Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη κατεδάφιση και ανέγερση νέας οικοδομής


amf69

Recommended Posts

το 1988 γκρεμίσαμε μονοκατοικία στην αθηνα και στην θέση τις χτίσαμε διώροφο.εγώ έλειπα εξωτερικό totes.o κάτω όροφος είναι στο όνομα μου.τώρα έμαθα ότι ο εργολάβος είχε βγάλει άδεια μονο για τον δεύτερο όροφο .ότι δήθεν αφήσαμε την μονοκατοικία και απλός προσθέσαμε orofo.to πρόβλημα είναι ότι στα χαρτιά ο πρώτος όροφοςείναι 100 χρόνον.έτσι ύπαρξη δυσκολία να τον ασφαλίσω ,να τον πουλήσω αφού θα έχει μειωμένη αξια,η να πάρο δάνειο.ύπαρξη "περιπτοση" να βγάλω τώρα άδεια και ποσο μπορεί να στοίχιση;ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

δεν θα περιμένω τον ρίτζιντ

Ξεκίνησα να φτιάξω μουσακά, χτύπησα την μπεσαμέλ η οποία δεν έδεσε και πολύ καλά, παρ'ολα αυτά τηγάνισα τις μελιτζάνες, έφτιαξα τον κιμά και στο τέλος έβαλα και την όχι-καλά-δεμένη μπεσαμέλ.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο μουσακάς να μην τρώγεται.

Πως μπορώ να τον διορθώσω ώστε να τρώγεται;

 

Όπως καταλαβαίνεις από την αλληγορία μου ξεκίνησες λάθος και συνέχισες ενώ επρόκειτο για ένα πολύ σοβαρό θέμα η διαδικασία έκδοσης οικ. άδειας και ανέγερσης του κτιρίου. Ο μουσακάς πετάχτηκε, την οικοδομή την θα την κάνεις ο-ε-ο;

Link to comment
Share on other sites

... και ποσο μπορεί να στοίχιση;ευχάριστο

 

Για εσένα τσάμπα επειδή μας έφτιαξες την μέρα!

 

Τουλάχιστον, αν είχες το ελάχιστο σεβασμό στο forum θα πρόσεχες έστω και λίγο την ορθογραφία σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρά τα ανάμικτα συναισθήματα που μου προκαλούν οι συνάδελφοι, θα προσπαθήσω να σχολιάσω...

 

1. Καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις αλλά αυτό που μας λές είναι χοντρό...

2. Ο εργολάβος έβγαλε την άδεια??? Δηλαδή εσείς δεν είδατε σχέδια του ενός ορόφου, δεν είδατε όψεις, δεν διαβάσατε τον τίτλο της άδειας, δεν συμμετείχατε πουθενά? Δεν ήταν απόφαση δική σας??? Και μηχανικός πουθενά??? Αυτόν γιατί δεν τον αναφέρεις? Δεν είχες μηχανικό δικό σου... βρήκες κάποιον μπετατζή που σου είπε ότι θα τα κανονίσει όλα αυτός και τα άφησες όλα πάνω του?

Αδεια για τον επάνω όροφο βγαίνει με σημαντική παρουσία και αναφορά του κάτω, σε πολλά στάδια, δηλαδή σε φωτογραφίες, σχέδια υπάρχοντος κλπ... Ουτε εκεί πήρε κανείς μυρωδιά?

 

3. Ιδιοκτησιακά, πως τακτοποιήθηκε όλο αυτό? Δηλαδή, δεν έγινε καμία νέα συμβολαιογραφική πράξη ώστε να αναφερθεί έστω εκεί κάποιο στοιχείο?

 

Πολύ, πολύ κουφά πράγματα... Είμαστε $#^%*#κράτος αλλά αυτό που μας λές ξεπερνά τη φαντασία... Δηλαδή όχι ότι δεν μπορεί να γίνει, αλλά να μην το πάρετε και πρέφα καθόλου?

 

Εκτός αν εννοείς ότι γλυτώσατε αμοιβές και φορολογικά και ΙΚΑ και τώρα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι ψάχνεις τρόπο να κουκουλωθεί το θέμα...

 

Τέλος πάντων, πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι έξυπνο, πόσο μάλλον νόμιμο και δεοντολογικά ορθό....

Link to comment
Share on other sites

ο πρώτος όροφοςείναι 100 χρόνον.

δηλαδή κατεδαφίσατε παράνομα διατηρητέο!!!!

 

ποιές αμοιβές και φορολογικά και ΙΚΑ!!!!!

 

τίποτα δε γίνεται

να παρακαλάς μην αποκαλυφθεί διότι αυτό που περιγράφεις είναι τόσο χοντρό

που θα τρέχεις και δε θα φτανεις

Link to comment
Share on other sites

δεν αφήνετε τις ειρωνείες.έγραψα ότι όταν το σπίτι φτιάχτηκε ήμουν εξωτερικό και ακόμα είμαι.απλός έστελνα τα lefta.o εργολάβος κανόνιζε αφού ήταν γνωστός.εγώ πέρυσι είδα για την άδεια.απλός ρωτάω γίνετε να πληρωθεί η άδεια τώρα η δεν "συνφερη";ευχάριστο για οποιοδήποτε βοήθεια και λυπάμαι για τον μουσακά

Link to comment
Share on other sites

δεν αφήνετε τις ειρωνείες.έγραψα ότι όταν το σπίτι φτιάχτηκε ήμουν εξωτερικό και ακόμα είμαι.απλός έστελνα τα lefta.o εργολάβος κανόνιζε αφού ήταν γνωστός.εγώ πέρυσι είδα για την άδεια.απλός ρωτάω γίνετε να πληρωθεί η άδεια τώρα η δεν "συνφερη";ευχάριστο για οποιοδήποτε βοήθεια και λυπάμαι για τον μουσακά

 

γιατί έστελνες λεφτά ?

 

Συμφωνητικά είχες ?

 

άδεια ?

 

ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΣ και ύπουλα αυθαίρετος καθώς δεν το κατεδάφισες ποτέ γιατί μάλλον δε γινόταν. Γιατί ήταν μονοκατοικία στην Αθήνα 100 ετών. Εύγε.

 

Και πάλι δε σε νοιάζουν οι ευθύνες σου αλλά απλά ΑΝ ΣΥΜΦΈΡΕΙ ?

 

Φίλος......πάρε τηλ δικηγόρο καθώς σε βλέπω να μην ξαναγυρνάς Ελλάδα.:???:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.