονογραμμικό του πίλαρ ότι έχει ασφάλεια 3x35A. Άρα είναι Νο2, σωστά;.... ή μήπως πρέπει να κοιτάξω και την ισχύ; Γιατί η Νο2 έχει έως 24 kVA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα,

 

Μήπως γνωρίζεται ποιο είναι το ύψος των ιστών φωτισμού στους δρόμους?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το ύψος τον ιστών εκτός οικισμού έχει να κάνει με την κατηγορία του δρόμου. Αν δηλαδή είναι πρωτεύον επαρχιακό δίκτυο, εθνική οδός κτλ.

Γι αυτό το θέμα πρέπει να βρείς την κατάλληλη βιβλιογραφία αν και νομίζω οτι καθορίζονται και απο την οδηγία του ευρωπαικού συμβουλίου για τα δίκτυα χαμηλής τάσης(LVD 73/23/EEC) και ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας (EMC89/336/EEC)

 

Το ύψος των ιστών εντός των πόλεων καθορίζεται απο το μελετητή και τις αρμόδιες τεχνικές υπηρεσίες γιατί εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως αν υπάρχουν μπαλκόνια, τι οχήματα διέρχονται , πχ σε αγροτικές περιοχές τα φορτωμένα οχήματα εξέχουν αρκετά απο το πλάι το οχήματος καθώς και την επιλογή του φωτιστικού σώματος γιατί δεν είναι όλα τα φωτιστικά συμβατά με τη λάμπα που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.

Συνήθως οι μελετητές πρώτα διαλέγουν το σχέδιο του ιστού και του φωτιστικού και μετά τροποποιούμε το ύψος ανάλογα με τις απαιτήσεις και του δρόμου και του φωτισμού που θέλουμε να πετύχουμε..

Το ποιό συνηθισμένο ύψος εντός της πόλης είναι περίπου στα 4,5 m.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν και 9 μέτρων ιστοί.

 

Τους ιστούς τους κατασκευάζουμε κατά παραγγελία. Όταν μιλάμε για οχτάγωνο γαλβανιζέ οι συνήθισμένες διαστάσεις είναι τα 6 τα 9 και τα 12 m.

Αλλά όλες οι διαστάσεις είναι δυνατό να κατασκευαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.