Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική θέρμανση - θερμοσυσσωρευτές


skarapournos

Recommended Posts

ένα δίκτυο δεν μπορεί να βασιστεί σε ΑΠΕ γιατί δεν έχουν εγγυημένη παροχή ισχύος, άρα θα συμπληρώνουν ένα δίκτυο μέχρι το ποσοστό που δεν δημιουργούν προβλήματα.

Στην περίπτωση της Κρήτης όταν συνδεθεί θα παίρνει ενέργεια από λιγνίτη γιατί αυτό έχουμε φθηνά, θα σταματήσουν ή θα χρησιμοποιούνται για την αιχμή οι πετρελαϊκοί γιατί πετρέλαιο εισάγουμε ακριβά και τα ΑΠΕ θα συμπληρώνουν.

Έτσι θα πάψει η κατάσταση δεκαετιών όπου οι κάτοικοι της ηπειρωτικής Ελλάδας επιδοτούν τους Κρητικούς για να έχουν φθηνή ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πω και εγω το προβλημα μου. Μενω σε οικοδομη καινουρια και το διαμερισμα ειναι ιδιοκτητο. σκεφτομαι να βαλω θερμοπομπους γιατι εχουμε κεντρικη θερμανση αλλα κανεις δε πληρωνει . Πέρσι μειναμε χωρις πετρελαιο απο το Φεβρουαριο, και ειμαστε σε περιοχη που κάνει κρύο.Λέβητα δικό μου δεν μπορω να βάλω γιατι στον κανονισμο γραφει οτι δε μπορω να βαλω αυτόνομο σύστημα θέρμανσης .

Η ερώτηση είναι: αν βαλω ενα θερμοπομπο σε καθε δωματιο σε περιπτωση που δεν έχουμε πετρέλαιο θα ζεσταινει ο χώρος?

και καθως πόσο περιπου θα μου κοστισει έιναι 2 δωματια απο 10μ² ένα μπανιο και ενας ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα περίπου 40μ²

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα πάψει η κατάσταση δεκαετιών όπου οι κάτοικοι της ηπειρωτικής Ελλάδας επιδοτούν τους Κρητικούς για να έχουν φθηνή ενέργεια.

 

Ελπίζω να το είπες χαριτολογώντας αυτό!

 

Πιστεύω πως καταλαβαίνεις ότι όσο το εργοστάσιο του λιγνίτη ανήκει στο ηπειρώτη άλλο τόσο ανήκει και σε μένα. Αντίστοιχα ότι δικαίωμα έχω εγώ για ρεύμα άλλο τόσο δικαίωμα έχει ο Ηπειρώτης και πρέπει να το πληρώνουμε το ίδιο. Γνωρίζω πάρα πολύ καλά πόσο παραπάνω κοστίζει το εδώ παραγόμενο ρεύμα αλλά αυτό δεν οφείλεται σε αποφάσεις Κρητικών. Κανείς δεν επιδοτεί κανέναν. Όλοι μαζί επιδοτούμε την Δ.Ε.Η. η οποία οφείλει να παρέχει σε όλους ρεύμα. Απο κεί και πέρα αν το κόστος της είναι αλλού υψηλό και αλλού χαμηλό είναι πρόβλημα της. Αυτό που είπες παραπέμπει αλλού...

Link to comment
Share on other sites

δεν φταίνε οι Κρητικοί που ηλεκτροδοτούνται από πετρέλαιο, αφού δεν υπάρχει άλλη τοπική μορφή ενέργειας (εκτός των ΑΠΕ). Το πρόβλημα υπάρχει και είναι γνωστό ότι η ΔΕΗ μπαίνει μέσα υπερβολικά στα αυτόνομα νησιά οπότε αυξάνει ομοιόμορφα τα τιμολόγια για να κρατήσει τα κέρδη ή να περιορίσει την χασούρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ξεθάβω λίγο το συγκεκριμένο τόπικ γιατί έρχομαι πρώτη φορά αντιμέτωπη με τους θερμοσυσσωρευτές. :oops: :mrgreen:

 

Κάνω τα μηχανολογικά για μια ανακαίνιση μιας κατοικίας και οι ιδιοκτήτες σκέφτονται κατά 90% την χρήση τους για θέρμανση.

 

Τώρα με τον ΚΕΝΑΚ μπορεί κανείς να με βοηθήσει τι ισχύει περί του συγκεκριμένου τρόπου θέρμανσης.

'Εκανα μια σχετική αναζήτηση περί του θέματος αλλά δεν βρήκα κάτι να αναφέρεται περί του ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ήθελα και εγώ κάποιος να με κατατοπίσει για το συγκεκριμένο θέμα με τους θερμοσυσσωρευτες και τι ισχύει σε σ΄χεση με κενακ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με την ευκαιρία να βάλω και το δικό μου πρόβλημα:

Σε καινούρια (η άδεια βγήκε προ ΚΕΝΑΚ) μονοκατοικία στη Σαντορίνη (μόλις τελείωσα τα τούβλα) θέλω να επιλέξω σύστημα θέρμανσης, μεταξύ των:

1. Με καυστήρα πετρελαίου και σώματα καλοριφέρ.

2. Με καυστήρα πετρελαίου και ενδοδαπέδια

3. Με ηλεκτρικούς θερμοπομπούς (πομπούς υπέρυθρης ακτινοβολίας?)

 

Δεδομένα:

- 2 ανεξάρτητες ζώνες διαβίωσης (Ισόγειο+όροφος και Υπόγειο)

- Ισόγειο και όροφος έχουν συνολική επιφάνεια 150 τμ

- Υπόγειο (θερμαινόμενοι χώροι) περί τα 100 τμ.

- Το σπίτι είναι σε προστατευμένη από ανέμους περιοχή

 

Δεν έχω τελειώσει ακόμη την εκτίμηση θερμικών απωλειών.

 

Το σπίτι θα έχει χρήση περίπου 80-90% καλοκαίρι και 10-20% χειμώνα.

 

Κλιματιστικά δεν θα μπούν προς το παρόν (δεν τα συμπαθώ στην εξοχή).

 

Ποιό σύστημα θέρμανσης είναι πιό οικονομικό στη χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξοχικη κατοικια? Ποσο θα χρησιμοποιειται το καλοκαιρι? Η ενδοδαπεδια θελει το χρονο της οποτε δε θα εχουν αμεση θερμανση αν πανε για ενα τριήμερο το χειμώνα. Εφόσον είναι για κάτι γρήγορο τη χειμερινή περίοδο και δεν υπερβαίνει το ποσοστό που μας λες μάλλον θερμοπομποί - θερμοσυσσωρευτές για θέρμανση.

Θα χρειαστείς όμως κατι και για καλοκαίρι. Τι ακριβώς αντιπαθείς απο τα κλιματιστικά ? Δεν έχεις πολλές επιλογές. Αν πρόκειται να κατοικηθεί ολο το καλοκαίρι τότε δροσισμό η fan coil.

Προσωπικά όπως τα λες προτείνω μια αντλία θερμότητας και fan coil ή ένα κεντρικό σύστημα VRV και ξεμπέρδεψες απαλλαγμένος απο το ακριβό πετρέλαιο και τη θέρμανση με ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα:

- 2 ανεξάρτητες ζώνες διαβίωσης (Ισόγειο+όροφος και Υπόγειο)

- Ισόγειο και όροφος έχουν συνολική επιφάνεια 150 τμ

- Υπόγειο (θερμαινόμενοι χώροι) περί τα 100 τμ.

Εγώ διακρίνω 3 ζώνες, επίπεδο και ζώνη.

 

Να αποφύγεις την ενδοδαπέδια όπως λέει και ο Κοσμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξοχικη κατοικια? Ποσο θα χρησιμοποιειται το καλοκαιρι? Η ενδοδαπεδια θελει το χρονο της οποτε δε θα εχουν αμεση θερμανση αν πανε για ενα τριήμερο το χειμώνα. Εφόσον είναι για κάτι γρήγορο τη χειμερινή περίοδο και δεν υπερβαίνει το ποσοστό που μας λες μάλλον θερμοπομποί - θερμοσυσσωρευτές για θέρμανση.

Θα χρειαστείς όμως κατι και για καλοκαίρι. Τι ακριβώς αντιπαθείς απο τα κλιματιστικά ? Δεν έχεις πολλές επιλογές. Αν πρόκειται να κατοικηθεί ολο το καλοκαίρι τότε δροσισμό η fan coil.

Προσωπικά όπως τα λες προτείνω μια αντλία θερμότητας και fan coil ή ένα κεντρικό σύστημα VRV και ξεμπέρδεψες απαλλαγμένος απο το ακριβό πετρέλαιο και τη θέρμανση με ρεύμα.

 

 

Η παραπάνω λύση δεν πιστεύω ότι είναι ιδανική καθώς έχει πολύ υψηλό κόστος προμήθειας - εγκατάστασης. Πόσο μάλλον για ένα σπίτι που θα κατοικείται 10-20% τον χειμώνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.