Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε χωρισμένα με κάθετη, αγροτεμάχια και ύπαρξη αυθαιρέτων


Recommended Posts

"Ρουφιανιά" είναι όταν οι άλλοι καταγγέλλουν την δική μας παρανομία.

Όταν -όμως- οι ρόλοι αντιστρέφονται τότε η ίδια ενέργεια λέγεται "δικαιολογημένη αγανάκτηση" του απλού πολίτη ενάντια στην αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με συγχωρείτε αλλά το να ενημερώσω τον συνιδιοκτήτη μου να μη συνεχίσει αυτό που πάει να κάνει σε πρώτη φάση αυτοπροσώπως .....

με δικηγόρο σε δεύτερη φάση και τέλος ....

ασφαλιστικά ΚΑΙ με καταγγελία στην πολεοδομία ως ύστατο μέτρο .!!!

 

ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΩΧΥΡΩΜΕΝΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

 

Από την πολεοδόμια (Μαρκοπουλου δυστυχώς), μου ζήτησαν τοπογραφικό με συντεταγμενες, πριν δώσουν οποιαδηποτε απαντηση ή στοιχείο

 

Και καλά έκαναν γιατί γνωρίζουν κάτι που δεν ξέρεις... Η κατάσταση που επικρατεί εκεί τριγύρω, είναι εφιαλτική. Ενδέχεται να είναι άκυρη ακόμα και η σύσταση καθέτου (αν έχεις όντως τέτοια στα χέρια σου και όχι κάτι "άλλο"-αν και το "εντός ζώνης" είναι θετικό -αν ισχύει- καθώς μάλλον σημαίνει "ζώνης ενεργού πολεοδόμίας"). Σε ποιόν ακριβώς δήμο είναι το εν λόγω;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, συνάδελφε GRTOPO.

(Εννοείται ότι με την #11 δημοσίευση ήθελα να ψέξω την "συνήθεια" ορισμένων να κοιτούν μόνο το ατομικό τους συμφέρον).

Link to comment
Share on other sites

στο διάγραμμα κάλυψης ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΑ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

 

ΟΚ, αυτό θα ήταν μια εναλλακτική,

αλλα στην συγκεγκριμμένη περίπτωση

1) υπάρχει ήδη παλια καταγγελια και αυτοψία απο την πολεοδομια και εδω πρεπει να βρω τι έγινε μετα..

2) Δεν ζητουν παντα οταν κανεις επέκταση φωτογραφίες??

3) Το συννημενο τοπογραφικό στην συσταση καθέτου αποικονίζει και της αυθαιρεσίες μια χαρα... δέν θα τις ξαναδεί οι πολεοδομία? (ίσως η σύσταση και μονο για αυτό να μπορέι να κυριχθεί άκυρη).

4) Αμα σε πιασουν στα πρασσα τι γίνεται, στου απορριπτουν το τοπογραφικό απλα ή.... εχει και ψειρου η συνέχεια??

Η περιοχη είναι Λαυριο προς Σουνιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν στο συγκεκριμένο θέμα οι νουθεσίες που δίνω.... αλλά επειδή το πρόβλημα είναι ατέρμονο και άδικο για αυτόν που κρατά το μουτζούρη... καθώς επίσης και για το μηχανικό του μουτζούρη.... Και επειδή δεν έχει δοθεί λύση είτε με κάποια νομοθετική ρύθμιση είτε με κάποια δικαστική απόφαση είτε με κάποια εγκύκλιο... εγώ πράττω κατά το δοκούν και δεν παρακινώ κάποιους να με μιμηθούν.

Στο θέμα τώρα:

1) Δες τι έχει απογίνει με την παλιά καταγγελία

2) Do you know photoshop???

3) Ενδέχεται και να μη ζητηθεί.... ή αν παρουσιασθεί ... να μην το προσέξουν!!! (λέω τώρα). Η σύσταση καθέτου αποτελεί μια αστική σύμβαση.... ε καί??? τι έγινε για να κηρυχθεί άκυρη?? Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να έρθουμε στο προ αγοράς καθεστώς.... Γίνεται ??? ΔΕ γίνεται!!! πάμε παρακάτω...

4) Εξαρτάται σε τι υπάλληλο θα πέσεις..... μπορεί να σταματήσει το θέμα εκεί με το να σου σταματήσει απλά την άδεια.... μπορεί όμως και να σε στείλει στο πειθαρχικό του ΤΕΕ και σε δικαστήρια..... (Καρασπάνιο για τα Ελληνικά δεδομένα). Αλλά και μόνο η ξεφτίλα που θα φας (λέω μόνο για την α περίπτωση ... Ασε τη β) και με τι μούτρα θα μπαίνεις μετά στην πολεοδομία.... δεν ξέρω αν αξίζει....

Εγώ πάντως το κάνω (δείχνω τα αδειοδοτημένα) όχι βέβαια σε γήπεδα με βεβαρυμένο ...πολεοδομικό μητρώο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Xμμμμ, για το τοπογραφικό μπορέις να ισχυριστεις ότι δεν σε αφησε ο γειτονας να μετρησεις και εβαλες της άδειας..μειώνεται η ξεφτίλα...

Για τις φωτογραφίες .... "μπερδευτηκα" και έβαλα αλλου ακινητου...:oops:

 

Αλήθεια αν θελεις να αποτυπωσεις τα αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη λίγο δυσκολο δεν ειναι να σε αφήσει μέσα???

Πως αποτυπωνεις, μπαινεις νύχτα με παραλλαγή και αμολαέι τα σκυλία??:shock:

Μια λύση είναι και η σκοπευση με το non prism βεβαια αν έχει χαμήλες μαντρες..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, συνάδελφε GRTOPO.

(Εννοείται ότι με την #11 δημοσίευση ήθελα να ψέξω την "συνήθεια" ορισμένων να κοιτούν μόνο το ατομικό τους συμφέρον).

 

(Προς αποφυγη παρεξηγησεων Με την αναφορα μου στο #10.)

 

Ασφαλως συμφωνω και εγω.. Ετσι ειναι και ετσι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι.. Γνωστο αλλωστε το περι ελευθεριας και οριων της..

Link to comment
Share on other sites

O φιλος μου (αρχιτεκτονας) στον οποιον και θα αναθέσω τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμο, διοτι εγω ουτε προλαβαινω ουτε ξερω, επιμένει οτι η αδεια μπορεί να γίνει νομιμα δειχνοντας την υφισταμενη κατασταση, αδιαφοροντας τελειως για το τι έχουν κτισει οι αλλοι ή δεν εχουν και βγαζοντας μια αδεια για τρο 33% της συνολικής δόμησης.

Μου ανεφερε και την αποφαση του Αρειου Παγου που λές GRtopo.(Μηπως ξέρεις και τον αριθμο της?)

Εγώ διαφώνω με αυτό (και μονο επειδή ειχε βγει η αδεια των 120μ2 πριν την κατάτμηση) αλλα νομίζω ότι θα ακολουθήσω αυτη την γραμμη γιατι αισθανομαι οτι στην συγκεκριμένη περιπτωση με την ηδη υπαρχουσα καταγγελια και τις τεταμμενες σχεσεις γειτονίες δεν με παιρνει για "διευκολύνσεις" του πελάτη στο τοπογραφικό.

'Οποτε μενει μια καλη ενημέρωση του πελατη για το σοβαρό ενδεχόμενο να μην βγαίνει η αδεια και αν συμφωνεί με αυτόν τον τρόπο (αλλωστε απο την αρχή είχε ζητήσει τα πάντα να ειναι νομιμα οσον αφορα την αδεια και κτήσιμο του σπιτιου) και θέλει να ρισκάρει καποια χρήματα για τοπογραφικό και προκαταβολή αδειας τοτε συνεχίζουμε, δεν βλέπω αλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

 

Eίμαι ιδιώτης και δυστύχως οι δυο μηχανικοί στους οποίους έχω απευθυνθεί, καθώς και οι υπάλληλοι της πολεοδομίας με έχουν απογοητεύσει.

 

Λοιπόν, σκοπεύω να αιτηθώ την έγκριση αδείας ανέγερσης 1ης κατοικίας 180 τμ, εντός αγροτεμαχίου 9.200 τμ (η αρτιότητα στην περιοχή ορίζεται σε 4.000 τμ).

 

Είμαι εξ αδιαιρέτου κάτοχος του 63% του γηπέδου (μας αναλογούν 180 τμ) .

 

Ο δεύτερος συνιδιοκτήτης κατέχει το 25% και συνηγορεί στην έκδοση οικοδομικής άδειας. Έχει ήδη χτίσει τα 70 τμ που του αναλογούν.

 

Ο τρίτος συνιδιοκτήτης κατέχει το υπόλοιπο 12% (αναλογούν 35 τμ) και δεν συνηγορεί, χωρίς να έχει κάποιο συγκεκριμένο έννομο συμφέρον ή ζημία. Θεωρώ οτι απλώς κάνει κακή χρήση του δικαιώματος του για συγκατάθεση επι του τοπογραφικού διαγράμματος.

 

Το αγροτεμάχιο είναι ατύπως χωρισμένο μεταξύ0 μας με φράχτες εδώ και πολλά χρόνια. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως συμφωνητίκο μεταξύ μας.

 

Το ερώτημα μου είναι:

α. Υπάρχει εμπειρία από παρόμοια περίπτωση κατά το παρελθόν, η οποία να είχε θετική κατάληξη ?

β. Τι νόμιμα περιθώρια υπάρχουν για θετική αντιμετώπιση του θέματος απο την πολεοδομία ?

 

Με πολλές στερήσεις και αποταμιεύσεις κατορθώσαμε και αγοράσαμε πριν από επτά χρόνια, αυτό το κομμάτι γης και τώρα που ήρθε η ώρα να χτίσουμε το δικό μας σπίτι (1η κατοικία) αντιμετωπίζουμε την αδιακιολόγητη άρνηση του 3ου συνιδιοκτήτη.

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν θα θέλαμε να αναλωθούμε σε ατέρμονες & αμφίβολες δικαστικές περιπέτιες.

 

Παρακάλω για την συμβουλή σας

Ευχαριστώ

K. Γ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.