Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο σε αυθαίρετο εκκλησάκι


asteras

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Ας με βοηθησει καποιος... Στο οικοπεδο μου εκτισα μια μικρη ιδιωτικη εκκλησια, την οποιαν και κατηγγηλαν οι "αγαπητοι" γειτωνοι στην πολεοδομια. Ηρθε η η πολεοδομια και εκανε αυτοψια χωρις να με ενημερωσει, και απλα πεταξανε μεσα στο κτισμα ενα αντιγραφο της καταγγελιας που ηταν επωνυμη, η οποια περιειχε ενα μεγαλο προστιμο για ναισκο 17 τμ (περιπου 17.000 ευρο).

Εκανα τον φακελο και τον πηγα στην μητροπολη για να περασει απο Συμβουλιο , με καθυστερηση 6 μηνων γιατι ο πολιτικος μηχανικος μου, απλα, δεν ηξερε την διαδικασια.

Μολις κατεθεσα τα χαρτια στην μητροπολη, μου ηρθε προστιμο απο πολεοδομια μεσω της οικιας ΔΟΥ.

Παρακαλω πολυ, ας μου πει καποιος.... Το προστιμο, το πληρωνω? Μπορει η πολεοδομια να βαζει προστιμα σε εκκλησιες? αν οχι, μηπως γνωριζετε που αναφερεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομία έχει διακαίωμα να βάζει πρόστιμα και να ζητεί την κατεδάφιση

οποιουδήποτε αυθαίρετου κτίσματος

 

για τα περαιτέρω:

1) ξαναπευθύνεσαι στον μηχανικό σου

2) ρωτάς στο τμήμα αυθαιρέτων

3) ρωτάς στη ναοδομία

Link to comment
Share on other sites

με καθυστερηση 6 μηνων γιατι ο πολιτικος μηχανικος μου, απλα, δεν ηξερε την διαδικασια.

 

Απορώ πως δεν την ήξερε. Αφού κάθε μέρα είμαστε στη ναοδομία όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη παρατήρηση είναι ότι, αν και συμμετέχεις στο forum, δεν διάβασες τους Κανόνες Συμμετοχής στους οποίους αναφέρεται ( με αρ. 4) ότι πρέπει να δημοσιεύουμε το θέμα μας στη σωστή ενότητα ενώ εσύ έβαλες το ίδιο ερώτημα σε δύο διαφορετικές και άσχετες μεταξύ τους ενότητες.

 

Με το ερώτημά σου ζητάς από μηχανικούς να σου πουν πως θα δικαιολογήσεις εκ των υστέρων την παράνομη ενέργειά σου να κτίσεις μία "ιδιωτική" εκκλησία ενώ είναι γνωστό ότι ακόμη και για να βάψουμε μία οικοδομή πρέπει να βγάλουμε άδεια. Και δεν είναι αυτό μόνο. Αντί να καταθέσεις ένσταση στην πολεοδομία κατά της έκθεσης αυτοψίας, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι αυτή δεν θα είχε ελπίδες, κατέθεσες φάκελο στη Μητρόπολη για να εγκρίνει την εκκλησία που έκτισες στο ακίνητό σου, λες και θα μαζευτούν σ' αυτήν οι περίοικοι για να εκκλησιαστούν. :razz:

 

Μήπως δεν κατάλαβες το ερώτημά σου? Η πολεοδομία δεν έβαλε πρόστιμο στην εκκλησία αλλά σ' εσένα που κατασκεύασες ένα αυθαίρετο κτίσμα στο ακίνητό σου.

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομία έχει διακαίωμα να βάζει πρόστιμα και να ζητεί την κατεδάφιση

οποιουδήποτε αυθαίρετου κτίσματος

 

για τα περαιτέρω:

1) ξαναπευθύνεσαι στον μηχανικό σου

2) ρωτάς στο τμήμα αυθαιρέτων

3) ρωτάς στη ναοδομία

Ο τωρινος πολιτικος μηχανικος, δεν γνωριζει (γιατι δεν του εχει τυχει παλι μια τετοια περιπτωση)

Η ερωτηση μου ειναι, εαν μετα την εκδοση της αδειας του ναισκου, θα πληρωσω το προστιμο.

 

Πρώτη παρατήρηση είναι ότι, αν και συμμετέχεις στο forum, δεν διάβασες τους Κανόνες Συμμετοχής στους οποίους αναφέρεται ( με αρ. 4) ότι πρέπει να δημοσιεύουμε το θέμα μας στη σωστή ενότητα ενώ εσύ έβαλες το ίδιο ερώτημα σε δύο διαφορετικές και άσχετες μεταξύ τους ενότητες.

 

Με το ερώτημά σου ζητάς από μηχανικούς να σου πουν πως θα δικαιολογήσεις εκ των υστέρων την παράνομη ενέργειά σου να κτίσεις μία "ιδιωτική" εκκλησία ενώ είναι γνωστό ότι ακόμη και για να βάψουμε μία οικοδομή πρέπει να βγάλουμε άδεια. Και δεν είναι αυτό μόνο. Αντί να καταθέσεις ένσταση στην πολεοδομία κατά της έκθεσης αυτοψίας, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι αυτή δεν θα είχε ελπίδες, κατέθεσες φάκελο στη Μητρόπολη για να εγκρίνει την εκκλησία που έκτισες στο ακίνητό σου, λες και θα μαζευτούν σ' αυτήν οι περίοικοι για να εκκλησιαστούν. :razz:

 

Μήπως δεν κατάλαβες το ερώτημά σου? Η πολεοδομία δεν έβαλε πρόστιμο στην εκκλησία αλλά σ' εσένα που κατασκεύασες ένα αυθαίρετο κτίσμα στο ακίνητό σου.

Σε βρισκω λιγο αρνητικο, ως προς το θεμα της εκκλησια, ή ως προς το θεμα της πραξης μου? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το υφος..... εδω, παω να την νομιμοποιησω, γιατι απλα, ο πρωτος μηχανικος που εχε ηδη προσφερθει να την αναλαβη, απλα, με πουλησε.... 5 μηνες "μελετουσε" τα σχεδια.... λες και θα εχτιζα την αγια Σοφια?

Link to comment
Share on other sites

Λες ότι δεν γνωρίζει (γιατί δεν του έχει τύχει πάλι μια τέτοια περίπτωση) ο Μηχανικός σου.

Προσπαθείς να καλύψεις αυτό το κενό μέσω του internet; Δεν γίνεται, γιατί δεν μπορεί να παρθεί απόφαση εξ αποστάσεως.

Υπάρχουν πολλοί Μηχανικοί που γνωρίζουν τι να κάνουν, απευθύνσου σε κάποιον απ' αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο αλλα εγω που να τους βρω? δεν χτιζονται καθε ημερα εκκλησακια.. (και δεν ειμαι εφοπλιστης)

 

Απορώ πως δεν την ήξερε. Αφού κάθε μέρα είμαστε στη ναοδομία όλοι...

Ευχομαι και ελπιζω να μην κανεις χιουμορ....

Link to comment
Share on other sites

Εν Χριστώ αδελφέ asteras κανονικά δεν απαντάω σε μη μηχανικούς.

 

Αλλά θα σου απαντήσω γιατί βγαίνεις οφ σάιντ πολύ γρήγορα.

 

1) Εσύ είσαι ιδιοκτήτης και όφειλες σαν πολίτης τούτης της χώρας να γνωρίζεις βασικά πράγματα. Τα γνώριζες και δεν έπραξες ? Δεν τα γνώριζες ? Το κράτος δεν το νοιάζει. Είσαι παράνομος απόλυτα καθώς δεν αδειοδοτήθηκε η κατασκευή σου.

 

2) Μην επιτίθεσαι στον συνάδελφο καθώς ποσώς μας ενδιαφέρει πόσο καιρό μελετούσε. Ποιος είσαι και κρίνεις πόσο καιρό πρέπει να μελετάει την κάθε υπόθεση ? Πληρωμένος είναι ? Μόνο εσένα έχει ?

Μόνο εσένα ακούμε εδώ. Και για λόγους ισονομίας ποτέ μην κατηγορείς κάποιον όταν 1οσ εσύ παρανομείς και οταν ο άλλος δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Και επίσης το ερώτημά σου είναι άλλο.....όχι ο συνάδελφος.

 

3) Δεν γουστάρω και στο λέω ανοικτά τη λογική σου.

Έχτισες δλδ 17,00μ2 χύμα χωρίς τπτ και μετά εκ των υστέρων διαμαρτύρεσαι κιόλας και αντί να πας πολεοδομία εσύ πας μητρόπολη.

Στον μπαμπά να σώσει το καλλιτέχνημα που έφτιαξες ?

Και τι εκκλησάκι είναι 17,00μ2 ? Πλάκα μας κάνεις ?

 

Στην ουσία του θέματός σου :

 

1) Πήγαινε σε δικηγόρο

2) Έχεις ποινικές ευθύνες εσύ και οι εργολάβοι που το χτίσατε και στην χαρίζει η πολεοδομία που δεν κοινοποιεί στο αρμόδιο δικαστήριο, οπότε ότι κάνεις κάν' το με σύνεση και ευγνωμοσύνη.

 

Καλή σου τύχη και βοήθειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Iσψς δεν καταλαβες καλα. Ειχα παρει οδους δομησης απο πολεοδομια , ειχαν βγει τα σχεδια και η μελετη η στατικη του ναισκου, και ο πολιτικος μου μηχανικος , μου ειπε να ξεκινησω και θα εφτιαχνε κατευθειαν τον φακελο. Στην πορεια ομως (για λογους που δεν θελω να υποθεσω), ολοενα και καθυστερουσε τον φακελο.... μεχρι που ηρθε η πολεοδομια και εκανε αυτοψια. Μετα, εγω, πηγα σε αλλον μηχανικο να μου περατωσει το εργο...

και στο κατω κατω, εαν (για τους δικους του λογους δεν ηθελε να συνεχισει την νομιμοποιηση της αδειας) θα μπορουσε να μου το ελεγε....

Εγω, δεν ειμαι σε θεση να εχω γνωσεις μηχανικου, αλλα δεν θελει και πολυ να καταλαβεις οτι ο αλλος σε εμπαιζει.....

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω, Γρ. Δικαστικού του ΤΕΕ, τηλ.2103291266. Για υποθέσεις νομικού ενδιαφέροντος μεταξύ ιδιωτών και μηχανικών μπορεί να δώσει τις πλέον υπεύθυνες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.