Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθοδοσία Μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για ποια επιδόματα Η/Υ και γλώσσας μιλάμε; Δις ις Γκρις. Αυτά γίνονται γαργαρα. Το πολύ να σου δίνει το boss κάτι παραπάνω μαυρα για να στο παίζει χουβαρδάς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρας σας, και καλώς σας βρήκα!! Είμαι καινούργιος στο σαιτ αλλά και νεος μηχανικός δομικών έργων! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, τι συμφέρει καλύτερα? Τελείωσα τη πρακτική μου σε μια κατασκευστική εταιρεία και πιθανότατα συνεχίσω εκεί! Να μπω στο ΙΚΑ σαν μισθωτός ή να κάνω έναρξη επαγγέλματος στο ΤΕΒΕ? Εννοείται οτι θα πέρνω το βασικό που δικαιούμαι σαν μηχανικός όπως και να έχει, αλλά θα αλλάζουν οι κρατήσεις είτε τις πληρώνει ο εργοδότης μου μέσω ΙΚΑ είτε θα τις πληρώνω εγώ στο εάν ασφαλιστώ στο ΙΚΑ, αλλά εμέσως τα ασφάλιστρά μου θα τα πέρνω από τον εργοδότη! Μπορεί να διαφώτισει κανείς τι συμφέρει καλύτερα????

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας το από την πλευρά του εργαζόμενου.

Αν παίρνεις μισθό που είσαι στο αφορολόγητο είναι καλύτερα να είσαι με ΙΚΑ, αν παίρνεις πολύ καλό μισθό (αρκετά πάνω από το αφορολόγητο) τότε ίσως συμφαίρει να είσαι με ΤΕΒΕ και να φορολογείσαι με συντελεστή (ΜΣΚΚ).

* Το "ίσως" το έβαλα γιατί αν είσαι με ΤΕΒΕ σε περίπτωση απόλυσης όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές δεν παίρνεις αποζημείωση.

 

Στη β περίπτωση (ΤΕΒΕ) μπορείς να παίρνεις και δικές σου δουλειές αφού θα έχεις "ατομική επιχείρηση".

Στη Α περίπτωση (ΙΚΑ) αν θες να παίρνεις δικές σου δουλειές θα πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος (ίδρυση ατομικής επιχείρησης), για τους πρωτοασφαλιζόμενους μετά το 1993 ισχύει ότι επιλέγουν ένα ταμείο ασφάλισης (κλάδοι υγείας και σύνταξης) π.χ. μπορείς να κρατήσεις το ΙΚΑ που θα σου πληρώνει ο εργοδότης (άρα δεν θα πληρώνεις τίποτα στο ΤΕΒΕ) και ο οποίος εργοδότης δεν θα μάθει ότι εσύ διατηρείς και ατομική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το ΤΕΒΕ καλύτερα σε περίπτωση που θα τύχει και μια δική μου δουλειά αλλά αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι οι κρατήσεις! πχ το ΙΚΑ έχει 16% επι του βασικού και 28% είναι οι υποχρεώσεις του εργοδότη απέναντι στο ΙΚΑ για λογαριαμό μου! Θέλω να δω αν συμφέρει καλύτερα αυτά να μου τα δίνει στο χέρι να πληρώνω εγώ από αυτά το ΤΕΒΕ το δικό μου! Ξέρουμε ποιά είναι τα ποσοστά (στην ουσία ασφάλιστρα) που πέρνει το ΤΕΒΕ?

Link to comment
Share on other sites

τα + και τα - τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές

 

αυτό που θέλω να προσθέσω είναι πως μπορείς να είσαι και μισθωτός σε μια σταθερή δουλέια

και να έχεις βιβλία για μια εξωτερική δουλειά που θα σου τύχει

(τουλάχιστον οι ασφαλισμενοι στο ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλισμένοι στο ΤΕΕ εννοείς για τους ΠΕ? Δηλαδή ταυτόχρονη ασφάλιση τόσο σε ΙΚΑ όσο και σε ΤΕΒΕ?

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει καμμιά διαφορά στο πότε βγαίνεις στην σύντακη, ανάμεσα σε ΙΚΑ και σε ΤΕΒΕ?

 

Σε περιπτώσεις ανεργίας, μπορείς να το διακόπτεις χωρίς επιπτώσεις και να το ξανανοίγεις όταν υπάρχει ξανά σταθερό εισόδημα?

Link to comment
Share on other sites

1) για τους ΠΕ που έχουν ΤΣΜΕΔΕ γίνεται , για ΤΕ δεν γνωρίζω

2) δεν ξέρω

3) με ΙΚΑ έχεις ταμείο ανεργίας κλπ

με ΤΕΒΕ όχι , ΄θα πρέπει να κλέισεις τα βιβλία κλπ δηλαδή μιλάμε για μεγάλη διαδικασία

και πως θα τα κλέισεις αν περιμένεις να σου έρθει καμμιά δουλεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να είσαι ασφαλισμένος σε δύο ταμεία αλλά από ένα θα πάρεις σύνταξη. Τα ίδια ισχύουν και για ΤΕ

Link to comment
Share on other sites

1)

με ΤΕΒΕ όχι , ΄θα πρέπει να κλέισεις τα βιβλία κλπ δηλαδή μιλάμε για μεγάλη διαδικασία

και πως θα τα κλέισεις αν περιμένεις να σου έρθει καμμιά δουλεια;;;

 

Δεν σκέφτομαι προσωπικά εγώ να το διακόψω, απλώς θεωρώ λογικό πως σαν ελεύθερος επαγγελματίας περνάς περιόδους που μπορεί να μην έχεις δουλειές και έσοδα, τότε λοιπόν πως θα το πληρώνεις? Θα το έχεις να σου 'ρχεται και θα το αφήνεις απληρωτο?

 

Αν έχεις πολλαπλά ταμεία, υπάρχουν προτερήματα? Ας πούμε μεγαλύτερη σύνταξη και πιο γρήγορα να βγείς? Αλλιώς άμα είσαι στο ΙΚΑ και στο πληρώνει ο εργοδότης τότε ποιος ο λόγος να ανοίξεις και να πληρώνεις και ΤΕΒΕ άμα στο τέλος θα τα πάρεις μόνο από ένα ταμείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.