Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Επέκταση οικίας απο φέρουσα τοιχοποιία


vagelis76

Recommended Posts

Αγαπητε Chilon σιγουρα θα απευθυνθω σε μηχανικο μιας και ειμαι εντελως ασχετος με αυτα τα θεματα. Απλα μιας και εχω μια σκεψη για καποιο κτισμα που εχω, ηθελα μια απλη πληροφορηση σε πρωτη φαση αν γινεται ωστε στην συνεχεια να μεταβω σε καποιον μηχανικο για περισσοτερες λεπτομερειες.Για να γινω πιο λεπτομερης υπαρχει μια οικια 140τ.μ. την οποια σκεφτομαι να χωρισω στην μεση(γινεται λογω διαρυθμισης) και στο ενα κομματι να προσθεσω εναν χωρο 50-55τ.μ. το οποιο να χρησιμοποιησω σαν καθιστικο-κουζινα. Φιλε nik βαση του σχεδιου που εχω στο μυαλο μου δεν θα κανω καμια επεμβαση. Παντος για να το ξεκαθαρισω παλι, μια πρωτη ιδεα θελω, σιγουρα θα απευθυνθω σε μηχανικο.

 

 

Οι μηχανικοί (δυστυχώς) δεν πληρωνόμαστε με την ώρα, όπως οι δικηγόροι και οι γιατροί για τις συμβουλές σε υποψήφιους πελάτες, σχετικά με το αν μπορεί να γίνει ή όχι κάτι.

Συνήθως συζητάμε δωρεάν το αν μπορεί να γίνει ή όχι κάτι ελπίζοντας ότι θα γίνει κάποιος πελάτης. Συνήθως όσο περισσότερη νομοθεσία ξέρουμε, τόσο πιο πολύ μας προτιμάνε (επειδή αποφεύγουμε κακοτοπιές και βρίσκουμε λύσεις).

 

Υπάρχουν συζητήσεις σχετικά με το πόσο είναι ή όχι σωστή η δωρεάν παροχή υπηρεσιών (γιατί περί αυτού πρόκειται), αλλά αυτό είναι εκτός θέματος να το συζητήσουμε εδώ.

 

update

 

Επειδή χωρίζεται η ιδιοκτησία από μία σε δύο, πρέπει να σου χωρίσει συμβολαιογράφος τις ιδιοκτησίες, να σου βγάλει άδεια επέκτασης πολιτικός μηχανικός, να γίνουν οι απαραίτητες στατικές και ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες, νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταση ξεχωριστή για κάθε διαμέρισμα (ανεξάρτητοι μετρητές) , δίκτυο ύδρευσης (ανεξάρτητα ρολόγια), εγκατάσταση θέρμανσης, καθώς και ο πίνακας κατανομής δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

(...επεξεργασία από rigid_joint...)

 

βαγγέλη, επειδη η συζήτηση πάει να εξελιχθει σε τι να πας να πεις στο μηχανικό που θα πάει με τα μάτια του και θα το δει,

 

αυτά τα ωραία που μας είπες εδώ,

 

να τα πεις στον ίδιο γιατί μεσω τηλεπάθειας δεν μπορεί να γίνει διάγνωση σε τυχόν παθολογίες/παθογένειες της κατασκευής σου.

 

μια ιδέα τι να προσεχθεί νομίζω έχεις πάρει, περισσότερα και λεπτομερέστερα θα είναι και αντι-επιστημονικά.

 

παράλληλα δεν γράφεις και την επαγγελματική σου ιδιότητα και τείθεται και θέμα

 

τι απ'ολα που θ'ακουσεις αν μπορούν και σε ποιο βαθμο να γίνουν αντιληπτά από σένα μέσω posts

 

Προσβολή μέλους/μελών του forum.

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά φτάνει.....το κατάλαβε πιστεύω!

 

Επειδή όλοι έχουμε μπλέξει με εργολάβους και ιδιοκτήτες της πλάκας μην ξεσπάμε όπου βρούμε χωρίς να ξέρουμε τις προθέσεις του άλλου. Προφανώς γνώμες γράφουμε και όχι έγκυρες πληροφορίες. Εγώ δεν δίνω όρκο για τίποτα από όσα γράφω στο φόρουμ. Μία πρόταση με βάση όσα μου έρχονται στο μυαλό δίνω και ο καθένας της δίνει τη βαρύτητα που θέλει.

 

Όποιος πάει σε έναν μηχανικό και του πει "...μα ο nik και ο rigid στο michanikos.gr αλλιώς μου τα είπανε..." ε τότε τι να πω είναι για γέλια ο άνθρωπος.

 

Αφού το φόρουμ είναι ανοιχτό για όλους και ο καθένας μπορεί να ρωτάει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

τελοσπάντων δεν υπάρχει λόγος νομίζω να εξάπτεσαι, δεν τον πήραμε και από τα μούτρα. είπε κανεις να μη ρωτήσει?

 

αλλά να πει και τι ειναι, δεν το κατάλαβα δηλαδή το κενό στην ιδιότητα.

 

το έχουμε εμπεδώσει, το φόρουμ ειναι ανοιχτό, και είπαμε όλοι ότι πρέπει να είναι ανοιχτό, αυτό το ξέρει και η κουτσή μαρία.

 

καιρός δεν ειναι να μπουν και κάποια μίνιμουμ και σε αυτούς που ρωτάνε?

 

δηλαδή η ιδιότητα του ερωτώντος για να αντιληφθεί ή να προσαρμόσεις την απάντηση δεν παίζει ρόλο?

 

όσο αν έχει ειπωθει ποτε "αυτό μου το'παν στο michanikos" το ξέρουμε πως έχει γίνει και στο μέλλον θα γίνεται συχνότερα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γνώμες γράφουμε και όχι έγκυρες πληροφορίες. Εγώ δεν δίνω όρκο για τίποτα από όσα γράφω στο φόρουμ. Μία πρόταση με βάση όσα μου έρχονται στο μυαλό δίνω και ο καθένας της δίνει τη βαρύτητα που θέλει.

 

Πες τα ρε μεγάλε γιατί το κλίμα παντογνωσίας έχει γίνει αρκετά έντονο από πολλούς εδώ μέσα (δεν εννοώ απαραίτητα όλους όσους συμμετείχαν στο συγκεκριμένο τόπικ).

Link to comment
Share on other sites

η βαρύτητα που δίνει πάντως κάποιος εξαρτάται και από το ποιος ειναι και γιατί ρωτάει.

 

πως μπορεί να κρίνει κάποιος ιδιώτης π.χ. αν ο υδραυλικός ελκυστήρας με την προ-εν-τάση θα δουλέψει? εδώ δεν καταλάβαμε εμείς καλά καλά πως δουλεύει.

 

προσωπικά θεωρώ ότι αυτός που ρωτάει, την όποια απάντηση την παίρνει τελείως, πιο εντελλώς τελείως δεν έχει, τοις μετρητοίς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.