Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση κυκλοφορητή


giorgio

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω πως βρισκουμε το μανομετρικο για τον υπολογισμο του κυκλοφορητη(με βαση το διαγραμμα)ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υποθέτω οτί αναφέρεσαι σε κυκλοφορητή για τον λέβητα... Μετράς τις απώλειες σου (θερμίδες λέβητα) και για να βρεις παροχή τις διαιρείς με 20, για να βρεις μανομετρικό τις διαιρείς με 17 και μετά από τις χαρακτηριστικές καμπύλες της μάρκας του κυκλοφορητή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις βρίσκεις τον τύπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας,

 

επειδη είμαι ΗΜΜΥ και είμαι ασχετη από μηχανολογικα...

 

έχω μια πηγή θερμότητας (πχ λέβητας) από την οποία πάιρνω, μέσω εναλλάκτη θερμότητας, νερό σε Tout=60C και επιστροφή σε Tin=27C, και η θερμότητα που αφήνει

το νερό , σε ένα κτίριο που θέλω να θερμάνω, είναι Q=132kWth

 

1)Πώ υπολογίζω την παροχή νερού?

Ισχύει ο τύπος:

 

V=Q/(Τout-Tin)[/b]

 

οπου

V = η παροχή του νερού σε lit / h

Q = η θερμότητα που θα αφήσει το νερό στο σώμα σε Kcal / h

Tout = η θερμοκρασία του νερού πριν αφήσει μέρος της θερμότητας του σε oC

Tin = η θερμοκρασία του νερού αφού αφήσει μέρος της θερμότητας του σε oC

 

2)Πώς υπολογίζω την πίεση νερού και την πτώση πίεσης από το σημέιο που πλαμβάνουμε το θερμό νερό μέχρι το σημείο επιστροφής του (αφού έχει μεταφέρει την θερμότητα), οντας κρύο πλεόν?

 

3)Την αντλία/κυκλοφορητη που θα κυκλοφορεί το νερό μέσα στο κτίριο που θέλω να θερμάνω, πώς την διαστασιολογω? Γνωρίζεται κάποιον προμηθευτή?

 

Γενικά...ξέρετε που μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με ένα συστημα θέρμανσης (αντλίες, διαστάσεις σωληνώσεων, βαλβιδες...κτλ...?)

??

 

Έχω χαθεί λίγο :sad:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κιεσενα

 

Τα ερωτηματα που θετεις ειναι πολυ γενικα και ειναι πολυ δυσκολο να απαντηθουν απο δω. Παντως θα προσπαθησω να απαντησω.

1) Ο τυπος ειναι αυτος

2) Επειδη ειναι κλειστο κύκλωμα η πτωση πιεσης θα ειναι η πτωση πιεσης λογω τριβων στις σωληνωσεις και τα στοιχεια του δικτυου.Υπαρχει το ΤΟΤΕΕ για διανομη ζεστου νερου για θερμανση χωρων στα downloads των μηχανολογων που μπορει να σε βοηθησει. Βεβαια για να κανεις ακριβη υπολογισμο πρεπει να εχεις τα σχεδια ολου του δικτυου.

3) Υπαρχουν παρα πολοι κατασκευαστες. Χωρις να θελω να κανω διαφημιση απο τους πιο γνωστους ειναι η GRUNDFOS που εχει και ενα online προγραμματακι για διαστασιολογηση κυκλοφορητων που μπορει να σε βοηθησει.

Να κανω κιεγω μια ερωτηση. Κανεις μελετη για εκδοση αδειας η χρειαζεσαι κατι αλλο? Για εκδοση αδειας σου αρκει η πτωση πιεσης και η παροχη για να επιλεξεις κυκλοφορητη, αλλα αν κανεις μελετη εφαρμογης τα προιοντα ειναι τοσα πολλα που χρειαζεται εξειδικευμενη γνωση για να επιλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

. Κανεις μελετη για εκδοση αδειας η χρειαζεσαι κατι αλλο?

 

Κάνω διπλωματική για τις Κυψέλες Καυσίμου και την εκμετάλευση της θερμότητας που παράγεται για την θέρμανση του θερμοκηπίου της Αλεξάνδρειας αν έχετε ακουστά (100 στρέμματα). Και αυτό που μου ζητήθηκε τώρα είναι η διαστασιολόγηση της αντλίας/κυκλοφορήτη, των σωληνώσεων, και γενικά ότι άλλο χρειάζεται για να κυκλοφορήσει το ζεστό νερό (σε σωλήνες και όχι σε θερμαντικά σώματα/καλοριφέρ)

 

Και απλά επειδή είμαι ΗΜΜΥ και αυτά τα μηχανολογικά με τα μανομετρικά, κυκλοφορητές, κτλ δεν τα κατέχω... έχω χαθεί.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεια σου κιεσενα

 

Τα ερωτηματα που θετεις ειναι πολυ γενικα και ειναι πολυ δυσκολο να απαντηθουν απο δω. Παντως θα προσπαθησω να απαντησω.

1) Ο τυπος ειναι αυτος

2) Επειδη ειναι κλειστο κύκλωμα η πτωση πιεσης θα ειναι η πτωση πιεσης λογω τριβων στις σωληνωσεις και τα στοιχεια του δικτυου.Υπαρχει το ΤΟΤΕΕ για διανομη ζεστου νερου για θερμανση χωρων στα downloads των μηχανολογων που μπορει να σε βοηθησει. Βεβαια για να κανεις ακριβη υπολογισμο πρεπει να εχεις τα σχεδια ολου του δικτυου.

3) Υπαρχουν παρα πολοι κατασκευαστες. Χωρις να θελω να κανω διαφημιση απο τους πιο γνωστους ειναι η GRUNDFOS που εχει και ενα online προγραμματακι για διαστασιολογηση κυκλοφορητων που μπορει να σε βοηθησει.

Να κανω κιεγω μια ερωτηση. Κανεις μελετη για εκδοση αδειας η χρειαζεσαι κατι αλλο? Για εκδοση αδειας σου αρκει η πτωση πιεσης και η παροχη για να επιλεξεις κυκλοφορητη, αλλα αν κανεις μελετη εφαρμογης τα προιοντα ειναι τοσα πολλα που χρειαζεται εξειδικευμενη γνωση για να επιλεξεις.

Που το βρίσκουμε αυτό το προγραμματάκι της Grundfos;

Έψαξα στο site αλλά δεν το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτί αναφέρεσαι σε κυκλοφορητή για τον λέβητα... Μετράς τις απώλειες σου (θερμίδες λέβητα) και για να βρεις παροχή τις διαιρείς με 20, για να βρεις μανομετρικό τις διαιρείς με 17 και μετά από τις χαρακτηριστικές καμπύλες της μάρκας του κυκλοφορητή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις βρίσκεις τον τύπο.

 

Τι μονάδες δίνει αυτός ο προσεγγιστικός τύπος;

 

Π.χ. 80.000 Kcal/h δίνει

--- 80000/20=4000 παροχή (4 μ3/η ????)

--- 80000/17= 4706 μανομετρικό (4,7 μ στήλης νερού ????)

 

ΥΓ Το βρήκα το προγραμματάκι της Grundfos...

Link to comment
Share on other sites

Για να αντικαταστήσω τον αρχαίο μου κυκλοφορητή στο σπίτι μου (έχει διαρροή και δεν φτιάχνεται) έκανα τους εξής χοντρικούς υπολογισμούς:

Είναι ισόγειο (80 μ2) 1ος όροφος (150 μ3) και 2ος όροφος (150 μ2) με δισωλήνιο (όχι με κολώνες αλλα με 3 ανεξάρτητους κλάδους από τοπ λεβητοστάσιο - ένα για κάθε σπίτι)

 

Ο λέβητας ("ΘΕΡΜΙΣ") είναι 80,000 Kcal/h.

Mε βάση τα παραπάνω (fuunkyfish) λέω παροχή 4μ3/h και μανομετρικό 5 μ.

Από τους κυκλοφορητές WILO λέω τον TOP-S 30/7 αλλά κάποιοι προτείνουν τον TOP-S 40/4 καί ένας τον TOP-S 40/7 (που μου φαίνεται πολύ μεγάλος)

Ο 30/7 είναι πιό ισχυρός (σε kW αλλά και πίεση και παροχή στο σημείο σχεδιασμού - duty point) αλλά μισός σε βάρος και σχεδόν η μισή τιμή.

Τι λέτε, είναι σωστή η επιλογή μου;

Link to comment
Share on other sites

Απο το προσπέκτους της Wilo και σύμφωνα με τα δεδομένα που δίνεις, οι TOP-S 30/7 & TOP-S40/7, σε καλύπτουν απο παροχή και μανομετρικό, όχι όμως ο TOP-S40/4.

 

Όμως, η διαφορά μεταξύ TOP-S 30/7 & TOP-S40/7, είναι οτι ναι μεν και οι 2 έχουν ίδιο μανομετρικό (~7m), ο 2ος υπερτερεί απο τον 1ο, γιατί έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος παροχής (18 -> 8-)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.