Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έσοδα - έξοδα - Εφορία


akazarch

Recommended Posts

Η 26η Οκτωβρίου είναι η τελευταία μέρα υποβολής της περιοδικής δήλωσης για το τρίμηνο Iούλιος-Σεπτέμβριος.Μπορείς να πας και νωρίτερα.

Επίσης ,κοίταξε και τη δυνατότητα υποβολής δηλώσεων μέσω Taxisnet

 

Δεν είναι 26 οι προθεσμίες για τους υποβάλλοντες στις ΔΟΥ! Προσοχή σε αυτό. Νωρίτερα είναι και ανάλογα το λήγοντα του ΑΦΜ. 26 είναι για τις μεσω taxis δηλώσεις. Και επίσης έχει τεθεί ένα θέμα, για το κατά πόσο είναι εφικτή η πρώτη περιοδική που υποβάλλει αυτός που κάνει έναρξη, να γίνει ηλεκτρονικά. Ισχυρίζονται κάποιοι λογιστές ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στη ΔΟΥ (έλεγξε το εγκαίρως akazarch).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα.Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος ΤΕ και εχω κανει εναρξη στην εφορια απο τον μαιο .Αν μπορει να μου εξηγησει καποιος με τα τιμολογια παροχης υπηρεσιων που κοβω ποσο θα φορολογουμε τελοσ χρονιας??π.χ αν κοψω 7000 εως τελοσ του χρονου θα φορολογουμε??

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο που αναφέρεις είναι κάτω από το αφορολόγητο όριο (με τα μέχρι τώρα δεδομένα).

Τι αφορούν τα τιμολόγια που έχεις εκδώσει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.τα τιμολογια αφουρουν τεχνικα εργα η εργασια σε διαφορες εταιριες

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω επισης αν υπαρχει παρακρατηση τελος του χρονου και ανα ναι ποσο για τιμολογιο παροχης υπηρεσιων και ποσο για τιμολογιο εργου??με λιγα λογια τα εσοδα μου τελοσ χρονιας υπολογιζονται εσοδα - εξοδα(τιμολογια απο υλικα) η υπαρχουν συντελεστες που υπολογιζονται γιατι τα εχω μπερδεψει λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την αιτιολογία έκδοσης των τιμολογίων, γίνεται η φορολόγηση του εισοδήματος (και ο προσδιορισμός της παρακράτησης).

Για την προηγούμενη χρονιά το αφορολόγητο όριο ήταν 10.500€.

 

Χρησιμοποίησε το edit.gif για να επεξεργαστείς μία δημοσίευσή σου (π.χ. να προσθέσεις κάτι).

Έτσι αποφεύγεις τις συνεχόμενες δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.