Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά σχέδια - φωτορεαλισμός


Recommended Posts

MiPo :

Βέβαια έχω δοκιμάσει και τα δύο προγράμματα σε Mac Pro 8x2,8 με 8 g RAM όπου δεν ήθελα να φύγω..... ότι καλύτερο έχω δεί.

 

Γειά σου MiPo, θα σε παρακαλούσα να γράψεις περισσότερες πληροφορίες για τον Mac Pro 8 που δοκίμασες τα προγράμματα κι από ότι κατάλαβα πρέπει να ''πετάει''. Εψαξα στο applestore και δεν βρίσκω το μοντέλο αυτό.

Στην παραπάνω ιστοσελίδα βλέπω τα παρακάτω:

Τα μοντέλα MacBook Pro διαθέτουν τους τελευταίας γενιάς επεξεργαστές Intel Core 2 Duo (τρέχουν έως και 2.6GHz με 6MB μοιραζόμενη μνήμη cache).

Δεν λένε τίποτα για Mac Pro 8x2,8 & 8 g RAM.

Ερωτήσεις:

Πόσα ευρουλάκια θέλουν?

Δεν έχω εμπειρία με μηχανήματα της Apple, αλλά ξέρω ότι είναι καλά, χρησιμοποιώ χρόνια PC και τα WIN XP, θα έχω πρόβλημα συμβατότητας και με τα άλλα προγράμματα πού έχω, πχ. CIVIL, CADWARE, AUTOCAD κλπ.?

Η σύνδεση με HP-plotters, printers θα γίνει ομαλά ή θα ψάχνω drivers πάλι κάνα χρόνο? Με τι λειτουργικό έτρεξες τα προγράμματα που λες?

Πέσανε πολλές ερωτήσεις αλλά απάντησε όσες μπορείς. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB

Διάβασε το τελευταίο τεύχος του RAM.

Υπάρχει διαθέσιμο και στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ αν είσαι στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

Οχι δεν είμαι Θεσσαλονίκη. Θα προσπαθήσω να το διαβάσω, αν και νομίζω οτι ψάχνομαι για μπελάδες πάλι.

Link to comment
Share on other sites

MiPo:

Συμφωνώ με τα archicad kai artlantis.Είναι πράγματι εκπληκτικά προγράμματα.Το archicad το δουλεύω εδώ και λίγους μήνες και έχω εντυπωσιαστεί!

Που μπορώ να βρώ manual για το artlantis? (ελληνικό ή αγγλικό)

Link to comment
Share on other sites

Goliath,

Κι εγώ είμαι εντυπωσιασμένος με το archicad αλλά ακόμα μπερδεύω την γραβάτα με το σ@@@@κο! Το τι γίνεται με τις βιβλιοθήκες του και το τι γίνεται με τον τρόπο τοποθέτησης σχεδίων για πλοτάρισμα έχω άγρια μεσάνυχτα. Το παλεύω απο μόνος μου βέβαια και μου έχει μαυρίσει το τζιγέρι μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σου MiPo, θα σε παρακαλούσα να γράψεις περισσότερες πληροφορίες για τον Mac Pro 8 που δοκίμασες τα προγράμματα κι από ότι κατάλαβα πρέπει να ''πετάει''. Εψαξα στο applestore και δεν βρίσκω το μοντέλο αυτό.

Στην παραπάνω ιστοσελίδα βλέπω τα παρακάτω:

Τα μοντέλα MacBook Pro διαθέτουν τους τελευταίας γενιάς επεξεργαστές Intel Core 2 Duo (τρέχουν έως και 2.6GHz με 6MB μοιραζόμενη μνήμη cache).

Δεν λένε τίποτα για Mac Pro 8x2,8 & 8 g RAM.

Ερωτήσεις:

Πόσα ευρουλάκια θέλουν?

Δεν έχω εμπειρία με μηχανήματα της Apple, αλλά ξέρω ότι είναι καλά, χρησιμοποιώ χρόνια PC και τα WIN XP, θα έχω πρόβλημα συμβατότητας και με τα άλλα προγράμματα πού έχω, πχ. CIVIL, CADWARE, AUTOCAD κλπ.?

Η σύνδεση με HP-plotters, printers θα γίνει ομαλά ή θα ψάχνω drivers πάλι κάνα χρόνο? Με τι λειτουργικό έτρεξες τα προγράμματα που λες?

Πέσανε πολλές ερωτήσεις αλλά απάντησε όσες μπορείς. Ευχαριστώ.

 

 

 

κατά αρχάς πρόκειται για για το mac pro και όχι για το macbook pro

Το ένα είναι laptop το άλλο σταθερό

Πρόκειται για built to order μηχάνημα ίσως για αυτό δεν το βρήκες.

Για περισσότερες πληροφορίες

http://www.apple.com/macpro/specs.html ή

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/2/wo/rGnA37g1b0jvAStJD1LIxw/2.0.5.10.7.9.0.0.0.0.0.0.0.13

Τιμή θα έλεγα χοντρικά γύρω στα 4500 € (χωρίς οθόνη) αναλόγως πόση μνήμη, δίσκο, κάρτα γραφικών κτλ.

 

Autocad και τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν τρέχουν σε περιβάλλον mac OSX. Δύο λύσεις έχω να προτείνω:

Για autocad cadware απλά αλλάζεις πρόγραμμα πχ archicad

Διαφορετικά σου παρέχεται και η δυνατότητα να τρέχεις win είτε μέσα στο λειτουργικό του MACOSX είτε να κάνεις ξεχωριστά boot σε win.

Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς προγράμματα win θα έλεγα μείνε σε Pc

αν τώρα έχεις σκοπό να λειτουργείς κυρίως progs για mac και που και που κανένα prog για win τότε έχεις το απόλυτο εργαλείο (κατά την γνώμη μου)

Τέλος όσον αφορά drivers κτλ δεν χρειάζεται καθόλου να ασχοληθείς (μέχρι που θα ξεχάσεις και την λέξη drivers). Βέβαια αρκεί το μηχάνημα σου να είναι συμβατό με mac.

 

Αυτά... ότι άλλο χρειαστείς ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έκαναν μια παρουσίαση στο Allplan στα ελληνικά και επαθα την πλακα μου...μέχρι τώρα θεωρούσα το architectural desktop ως το κορυφαίο αλλά άλλαξα γνώμη με το που είδα το allplan...αν ενδιαφέρεται κανείς προτύνω να το δει....!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εννοείς το CADware της ελληνικής ART LTD? Όχι.

 

Πάντως καθώς ο ''ανταγωνισμός'' μεγαλώνει και η ποιότητα των φωτορεαλιστικών γίνεται καλύτερη οι επιλογές για πραγματικά καλή δουλειά περιορίζονται. Για όσους δουλεύουν Autocad η πρώτη σκέψη είναι το 3dsmax. Το τελευταίο το έχει αγοράσει η Autodesk εξού και η βελτίωση στην απόδοση 3d των τελευταίων εκδόσεων του Autocad (πήραν στοιχεία από' δω και τα βάλαν εκεί). Εξάλλου η εύκολη μεταφορά των τρισδιάστατων μοντέλων από το Autocad στο 3dsmax βολεύει αφάνταστα όσους έχουν συνηθίσει το πρώτο (βέβαια μου λένε ότι αν αποφασίσεις να στήσεις το μοντέλο από την αρχή στο 3dsmax κερδίζεις πολύ χρόνο αλλά αυτό είναι θέμα απόφασης). Βασική η επιλογή mental ray στο 3dsmax για άριστα (αλλά πιο αργά) αποτελέσματα.

 

To Vray είναι η άλλη κλασσική επιλογή ενώ το maxwellrender αποτελεί μονόδρομος αν θες καλό φωτισμό (και δη νυχτερινό).

 

Αυτά από συναδέλφους που ασχολούνται χρόνια με αρχιτεκτονικό 3D σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.